Türk-İş ve Hükümet Kamu TİS’lerinde Anlaştı Reviewed by mustafa on . Hükümet ile Türk-İş yetkililerinin, kamu kesiminde çalışan işçiler adına sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Toplu iş sözleşmesiyle, Hükümet ile Türk-İş yetkililerinin, kamu kesiminde çalışan işçiler adına sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Toplu iş sözleşmesiyle, Rating:

Türk-İş ve Hükümet Kamu TİS’lerinde Anlaştı

Hükümet ile Türk-İş yetkililerinin, kamu kesiminde çalışan işçiler adına sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Toplu iş sözleşmesiyle, kamu işçilerine birinci yıl için yüzde 10, ikinci yılın her bir 6 ayı için ise yüzde 3’er zam verilecek.

Hükümet adına toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yürüten Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç’ın da katılımıyla Başbakanlık Merkez Bina’da yapılan toplantı, yaklaşık 6,5 saat sürdü.
Toplu iş sözleşmesiyle, kamu kesiminde çalışan işçilere birinci yıl için yüzde 10, ikinci yılın her bir 6 ayı için ise yüzde 3’er oranında zam verilecek. İkinci yılın birinci 6 ayında, enflasyon oranının yüzde 3’ü aşması durumunda, farkın yüzde 80’i; ikinci 6 ayında enflasyon oranının yüzde 3’ü aşması durumunda ise farkın tamamı ücretlere yansıtılacak.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, ücret ve idari maddeler üzerinde anlaşma sağlandığını belirterek, anlaşmanın, kamu işçilerine, üye bulundukları sendikalara ve Türk-İş’e hayırlı olmasını diledi. Şahin, Türk-İş yöneticilerine yapıcı yaklaşımları nedeniyle teşekkür etti.

Türk-İş Genel Başkanı Kılıç da işçi ücretlerine, birinci yılın tamamı için yüzde 10 zam yapılacağına işaret ederek, böylece, işçilere daha fazla katma değer yaratan bir düzenlemeyi sağladıklarını ifade etti.

Toplu iş sözleşmesinde, idari maddelerdeki kazanılmış hakları koruduklarını da anlatan Kılıç, sosyal hakların da ücretler oranında artırılmasına karar verildiğini, istek dışı emeklilik konusunda da bir önceki toplu iş sözleşmesindeki hükümlerin korunduğunu bildirdi .

AA

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top