AKP’nin ulusal medyadaki etki alanı Reviewed by mustafa on . Başbakan Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cüneyt Zapsu'nun ailesi tarafından ücretsiz günlük gazete "Gaste"nin çıkarılmaya başlaması ve ATV-Sabah grubunun şaibeli bi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cüneyt Zapsu'nun ailesi tarafından ücretsiz günlük gazete "Gaste"nin çıkarılmaya başlaması ve ATV-Sabah grubunun şaibeli bi Rating:

AKP’nin ulusal medyadaki etki alanı

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Cüneyt Zapsu’nun ailesi tarafından ücretsiz günlük gazete “Gaste”nin çıkarılmaya başlaması ve ATV-Sabah grubunun şaibeli bir ihaleyle Çalık Holding’e devredilmesi medyada AKP hakimiyetini daha da pekiştirdi.

İbrahim Yıldız bugünkü Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan “Medyada Yeni Durum” başlıklı yazısındaki ulusal yayın yapan medya sahipliğine dair döküme göre AKP’nin hemen “eli altında” bulunan basın ve yayın organlarının bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

Televizyon kanalları ve radyolar: ATV, Kanal 24, Samanyolu TV, Kanal 7, Kanal A, Kanal 7 İnt, Haber 7, Mehtap TV, Yumurcak TV, İstanbul’un Sesi, TVT, Radyo City, Radyo 7, Burç Radyo, Dünya Radyo, S Haber Radyo

Gazete ve Dergiler: Yeni Şafak, Zaman, Sabah, Bugün, Star, Takvim, Günaydın, Gaste, Today’s Zaman, Yeni Asır, Aksiyon, Pas, Fotomaç, Cihan Haber Ajansı ve ATV-Sabah grubundaki 12 dergi

İbrahim Yıldız’ın yaptığı döküme göre ulusal medya sahipliğinin durumu şöyle:

ALBAYRAK GRUBU: 1997 yılında sektöre girdi. Yeni Şafak gazetesi, Yeni Şafak Online ve TVnet.

AVRUPA AMERİKA HOLDİNG: Erol Aksoy ‘un sahip olduğu şirketler; Cine 5, Gala TV, Viva TV, Süper Sport, Radyo 5, Radyo Viva, Radyo Nostalji ve Show Radyo.

BAĞIMSIZ GAZETECİLER YAYINCILIK: Sabah gazetesinden ekibiyle ayrılan Zafer Mutlu ‘nun kurduğu grup. Vatan gazetesi ve Vatan Dergi Grubu’ndaki Madam Figaro, Boxer, Tek Borsa, Fortune, Instyle’ı yayımlıyor.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ: Prof. Mehmet Haberal sahipliğinde Kanal B televizyonu.

CANWEST: Leonard Asper başkanlığındaki CanWest grubu Kanada başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde gazete, dergi ve televizyon kanalına sahip. Türkiye’de ise Süper FM, Metro FM, Joy FM ve Joy Türk olmak üzere altı radyo istasyonu bulunuyor.

CİNER GRUBU: TMSF’nin Sabah ve ATV’ye el koymasından sonra Turgay Ciner başkanlığındaki grup, Kanal 1, Habertürk ve 12 derginin sahibi.

ÇALIK HOLDİNG: Sabah ve ATV’yi TMSF’den satın alan Ahmet Çalık medyanın yeni patronu oldu. Grubun elinde ATV, Radyo City, Sabah, Takvim, Günaydın, Yeni Asır, Pas, Fotomaç gazeteleri, Merkez Dağıtım ve 12 dergi bulunuyor.

ÇUKUROVA HOLDİNG: Mehmet Emin Karamehmet’in şirketi; Akşam, Güneş, Tercüman gazeteleri, Show TV, Lig TV, Sky TV, Digitürk dışında çok sayıda dergi, radyo ve medya pazarlama şirketinin sahibi.

DOĞAN HOLDİNG: Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Aydın Doğan’ın yaptığı grup; Hürriyet, Milliyet, Radikal, Posta, Fanatik, Fanatik Basket, Referans, Turkish Daily News gazeteleri dışında 27 dergi, Kanal D, CNN Türk, Star başta olmak üzere D Smart Yayıncılık ve 3 radyoları bulunmakta.

DÜNYA GRUBU: Nezih Demirkent ‘in kurduğu şirket; Dünya gazetesi, Dünya Dağıtım ve Dünya Web Ofset’i bünyesinde bulunduruyor.

FEZA GAZETECİLİK: İmtiyaz sahibi Ali Akbulut olan şirket Fethullah Gülen’e yakınlığıyla biliniyor. Zaman gazetesi dışında Aksiyon, Today’s Zaman, Cihan Haber Ajansı, Sızıntı dergisinin yönetimi bu grupta.

DOĞUŞ GRUP: Yönetim kurulu başkanlığını Ferit Şahenk’in yaptığı, finans ve otomotiv alanında bilinen şirketin elinde NTV, CNBC-e televizyonları dışında radyo ve dergileri bulunuyor.

GÖKTUĞ YAYINCILIK: Ömer Ziya Göktuğ ‘un sahibi olduğu şirket Flash TV ile medya sektöründe faaliyet gösteriyor.

İHLAS HOLDİNG: TGRT’yi News Corporation’a satan grup, TGRT Haber, Türkiye gazetesi, İhlas Haber Ajansı dışında çeşitli dergi ve radyolara sahip.

KOZA İPEK HOLDİNG: Ali İpek tarafından kurulan ve Koza Davetiyeleri ile tanınan şirket Bugün gazetesini yayımlıyor.

MNG ŞİRKETLER GRUBU: İnşaatçı ve turizmci Mehmet Nazif Günal ‘ın kurduğu şirket TV8 ve MNG haber ajansının sahibi.

NEWS CORPORATION: Dünya medya devi Rupert Murdoch ‘un sahibi olduğu şirket Türkiye’de Fox TV ve Fox Live’la medyaya girdi.

PROPERTY INTERNATIONAL: Ali Özmen Safa Kıbrıslı işadamı. Türkiye’de Star gazetesi ve Kanal 24 televizyonları Safa’nın üzerinde gözükmesine rağmen Başbakan Erdoğan’ın yakınlarınca yönetiliyor.

SAMANYOLU YAYINCILIK: Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen Samanyolu TV ayrıca Mehtap TV, Yumurcak TV, Burç Radyo, Dünya Radyo, S Haber Radyo, Samanyolu Haber.com şirketlerini bünyesinde barındırıyor.

TERMİKEL GRUP: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ‘in kurduğu şirket Kanal A’nın yayıncısı.

YAŞAM TELEVİZYON: Tuncay Özkan ‘ın başında bulunduğu şirket Kanaltürk ve Euro Türk’ü yayımlıyor.

YENİ DÜNYA İLETİŞİM: Zekeriya Karaman’ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı şirket; Kanal 7, Kanal 7 İnt, Haber 7, Radyo 7, İstanbul’un Sesi ve TVT yayınlarını çatısı altında bulunduruyor.

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top