Mersin’de üç mahalleye yıkım kararı Reviewed by mustafa on . Mersin'in Çay, Çilek ve Özgürlük mahalleleri, köylerinden zorunlu göçler sonucu koparılarak bu mahallere yerleşmiş Kürt köylülerinden oluşuyor. Günümüzde de ken Mersin'in Çay, Çilek ve Özgürlük mahalleleri, köylerinden zorunlu göçler sonucu koparılarak bu mahallere yerleşmiş Kürt köylülerinden oluşuyor. Günümüzde de ken Rating:

Mersin’de üç mahalleye yıkım kararı

Mersin’in Çay, Çilek ve Özgürlük mahalleleri, köylerinden zorunlu göçler sonucu koparılarak bu mahallere yerleşmiş Kürt köylülerinden oluşuyor. Günümüzde de kent yoksullarını oluşturan mahalleliler günü birlik ve güvencesiz işlerde çalışarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Kürt emekçiler şimdi de ‘Kentsel Dönüşüm’ adıyla başka bir zorunlu göçle karşı karşıya. Mahalleli yıkıma direnme kararı aldı.

Çay, Çilek ve Özgürlük mahallelerinde yoksul halkı evinden edecek yıkım kararı, Anakent ve Akdeniz Belediyeleri’nin ortak hazırladıkları plan kapsamında, AKP ve CHP belediye meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Üç mahalleden belediye önüne gelen emekçiler ise yaptıkları eylem ile yıkım kararını protesto etti.

Çay, Çilek ve Özgürlük TOKİ’ye mezar olacak

Belediye Meclisi oturumu esnasında belediye binası önüne gelen 200 emekçi, slogan ve alkışlar eşliğinde bekleyişini sürdürdü. “Tandırımızı kata yata değiştirmeyiz”, “İkinci bir göç yaşamak istemiyoruz”, “Belediye başkanları istifa” yazılı dövizleri açan emekçiler sık sık “Evimize uzanan eller kırılsın”, “Çay, Çilek ve Özgürlük TOKİ’ye mezar olacak”, “Başkan şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları attı.

Meclis gündemine gelen yıkım kararının kabul edilmemesini isteyen emekçiler adına DTP meclis üyeleri bir konuşma yaptı. Meclis üyeleri yıkım sürecinin yeni başladığını ve alınan karara itiraz edeceklerini ilan etti. Yıkımı engellemek için üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyleyen Meclis üyeleri, tüm hukuki yolları sonuna kadar zorlayacaklarını söyledi. Emekçiler eylemlerini zılgıtlarla ve alkışlar bitirdi.

Kaynak: Atılım.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top