İstanbul’da kadın muhtar adayları buluştu Reviewed by mustafa on . İstanbul'un çeşitli mahallelerindeki kadın muhtar adayları İstanbul Halkevi'nde yapılan kahvaltılı toplantıda buluştu. Toplantıda Beyoğlu Örnektepe mahallesi mu İstanbul'un çeşitli mahallelerindeki kadın muhtar adayları İstanbul Halkevi'nde yapılan kahvaltılı toplantıda buluştu. Toplantıda Beyoğlu Örnektepe mahallesi mu Rating:

İstanbul’da kadın muhtar adayları buluştu

İstanbul’un çeşitli mahallelerindeki kadın muhtar adayları İstanbul Halkevi’nde yapılan kahvaltılı toplantıda buluştu.

Toplantıda Beyoğlu Örnektepe mahallesi muhtar adayı Gülden Dil, Şişli Mahmut Şevket Paşa mahallesi muhtar adayı Saliha Dışkaya, Sarıyer Kireçburnu mahallesi muhtar adayı Handan Kızılaslan, Avcılar Gümüşpala mahallesi muhtar adayı Gönül Parıltı, Bahçelievler Cumhuriyet mahallesi muhtar adayı Gülseven Çetin, Kartal Uğur Mumcu mahallesi muhtar adayı Ayten İşcan bir araya geldi. Toplantıya Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol ve Halkevleri Genel Sekreteri Oya Ersoy da katıldı.

Halkın hakları mücadelesi ile beraber yükselen bir çalışmanın sonucu olarak, kendi mahallelerini yönetmek üzere bir araya geldiklerini söyleyen kadın muhtar adayları mahallelerinde yürüttükleri çalışmaları anlattılar.

Kadın muhtar adayları, mahalle ve sokak temsilcileri beraber çalışma yürüttüklerini, çalışmalarını haklar temelinde ve özellikle kreş, sağlık ocağı, sığınma evi, gençlik kültür merkezleri gibi talepleri öne çıkardıklarını aktardı.

Muhtarlığa devletin mahalledeki temsilcisi değil, halkın devlete gönderdiği bir temsilci olarak baktıklarını anlatan Okmeydanı Mahallesi muhtarlık çalışmasından kadınlar, adaylık sürecinin özellikle Okmeydanı’nda 4 yıl boyunca yürütülen ve kazanımla sonuçlanan kreş hakkı çalışmasının bir ürünü olduğunu anlattılar.
Muhtarlarla özellikle kadınların muhatap olduğunu, kadın muhtar adaylarıyla seçime katılmanın bu noktada bir avantaj sağladığını söyleyen kadınlar, günümüzde bir rant kapısına dönen ve resmi belge alıp vermekten ibaret görülen muhtarlığın, mahallenin tüm sorunları ile halk yararına ve halkla birlikte çözüm üretme merkezleri olması gerektiğinin altını çizdiler.

Kadınlar toplantıdan, mücadelenin seçim günü bitmeyeceğini, 29 Mart’a kadar süren çalışmanın birikiminin kadınların lehine ilerleyen bir çalışmaya zemin hazırlaması gerektiğini söyleyerek ve 8 Mart’ta alanlarda buluşma sözü vererek ayrıldılar.

www.halkevleri.org.tr

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top