Başbakan Artvin’de: Hopa’da eylem, Artvin’de polis terörü Reviewed by mustafa on . Başbakan Erdoğan, açılış törenleri vesilesi ile seçim çalışmalarını sürdürüyor. Erdoğan'ın bugünkü durağı Hopa ve Artvin'di. Hopa halkı, Eğitim Hakkı Platformu' Başbakan Erdoğan, açılış törenleri vesilesi ile seçim çalışmalarını sürdürüyor. Erdoğan'ın bugünkü durağı Hopa ve Artvin'di. Hopa halkı, Eğitim Hakkı Platformu' Rating:

Başbakan Artvin’de: Hopa’da eylem, Artvin’de polis terörü

Başbakan Erdoğan, açılış törenleri vesilesi ile seçim çalışmalarını sürdürüyor. Erdoğan’ın bugünkü durağı Hopa ve Artvin’di. Hopa halkı, Eğitim Hakkı Platformu’nun çağrısı ile Başbakan’ı kitlesel bir eylemle protesto ederken Artvin’de olası eylemlere karşı polis terörü vardı.


Untitled from sendika.org on Vimeo.

Hopa

Erdoğan, bugün Hopa Sarp’da bulunan yeni gümrük binasının açılışına geldi. Programında okul ve ilçedeki bir otelin açılışı da bulunan Erdoğan, gümrük binasının açılışına katılmakla yetindi.

Hopa halkı Erdoğan’ı bir protesto eylemiyle karşıladı. Hopa Eğitim Hakkı Platformu’nun çağrısı ile kentte kitlesel bir eylem yapıldı. Hopa Lisesi’nde yaşanan gerici kadrolaşmaya karşı bir araya gelen Platform, Başbakan’ın ilçelerine geldiği gün sokağa çıkmaya karar vermişti.

Hopa halkı öğlen saatlerinde Hopa Meydanı’nda toplanarak buradan Kaymakamlık binasına yürüdü. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eylemde “Tayyip evine Amerika’ya”, “Hopa halkı burada Tayyip nerede”, “Parasız bilimsel nitelikli eğitim”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca “Hopa uyuma okuluna sahip çık” çağrıları yapıldı.

Yürüyüşün ardından kaymakamla görüşmek isteyen Hopa halkı, Kaymakam Başbakan’a eşlik ettiği için karşılarında muhatap bulamadı. Bunun üzerine Hopa Lisesi’ne yürüyen Eğitim Hakkı Platformu okul müdürü ile görüşmek istedi. Fakat okul müdürü önce velilerin okula girmelerini engelledi ardından da gizlice okuldan ayrıldı. Hopa halkı sonuç almak için kararlı davranarak tekrar Kaymakamlık binasına yöneldi. İkinci kez geldikleri Kaymakamlık binasında Kaymakam tarafından kabul edilen Hopalılar okulda yaşanan sorunları anlattılar.

Görüşme sonucu Hopa Kaymakam’ı Mustafa Erkayıran atamalarla ilgili iddiaları inceleyeceğine, atamalarda usulsüzlük yapılıp yapılmadığına dair bakanlık müfettişlerini çağıracağına dair söz verdi. Görüşmeye katılan veliler konunun takipçisi olacaklarını, hukuksal ve demokratik mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdiler.

Artvin: AKP pankartları PTT binasını süsledi

Hopa’nın ardından Artvin’e giden Erdoğan için kentte olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

AKP pankartları PTT binasını süsledi

AKP mitingi öncesi Halkevleri GYK üyesi Şevki Keresteci, Borçka Halkevi Başkanı Soner Özçelik, Artvin Halkevi üyelerinden Selçuk Cem Ulutürk ile Erhan Erbek ayrı ayrı gözaltına alındı. Başbakanın miting alanına gidiş yolu üzerinde ikamet eden Artvin Halkevi üyesi Armağan Bahçeci’nin evinin önünde polis ekibi bekletildi. Liseli Genç Düş dergisi okuru 3 lise öğrencisi boynunda puşi bulunduğu gerekçesiyle, Artvin Gençlik Derneği üyesi 2 kişi ise top sakallı oldukları gerekçesiyle kimliklerine el koyulup Emniyet’e götürüldüler.

AKP Mitingi için bugüne dek kentteki tüm eylemlere kapalı tutulan Valilik alanı açılırken miting alanının karşısında bulunan il PTT Müdürlüğü binasına da Erdoğan posterleri asıldı.

Kentte miting süresince yaşam dururken kapalı otoparkta sabah saat 09.00 dan itibaren araç çıkışları yasaklandı.

Artvin’de bulunan kitle örgütleri ve sendikalar yarın saat 12.00’de AKP terörünü protesto etmek üzere katlı otopark önünde bir eylem yapacak.

Sendika.Org – Hopa, Artvin

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top