Cunta tarafından idam edilen devrimci Ramazan Yukarıgöz’ ün son mektubu ailesine ulaştırıldı! Reviewed by mustafa on . Devrimci 78'liler Federasyonu, 28 Ocak 1983'de idam edilen Ramazan Yukarıgöz, Mehmet Kambur, Erdoğan Yazgan, Ömer Yazgan'ın idam edilmeden önce ailelerine ve se Devrimci 78'liler Federasyonu, 28 Ocak 1983'de idam edilen Ramazan Yukarıgöz, Mehmet Kambur, Erdoğan Yazgan, Ömer Yazgan'ın idam edilmeden önce ailelerine ve se Rating:

Cunta tarafından idam edilen devrimci Ramazan Yukarıgöz’ ün son mektubu ailesine ulaştırıldı!

Devrimci 78’liler Federasyonu, 28 Ocak 1983’de idam edilen Ramazan Yukarıgöz, Mehmet Kambur, Erdoğan Yazgan, Ömer Yazgan’ın idam edilmeden önce ailelerine ve sevdiklerine yazdıkları mektuplara ulaşmak için verdiği mücadele sonucu Ramazan Yukarıgöz’ün son mektubuna ulaştı. Ailesine yazılan iki mektubun 26 yıl boyunca Genelkurmay Başkanlığı’nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı arşivinde tutulduğu ve diğer mektuplarında burada saklandığı açıklandı.

Bugün saat 12.00’da Mülkiyeliler Birliğinde Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından yapılan basın açıklamasında 26 yıl önce Ramazan Yukarıgöz tarafından yazılan iki mektup ailesine verildi.
Ramazan Yukarıgöz’ün annesi Aysel Yukarıgöz ve kardeşi Yılmaz Yukarıgöz’ün teslim aldığı mektuplar açıklama sırasında okundu.

Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbül, uzun süredir cunta tarafından idam edilen devrimcilerin mektuplarına ulaşmak için mücadele verdiklerini ve bu mektupların Genelkurmay Başkanlığı’nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın arşivlerinde sakladığını ortaya çıkardıklarını söyledi. Bu mektuplardan daha önce Ömer Yazgan’ın şimdide Ramazan Yukarıgöz’ün mektuplarının taraflarına verildiğini belirten Sümbül, hala daha Erdoğan Yazgan ve Mehmet Kambur’un mektuplarının Genelkurmay tarafından verilmediğini aktardı. Bu mektupları almak içinde mücadele edeceklerini vurgulayan Sümbül, Ramazan Yukarıgöz’ün yazdığı iki mektubu annesi Aysel Yukarıgöz’e ve kardeşi Yılmaz Yukarıgöz’e teslim etti.

Darbecilerin yargılanmasını istiyorum

Mektubu aldıktan sonra bağrına basan anne Aysel Yukarıgöz, Ömer Yazgan’ın mektubuna ulaşıldığında oğlunun yazdığı mektupları eline alana kadar ölmeyeceğini söylediğini ve bunun için yaşadığını belirtirken, darbecilerin yargılandığını görmek için de yaşayacağını vurguladı. Yukarıgöz, Kenan Evren’nin şimdi hastane köşelerinde biraz daha nefes almak için yalvarırken oğlunun ve arkadaşlarının onurluca öldüğünü ifade etti. Bundan sonra tek isteğinin oğlunu ve devrimcileri katledenlerin yargılanması olduğunu belirtti.

Darbecileri yargılanması önündeki engeller kaldırılsın

Ramazan Yukarıgöz’ün kardeşi Yılmaz Yukarıgöz’de, bu mektubu 26 yıl boyunca beklediklerini, cuntacıların bu mektupları saklıyarak suç işlediklerini belirtti. Anayasada 12 Eylül darbesini yapanların korunduğunu belirten Yılmaz Yukarıgöz, tüm darbecileri yargılanması için hukuki tüm engellerin kaldırılması gerektiğin vurguladı. Yaşamları boyunca güzel bir ülke kurma mücadelesi veren abisinin ve diğer devrimcilerin itibarlarının iade edilmesi gerektiğini söyleyen Yukarıgöz, bu mektuplara kavuşmanın hüznünü ve mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını ifade etti.

Cunta tarafından 28 Ocak 1983’te idam edilen Ramazan Yukarıgöz’ün annesine ve ailesine yazığı son mektupları:


Sendika.org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann