Araştırma görevlileri “doktoralı işsiz olmayacağız” dedi Reviewed by mustafa on . YÖK tarafından çıkartılan 50/d yönetmeliğinin genel bir uyguluma haline getirilmesine karşı İstanbul, İstanbul Teknik, Marmara, Kocaeli, Uludağ, Dokuz Eylül, Eg YÖK tarafından çıkartılan 50/d yönetmeliğinin genel bir uyguluma haline getirilmesine karşı İstanbul, İstanbul Teknik, Marmara, Kocaeli, Uludağ, Dokuz Eylül, Eg Rating:

Araştırma görevlileri “doktoralı işsiz olmayacağız” dedi

YÖK tarafından çıkartılan 50/d yönetmeliğinin genel bir uyguluma haline getirilmesine karşı İstanbul, İstanbul Teknik, Marmara, Kocaeli, Uludağ, Dokuz Eylül, Ege, Boğaziçi, Anakra, ODTÜ, Hacettepe Üniversiteleri ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü araştırma görevlileri tüm kampuslarda eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

İzmir
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi önünde bir araya gelen araştırma görevlileri ve asistanlar, çalışma koşullarına ve YÖK’ün yeni uygulamalarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Eyleme, Eğitim Sen 3 No’lu Şubesi, SES İzmir Şubesi, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun yanı sıra öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci de destek verdi. “Asistan kıyımına son, tüm üniversite çalışanlarına iş güvencesi” ve “Piyasa devletine, ücretli köleliğe son” pankartlarının açıldığı eylemde “Sözleşmeli köle olmayacağız”, “Asistan kıyımına son”, “50/d’ye hayır, kadrolu istihdam istiyoruz”, “YÖK dışarı bilim içeri”, “doktoralı işsiz olmayacağız” sloganları atıldı. 300’e yakın katılımın olduğu açıklamaya Ege Üniversitesi’ndeki araştırma görevlilerinin yanısıra Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden gelen araştırma görevlileride katıldı.

Araştırma görevlileri adına basın açıklamasını EÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Sait Saim Parladır okudu. Parladır, 50/d yönetmeliği ile Türkiye’deki üniversite sisteminin en büyük dönüşümlerinden birini yaşadığını ifade etti. YÖK’ün, üniversitelerde çalışma biçimini düzensizleştirerek çalışanların güvencelerini tamamen ortadan kaldırmayı hedeflendiğini belirten Parladır, YÖK’ün buna paralel olarak üniversiteyi bilgi kurumu olmaktan çıkartıp iş kurumu olmaya doğru sürüklediğini de söyledi. Parlardır, asistan ve araştırma görevlilerinin iş güvencesi merkezli başlattıkları mücadelelerinin Türkiye’de çoğaldığını belirterek İstanbul Üniversitesi’ndeki mücadelenin sonuç verdiğini de ifade etti. Üniversitelerde şirketleşme mantığı yaygınlaştıkça, asistan ve araştırma görevlilerinin iş güvencelieri yasalarla teminat altına alınmadıkça, sorunlarının çözülmeyeceğini belirten Parladır, araştırma görevlileri ve asistanların mağduriyetinin kısmi olarak giderilmesi için tüm araştırma görevlilerinin bağlı bulundukları rektörlüklerce 33/a’ya naklen atanması için gerekenin acilen yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Parladır, “anayasaya aykırı biçimde hazırlanan 31 Temmuz tarihli Yönetmelik ve 26 Kasım tarihli Yürütme Kurulu Kararlarını uygulama çabalarına son verilmeli, üniversite özerkliğine yönelik saldırılar engellenmeli, 50/d uygulamasına son verilerek araştırma görevlisi ve asistanların iş güvenceleri teminat altına alınmalıdır” şeklindeki taleplerini ifade etti.

Parladır’ın ardından Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Ali Kılıç söz alarak, 50/d yönetmeliğinin 12 Eylül Darbesinin ürünü olan YÖK’ün ve darbe zihniyetinin bilime bir saldırısı olarak nitelendirdi. Kılıç’ın konuşmasının ardından 50/d’ye karşı asistan ve araştırma görevlileri 24 Nisan’da Ankara’da YÖK önünde gerçekleştirecekelri eyleme çağrı yaparak alkışlar eşliğinde basın açıklaması sonlandırıldı.

Bursa

Bursa Uludağ Üniversitesi Araştırma Görevlileri Mediko önünde bir basın açıklaması yaparak, iş güvencesi ve akademik özgürlük mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini haykırdı

Yaklaşık 200 kişinin katıldığı basın açıklamasında asistanlar, üniversitenin ve ülkenin geleceği için ve YÖK’ün tüm hukuk tanımaz uygulamalarına karşı üniversitenin tüm bileşenleriyle sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

YÖK Başkan Vekili İzzet Özgenç’in Araştırma Görevlilerinin yürüttüğü iş güvencesi ve akademik özgürlük mücadelesine ilişkin açıklamalarını kınayan asistanlar, iş güvencesinin akademik özgürlüğün teminatı olduğunu ifade etti.

Eylemde, “Fermanları yaktık geri dönüş yok, Ferman YÖK’ün üniversiteler bizimdir, Asistan kıyımına son” sloganları atıldı.

Araştırma görevlileri basın açıklamasının ardından rektörlük önüne yürüdü.

Sendika.Org – İzmir / Bursa

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top