Devlet hastaneleri kadının kürtaj hakkını yok sayıyor! Reviewed by mustafa on . Türkiye'de kürtaj 1983 yılından bu yana, gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılması koşuluyla serbest. Buna karşın kadınlar, yasalarla da güvence altına alınmış Türkiye'de kürtaj 1983 yılından bu yana, gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılması koşuluyla serbest. Buna karşın kadınlar, yasalarla da güvence altına alınmış Rating:

Devlet hastaneleri kadının kürtaj hakkını yok sayıyor!

Türkiye’de kürtaj 1983 yılından bu yana, gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılması koşuluyla serbest. Buna karşın kadınlar, yasalarla da güvence altına alınmış bu haklarını yeterince kullanamıyor. İstanbul’daki 15 devlet hastanesinden yalnızca 2 tanesi “isteğe bağlı kürtaj yaptıklarını” ve bunun için “evli olma şartı aramadıklarını” belirtti.

Kadın hastalıkları ve doğum kliniği olmasına karşın 7 hastane “yalnızca sağlığı tehdit eden zorunlu durumlarda bu işlemin yapıldığını” ifade etti. 6 hastane ise bu operasyon için “evlilik cüzdanı” şartı koştuklarını açıkladı. Bu 6 hastanenin yetkilileri, ayrıca, evli kadınların da eşlerinin onayı olmaksızın gebeliklerini sonlandıramayacağını söyledi.

Uygulama keyfi, buna hakları yok
Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği Koordinatörü Liz Amado, devlet hastanelerinin kürtaj için evlilik şartı aramasını “yasalarla çelişen, keyfi bir uygulama” olarak yorumladı. Yeni Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) yürürlüğe girdiği 2005’ten önce bile yasalarda bekâr kadınlara yönelik böyle bir engellemenin söz konusu olmadığını belirten Amado, “Uygulamada yaşadığımız bir sorun bu. Bu uygulama, tamamen kadına karşı ayrımcı bir bakış açısının, kadının cinsel haklarını yok sayan bir anlayışın göstergesi” dedi.

Kimsenin rızası gerekmez
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi üyesi Avukat Habibe Yılmaz Kayar ise, yasalarda evli kişilerin kürtajı için eşin onayı konusunda bir sorun yaşandığını, ancak bekâr kadınların kürtajıyla ilgili böyle bir tartışmanın yasal düzenleme bakımından söz konusu olmadığını vurguladı. 18 yaşını doldurmuş bekâr kadınların kürtajında başka birinin rızasının gerekli olmadığını kaydeden Kayar, “Dolayısıyla bekâr kadınların kürtaj taleplerinde hiçbir hastanenin evlilik cüzdanı istemek gibi bir hakkı da yok” açıklamasında bulundu.

İTO: Muhafazakarlaşmanın bir sonucu
İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu Sözcüsü Uzman Dr. Yeşim İşlegen, son dönemlerde evlilik cüzdanı isteme ya da isteğe bağlı kürtaj yapmama gibi eğilimlerde bir artış gözlemlediklerini ifade ederek, Dr. İşlegen, şunları kaydetti:
“Bu eğilimin artmasında muhafazakârlaşmayla birlikte neoliberal politikaların da etkisi var. Neoliberal politikaların etkisiyle, hastanelerin, müşterilerin inanç ve değerlerini göz önünde bulundurarak hasta haklarının bir kısmını budama uygulamasıdır bu. Bazı hastalar, kürtaj yapılan hastanede tedavi olmak istemiyor. Bu nedenle kürtaj yapan merkez sayısı giderek azalıyor. Yalnız devlet hastaneleri değil, özel hastanelerin de büyük kısmı kürtaj yapmıyor. Kiminin dini kiminin ise etik gerekçeleri var.”

‘Yasadışı uygulamalar artıyor
Tüm bunların sakıncalı olduğunu, çünkü kürtajın yasal olarak uygulanmadığı durumlarda kadınların yasadışı kürtaj yapan yerlere yönelebildiğini dile getiren Dr. İşlegen, “Bu yasadışı kürtaj uygulamaları steril olmayan, yeterli donanımın bulunmadığı ortamlarda yapılıyor ve pek çok sağlık sorununa yol açıyor. Şu anda yasaların engel olmamasına karşın kadınlar olanaksızlıkların içine itiliyor” dedi. Kadın hareketinin de bu konuyu gündemine alarak tartıştığını söyleyen İşlegen, ancak henüz bu konuda başlatılmış bir kampanya ya da girişim olmadığını belirtti.

Sağlık müdürü yanıt vermedi
Konuyla ilgili görüşleri sorulan İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, soruları yanıtsız bırakarak; Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde, isteğe bağlı ve zorunlu durumlarda kürtaj işlemlerinin, “Rahim Tahliyesi ve Sterilizasyonu Hizmetlerinin Yürütülmesi ve Denetlenmesine İlişkin Tüzük”, “Nüfus Planlaması Hakkındaki Kanun” ve bu kanunun 2008 yılında yapılan değişiklikleri doğrultusunda gerçekleştirildiğini söylemekle yetindi.

Kürtaj için evli olma şartı koşan hastaneler: Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Eyüp Devlet Hastanesi, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İsteğe bağlı kürtaj yapılmadığını bildiren hastaneler: Dr. Sadi Konuk Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üsküdar Devlet Hastanesi, Validebağ Devlet Hastanesi, Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları Hastanesi, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi, Bayrampaşa Devlet Hastanesi

İsteğe bağlı kürtaj yapıldığını ve bunun için evli olma şartı aranmadığını belirten hastaneler: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Kaynak:Birgün

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top