“Olayla ilgili soruşturma sürüyor” (2009 yılı Haziran ayı iş kazaları raporu) – Sendika.Org Reviewed by mustafa on . Yaklaşık otuz yıldır sermaye neo-liberalizm adını verdiği politikalarla işçi sınıfına saldırıyor. Bu saldırıların en önemli cephesinde de 'işçi sağlığı ve işçi Yaklaşık otuz yıldır sermaye neo-liberalizm adını verdiği politikalarla işçi sınıfına saldırıyor. Bu saldırıların en önemli cephesinde de 'işçi sağlığı ve işçi Rating:

“Olayla ilgili soruşturma sürüyor” (2009 yılı Haziran ayı iş kazaları raporu) – Sendika.Org

Yaklaşık otuz yıldır sermaye neo-liberalizm adını verdiği politikalarla işçi sınıfına saldırıyor. Bu saldırıların en önemli cephesinde de ‘işçi sağlığı ve işçi güvenliği’ yer alıyor. Ülkemizin hemen her şehrinden bir işçi ölümü haberinin gelmediği gün olmuyor. Tuzla tersanelerindeki işçi ölümlerinin devam ettiği; inşaat, enerji ve tarım işçilerinin geçirdiği kazaların oldukça geniş bir yer tuttuğu 2009 Haziranı’nda yazılı ve görsel medyadan takip edebildiğimiz kadarıyla 39 işçi arkadaşımız hayatını kaybetti, bir kısmı ağır olmak üzere 284 işçi arkadaşımız da yaralandı.

Bu ay iş kazaları raporunun başlığını ‘olayla ilgili soruşturma sürüyor’ diye attık. Çünkü işçi arkadaşlarımızın onlarcasının öldüğü, yüzlercesinin yaralandığı ‘kaza’ haberlerinin hepsinin sonunda bu ibare yer alıyor. İşçilerin ölmesinin ve yaralanmasının ‘adli bir olay’, alınan önlemin ise ‘bir sonuca varmayan soruşturmalar’ olduğu bir ülkede emek hareketinin bu cephedeki mücadelesini yükseltmesi gerektiği gözüküyor…

İşçileri taşıyan traktör kaza yaptı: 46 işçi yaralandı – 2 Haziran 2009

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde, tarım işçilerini taşıyan traktörün römorkunun kanala uçması sonucu 46 kişi yaralandı. 11.00 sıralarında Reyhanlı-Gazimürsel Köyü karayolunda meydana gelen kazada, traktörün römorku bağlantı demirinin yerinden çıkması nedeniyle su kanalına uçtu. Römorkta bulunan ve pamuk çapası yapmaya giden, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 46 işçi çevreye savruldu. Yaralılar, Reyhanlı Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Yaralanan işçilerden 44’ü tedavi altına alınırken, durumu ağır olan 2 kişi ise Antakya Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Kayseri’de işçi servisi kaza yaptı: 1 işçi öldü, 21 işçi yaralandı – 2 Haziran 2009

Kayseri’de, Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrikaya işçi taşıyan servisin kamyonla çarpışması sonucu 1 kişi öldü, ikisi ağır 21 kişi yaralandı. Reşit Soy yönetimindeki 38 FE 804 plakalı işçi servisi, Kayseri Organize Sanayi 12. Cadde ile 17. Cadde’nin kesiştiği kavşakta, Azmi Aslan yönetimindeki 38 EL 809 plakalı kamyonet ile çarpıştıktan sonra devrildi. Devrilen midibüste bulunan 25 yaşındaki Ramazan Bakla olay yerinde hayatını kaybetti. Kazada yaralanan Reşit Soy, Azmi Aslan, Mustafa Bozkoyun, Ramazan Ünal, Yiğit Erişken, Osman Diltekin, İsmail Uğureli, Mehmet Bozbıyık, Gıyasi Kırtaş, Ahmet Demirbaş, Kadir Kahraman, Vehbi Koçoğlu, Mehmet Fatih Kırat, Samet Can, Murat Fifti, Murat Öz, Arif Gönen, Mehmet Karahan, Osman Tekin, Kemal Çallıoğlu ve Serkan Akburak, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Yaralılardan Mehmet Karahan ile Kemal Çallıoğlu’nun hayati tehlikelerinin bulunduğu, bazı yaralıların ayakta tedavilerinin ardından taburcu edildikleri bildirildi.

Soma maden ocakları bölgesinde kaza: 1 işçi öldü – 3 Haziran 2008

Manisa’nın Soma ilçesi Eynez bölgesinde meydana gelen kazada, dev kamyon devrildi. Hafriyat işi yapan Özerdemler Madencilik’te toprak kayması nedeniyle kamyonla birlikte metrelerce yuvarlanan sürücü 33 yaşındaki İsmail Özay hayatını kaybetti.

Antalya’da tekstil atölyesinde patlama: 3 işçi öldü – 3 Haziran 2009

Antalya’da bir tekstil atölyesinde tüpgaz patlaması meydana geldi. Patlamada 3 işçi yaşamını yitirdi. 1 itfaiye işçisi de yaralandı. İsmet Paşa Caddesi Seheryerebakan İşhanı’nın birinci katındaki tekstil atölyesinde saat 08.30 sıralarında patlama meydana geldi. Tüpten kaynaklandığı bildirilen patlamanın ardından yangın tüm binayı sararken, patlamanın şiddetiyle çevredeki binaların ve caddede park halindeki araçların camları kırıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin kontrol altına almaya çalıştığı yangında, binanın kapıcısı olduğu bildirilen Mustafa Kınay yaralandı.
Atölyedekilerden Tuğba Anak’ın hayatını kaybettiği bildirildi.

Ağrı’da işçileri taşıyan araç şarampole yuvarlandı: 1 işçi öldü, 5 işçi yaralandı – 3 Haziran 2009

Ağrı’da inşaat ustalarını taşıyan aracın şarampole yuvarlanması sonucu 1 kişi öldü, 5 kişi ağır yaralandı. Sürücünün aşırı hızlı seyrettiği ve hatalı sollama yaptığı öne sürüldü. Edinilen bilgiye göre Van’ın Erciş ilçesinden Çanakkale’ye çalışmaya giden inşaat ustalarını taşıyan 65 DK 018 plakalı ticari araç, Patnos’a 24 kilometre uzaklıktaki Dedeli beldesinde ‘aşırı hız ve hatalı sollama’ nedeniyle şarampole yuvarlandı. Araçta bulunan 43 yaşındaki Divane Üzümoğlu olay yerinde hayatını kaybederken, Fatih A., Basri Yüksek, Cumali Can, İbrahim Çelik ve Yavuz Yüksel ağır yaralandı. Yaralılar Patnos Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Olayın görgü tanıkları, çok süratli seyreden aracın rampadan aşağı inerken bir aracı solladığı sırada sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi üzerine şarampole yuvarlandığını belirtti. Kazada hayatını kaybeden Divane Üzümoğlu’nun cenazesi otopsi için Patnos Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

Kağıthane’de yük asansörünün yere çakıldı: 1 işçi öldü, 2 işçi ağır yaralandı – 5 Haziran 2009

İstanbul’un Kağıthane ilçesinde yük asansörünün halatının kopması sonucu yere düşen 1 işçi yaşamını yitirirken, 2 işçi ağır yaralandı. Kağıthane Çağlayan Pamuk Sokak’ta tekstil atölyesi olarak yeni kiralanan dört katlı binanın en üst katına yük asansörüyle malzeme taşıyan üç işçi, binanın üçüncü katında asansör halatının kopması üzerine hızla yere çakıldı. 37 yaşındaki Hilmi Yozcu, 17 yaşındaki Ümit Bütün ve 19 yaşındaki Engin Yeşil adlı işçilerden, Yozcu olay yerinde yaşamını yitirirken, Bütün ve Yeşil ağır yaralandı. Yaralı işçilerin Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki tedavi altına alındı. Çağlayan’da işyerlerinin büyük çoğunluğu kayıtdışı. Buralarda hiçbir iş ve işçi güvenliği önlemi alınmıyor, denetim yapılmıyor.

Bursa’da İş Dönüşü Kaza: 20 işçi yaralandı – 5 Haziran

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde işçileri taşıyan minibüsün şarampole yuvarlanması sonucu sürücü ve 20 tarım işçisi yaralandı. Yenişehir’in Çeltikçi köyünde ikamet ettikleri öğrenilen Şanlıurfalı işçileri taşıyan Ferit Gülbahar idaresindeki 41 K 3373 plakalı minibüs, tarla dönüşü Kozdere yakınlarında şarampole yuvarlandı. Kazada araç sürücüsü Ferit Gülbahar ve 20 işçi yaralandı.
Kübra Çeri (12), Şeyhmus Çeri (50), Dilek Kocabaş (17), Mustafa Altın (47), Gamze Kocabaş (11), Mustafa Gülümser (59), Medine Şimşek (15), Aynur Gülümser (15), Ahmet Şimşek (11), Müslüm Şimşek (16) Ahmet Kocabaş (43), Mustafa Kocabaş (13), Remziye Gülümser (17), Müslüm Gülümser (42) Zeliha Ay (39), Mehmet Mehçikızı (31), Ömer Faruk Ay (14), İbrahim Çeri (28), Ali Osman Akyol (46) ve Fatma Akyol (42) isimli işçiler çeşitli hastanelere kaldırıldı. Ali Osman Akyol, Fatma Akyol, Zeliha Ay, Remziye Gülümser, Mustafa Altın ve Mustafa Gülümser’in durumunun ağır olduğu öğrenildi.

İzmir’in Aliağa ilçesinde iskeleden düşen 3 işçiden 1’i yaşamını yitirdi – 5 H
aziran 2009

Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde özel bir firmaya ait fabrika inşaatında çalışan 24 yaşındaki Hüseyin İnci, 29 yaşındaki Mustafa Duman ve 48 yaşındaki Ümit Yar forklift üzerindeki iskelede çelik konstrüksiyon takarken, forklift kaydı. İşçilerden ikisi toprak zemin üzerine düşerken, Ümit Yar betona çarptı. Yar’ın hayatını kaybettiği olayda yaralanan Hüseyin İnci ve Mustafa Duman, Aliağa Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Aliağa’da iş kazasında bir işçi yaşamını yitirdi – 5 Haziran 2009

İzmir’in Aliağa ilçesinde meydana gelen iş kazasında bir temizlik işçisi, çöp konteynırının arkasındaki presleme bölümünde sıkışarak yaşamını yitirdi. Güvencesiz ve sigortasız çalışma biçimi olan taşeron çalışma yine ölüme davetiye çıkardı. Bu kez, Aliağa Belediyesi’nde çalışan temizlik işçisi 33 yaşındaki Hasan Cihan yaşamını yitirdi. Aliağa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün taşeron şirketinde çalışan Hasan Cihan, görevli diğer personelle gece yarısından sonra ilçe merkezindeki çöpleri topladı. Daha sonra Mehmet Ali Gıdak yönetimindeki kamyonla ilçe çöplüğüne giden Cihan, toplanan çöpleri depolama alanına boşalttı. Çalışmanın tamamlanmasının ardından çöp konteynırında kalan atıkları temizlemek için aracın üzerine çıkan Hasan Cihan, ayağının kayması sonucu konteynırın arkasındaki çöpleri presleyen bölüme düştü. Cihan, burada sıkışarak hayatını kaybetti.

Mersin’de iş cinayeti: 1 işçi öldü – 7 Haziran 2009

Mersin’deki bir fabrikada çalışan genç, basınçlı yağ varilinin patlaması sonucu hayatını kaybetti.
Merkez Akdeniz ilçesindeki bir fabrikada, basınçlı yağ varili henüz belirlenemeyen nedenle patladı. Patlamanın etkisiyle 30 yaşındaki Mustafa Atay hayatını kaybetti.

Tuzla Çelik Tekne tersanesinde iş cinayeti: 2 işçi öldü, 1 işçi yaralandı – 8 Haziran 2009

İstanbul Tuzla tersaneler havzasında kriz gerekçesiyle hak gasplarına başvuran tersane patronlarının işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almamaları nedeniyle yeni iş cinayetleri yaşanıyor.

8 Haziran günü saat 20.00 sularında Çelik Tekne Tersanesi’nde meydana gelen iki büyük patlama sonucunda bir tersane işçisi yaşamını yitirdi. Aynı patlamada, gemi içinde çalışmakta olan iki işçi de yaralanarak hastaneye kaldırıldı. İbir’in cesedi gemi içinde arandı. Tuzla tersaneler havzasında birçok ölümün nedeni olduğu gibi Çelik Tekne’deki patlama da boya yapılan tankta yaşanan gaz sıkışması sonucu meydana geldi. Brezilya’ya gönderilmesi planlanan ve yapım aşamasında olan Rhino isimli geminin 5 ve 6 nolu tanklarında meydana gelen patlamada ölen işçinin isminin Alesta adlı taşeron firmada çalışan Hüseyin İbir olduğu belirlendi. Patlamada yaralanan 34 yaşındaki Süleyman Kırgül isimli işçi ise kaldırıldığı Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ertesi gün hayatını kaybetti. Patlamada yaralanan diğer işçi Sait Ahmet ise kaldırıldığı GİSBİR Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Patlama sonucunda yaşamını yitiren Hüseyin İbir Alesta adlı taşeron firmada çalışıyordu. Patlamanın yaşandığı Çelik Tekne Tersanesi’nde daha önce de iş cinayetleri ve yaralanmalar yaşanmıştı. Bu son cinayetlerle beraber Tuzla tersanelerinde ölen işçilerin sayısı 125’e yükseldi.

Artvin’de iş kazası: 1 işçi öldü – 9 Haziran 2009

Artvin’in Murgul ilçesinde ormanlık alandan tomruk çeken 22 yaşındaki Sinan Şamlı kullanımındaki iş makinesi şarampole yuvarlandı. Şamlı olay yerinde yaşamını yitirdi.

Ankara’da beton mikserine düşen işçinin bacağı parçalandı – 9 Haziran 2009

Ankara’da beton pompalama mikserini temizlerken içine düşen 43 yaşındaki Murat Kaymakçıoğlu’nun bacağı mikserin arasında kalarak parçalandı. Yenimahalle ilçesi Burç Mahallesi’nde meydana geldi. Beton attıktan sonra pompalama makinesini temizlemeye çalışan işçi, miksere düştü. Beton haznesindeki karıştırıcıya kapılan Murat Kaymakçıoğlu adlı işçi bacaklarından sıkıştı. Olay yerine gelen 112 Acil Yardım ekibi, kurtarma çalışmaları sürerken müdahale ettikleri Kaymakçıoğlu’nu kalbi birkaç kez durmasına rağmen hayatta tutmayı başardı. İtfaiye ekiplerinin kaza kırım aracıyla mikser parçalanarak işçi Kaymakçıoğlu, sıkıştığı yerden çıkarıldı.

Tavşanlı’da iki işçi otobüsü çarpıştı: 10 işçi yaralandı – 9 Haziran 2009

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 10 kişi yaralandı.
Tunçbilek beldesinde özel bir firmaya ait kömür işletmesinde çalışan işçileri taşıyan Ramazan Özdil yönetimindeki 43 UF 053 plakalı otobüs, Tavşanlı-Tunçbilek kara yolunun 4. kilometresinde, içinde aynı işletmede çalışan işçilerin bulunduğu Orhan Esentürk’ün kullandığı 43 HC 140 plakalı otobüse arkadan çarptı. Kazada, otobüslerde bulunan işçiler Ömer Dursun (28), Kadir Güngör (34), Kazım Baş (34), Ersin Aydın (33), Erdem Caner (55), Yusuf Başpınar (30), Ferruh Koyun (37), İsmail Pınar (35), Engin Bilgili (30) ve Arif Akkaya (31) hafif yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla kaldırıldıkları 82. Yıl ve Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanelerinde ayakta tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildi.

Rize’de inşaattan düşen işçi öldü – 9 Haziran 2009

İnşaattan düşerek ağır şekilde yaralanan işçi, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Pazar ilçesinde inşaata çalışan 58 yaşındaki Kemal Akay, sıva yaparken yaklaşık 4 metre yükseklikten düşerek ağır şekilde yaralandı. Önce Rize Devlet Hastanesi’ne ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne sevk edilen Kemal Akay, burada 6 gündür verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

Adıyaman’da traktör devrildi: 1 işçi öldü, 26 işçi yaralandı – 10 Haziran 2009

Kaza, Kahta ilçesinde bağlı Ekinciler Köyü yakınlarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, römorkunda tarım işçilerini taşıyan Abdullah Süt yönetimindeki 02 KE 185 plakalı traktör, direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi neticesinde şarampole yuvarlandı. Kazada çoğunluğu aynı aileden 26 kişi yaralanırken, 1 kişi hayatını kaybetti. Kazada 18 yaşındaki Semra Özdemir olay yerinde hayatını kaybederken; Kadriye Afşin, Hazal Akbaş, Hicri Dündar, Özlem Akçal, Tülay Demir, Remziye Demir, Hediye Demir, Mustafa Tanrıverdi, Sibel Dündar, Dursun Akçal, Kübra Akçal, Nihat Akçal, İpek İbiş, Remziye Özdemir, Çiğdem Akçal, Osman Özdemir, Ferhat Afşin, Fatma Demir, Filiz Akçal, Zahide Akçal, Pınar Demir, Tuğba Akçal, Emine Zengin, Meral Afşin, Ülküye Akçal ve sürücü Abdullah Süt yaralandı. Yaralılar, köy minibüsleri ve ambulanslarla Kahta Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan sağlık durumu ağır olanlar Adıyaman’a sevk edildi.

Kocaeli’nde göçük altında kalan bir işçi öldü – 11 Haziran 2009

Çayırova ilçesinde kanalizasyon kanalı çalışması yaptığı sırada göçük altında kalan işçi öldü. Alınan bilgiye göre, İzmit Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (İSU) çalışan 43 yaşındaki Yavuz Gökbulak, İnönü Mahallesi’nde kanalizasyon kanalı çalışması yaptığı sırada toprağın çökmesi sonucu göçük altında kaldı. Çevredekiler ve olay yeri
ne gelen itfaiye ekiplerince çıkarılan Gökbulak, ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti.

Bursa’da patronlarının ikram ettiği sütü içen 22 işçi zehirlendi – 13 Haziran 2009

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde tarım işçileri işlerini bitirdikten sonra patronları tarafından ikram edilen sütü içti. Daha sonra fenalaşan tarım işçileri sütten zehirlediklerini anladı. Mustafakemalpaşa ilçesinde Güneydoğu’dan mevsimlik işçi olarak gelen Koşuboğazı köyünde B.Z. isimli kişiye ait arazi de çalışan 22 işçi kendilerine ikram edilen sütü içtikten sonra fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’ne kaldırılan işçiler serum takılarak tedavi edildi. İşçilerin hayatı tehlikesi bulunmadığı bildirilirken, B.Z’nin ifadesini alan jandarma soruşturma başlattı. Vatandaşlar ise B.Z.’yi suçlayarak bozuk sütü bilerek işçilere içirmiş olabileceğini ifade etti. B.Z ailesinde zehirleme olmaması da sütün bozuk olduğunu bilen şahsın sütü dökmek yerine işçilere içirmiş olabileceği iddialarına neden oldu. Daha öncede Bursa’nın çeşitli ilçelerinde mevsimlik işçilere yönelik saldırı ve şiddet olayları yaşanmıştı.

Sivas’ta inşaattan düşen işçi yaralandı – 14 Haziran 2009

Suşehri ilçesinde inşaattan düşen işçi yaralandı. Yanlızbağlar Mahallesi İbnisina Caddesi üzerindeki bir inşaatta çalışan 50 yaşındaki Ahmet M. dengesini kaybederek yere düştü. İş arkadaşları tarafından Suşehri Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Ahmet M., burada tedavi altına alındı.

Bilecik’te iş kazası: 1 işçi öldü – 14 Haziran 2009

Bozüyük ilçesinde kürüme bıçağı göğsüne düşen iş makinesi operatörü Mehmet Selvi yaşamını yitirdi. Aşağıarmutlu köyündeki taş ocağında iş makinesi operatörü olarak çalışan Mehmet Selvi, iş arkadaşıyla iş makinesine kürüme bıçağı takmak isterken bıçak Selvi’nin göğsüne düştü. Ağır yaralanan Selvi, çalışma arkadaşları tarafından Bozüyük Devlet Hastanesine kaldırılırken yolda hayatını kaybetti.

Gaziantep’te üzerine kanalizasyon borusu düşen işçi yaralandı – 15 Haziran 2009

Kara Çakmak Köyünde kanalizasyon borusu döşeyen M.B., kamyondan düşen kanalizasyon borusunun altında kaldı. Arkadaşları tarafından kurtarılan işçi özel bir otomobille Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’ne getirildi. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından işçinin vücudunun çeşitli yerlerinde ezikler olduğu tespit edildi. Tedavi altına alınan M.B.’nin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kayseri’de yük asansörüyle 11. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti – 16 Haziran 2009

Talas ilçesi Mevlana Mahallesi’nde devam eden bir inşaatta çalışan 30 yaşındaki Murat Kiraz adlı işçi yukarı malzeme çıkartmak için kullandığı yük asansörünün kepçesine bindi. Asansörün kırılan kepçesiyle beraber 11. kattan aşağı düşen Kiraz olay anında yaşamını yitirdi.

Trabzon’da çay işçisi kaza sonucu öldü – 16 Haziran 2009

Trabzon’un Dernekpazarı ilçesinde gece yarısı fabrikaya yaş çay götüren 53 yaşındaki Halis Üldeş adlı işçi, akıl almaz bir kazanın kurbanı oldu. Çay yükledikleri kamyonun üzerindeyken başını çay alım yerinin beton tavanına çarpan talihsiz işçi, beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi. Gece saat 01.00 sıralarında meydana gelen olay şöyle gelişti: Of ilçesine bağlı Bölümlü beldesindeki çay fabrikasına yaş çay taşıyan 2 No’lu Çay Taşıyıcıları Kooperatifi’ne bağlı çalışan yükleme işçisi Halis Üldeş, Akkese Köyü’ndeki çay alım merkezinden kamyona çay yükledi. Daha sonra kamyonun üzerine çıkan Üldeş, araç hareket ettiğinde bir anlık dikkatsizliği sonucu kafasını beton tavana çarpıp yere düştü. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmak istenen talihsiz işçi, yolda hayatını kaybetti. Yapılan otopside Üldeş’in beyin kanaması sonucu öldüğü belirlendi.

Hakkari’de yol çalışması sırasında kaza 1 işçi öldü – 16 Haziran 2009

Kaza saat 16.00 sıralarında, merkeze bağlı Akçalı Köyü yakınlarında meydana geldi. İl Özel İdare Müdürlüğü’ne ait Akçalı şantiyesindeki yol çalışmasına katılan Alaatin Yaşar, yönetimindeki iş makinesinin bir anda yoldan çıkmasına engel olamadı. Takla atan iş makinesinin operatörü Yaşar ağır yaralandı. Yaşar, şantiyede çalışanlar tarafından Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırılmak istenirken, yolda hayatını yitirdi.

Şırnak’ta akıma kapılan DEDAŞ işçisi hayatını kaybetti – 17 Haziran 2009

Şırnak’ın Kumçatı Beldesi’nde arıza gidermek için çıktığı elektrik direğinde akıma kapılan Dicle Dağıtım Şirketi (DEDAŞ) işçisi 28 yaşındaki Serkan Uğur, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Kumçatı Beldesi’nde arızaları gidermek için elektrik direğine tırmanan DEDAŞ işçisi Serkan Uğur, elektrik akımına kapılarak yere düştü. Ağır yaralı olarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Uğur yaşamını yitirdi. DEDAŞ’ta 5 yıldır görev yapan evli ve 2 çocuk babası Uğur’un ölümü ailesi ve çalışma arkadaşları arasında büyük üzüntüye neden oldu.

Samsun’da çatıdan düşen işçi ağır yaralandı – 17 Haziran 2009

Ladik ilçesinde çalıştığı inşaat halindeki tek katlı evin çatısından düşen bir kişi ağır yaralandı. Küpecik köyünde meydana gelen olayda, 2 çocuk babası 65 yaşındaki Namider Ö.(65), çalıştığı inşaat halindeki tek katlı evin çatısını yaparken dengesinin kaybederek yere düştü. Ağır yaralanan Namider Ö., Ladik Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak ilk müdahalesinin ardından Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Namider Ö.’nün sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Karaman’da maden ocaklarında kaza: 2 işçi yaralandı – 17 Haziran 2009

Ermenek’teki iki maden ocağında kaza oldu. İlk kazada Yerbağ köyünde Özkar Madencilik’e ait ocakta E.D. isimli işçinin tünelde çalıştığı sırada tavandan kopan kömür parçalarının eline düşmesi sonucu yaralandığı öğrenildi. Seba Madencilik’e ait ocakta meydana gelen kazadaysa M.K. isimli işçinin tavandan kopan kaya parçalarının ayağına düşmesi sonucu yaralandığı, her iki yaralının da yapılan ilk tedavilerinde hayati tehlikelerinin bulunmadığı açıklandı.

Kahramanmaraş’ta servis devrildi: 2 işçi öldü, 7 işçi yaralandı – 18 Haziran 2009

Çoğulhan yolu Kuşkayası mevkisinde, Yakup Biçici’nin kullandığı plakası henüz belirlenemeyen Afşin-Elbistan Linyitleri İşletmesi’nde çalışan işçileri taşıyan işçi servisi, aracın lastiğinin patlaması sonucu devrildi. Servis sürücüsü 40 yaşındaki Yakup Biçici ile Mehmet Dağlı, kaza yerinde hayatını kaybetti. 7 kişi yaralandı. Yaralanan Bünyamin Kavak, Menderes Kaya, Serdar Candemir, İsmail Sertdemir, Mehmet Beypınar, Akın Bal ve Bekir Tavşan, Afşin ve Elbistan Devlet Hastanelerinde tedavi altına alındılar.

Karaman’da kaza: 16 kadın işçi yaralandı – 19 Haziran 2009

Karaman’da meydana gelen kaza yürekleri ağza getirdi. Karaman’da aynı fabrikaya ait 2 servis aracının çarpışması sonucu 16 kadın işçi yaralandı.

Gaziantep’te çalışırken yarala
nan sigortasız işçi isyan etti – 19 Haziran 2009

Sigortasız çalıştığı iş yerinde patlayan ispiral taşıyla yaralanan işçi, için tedavi gördüğü hastaneden borçlu ayrıldı.Sigortasız çalıştırıldığını ileri süren işçi yetkililerden yardım istedi. Küsget Küçük Sanayi Sitesi’ndeki bir işyerinde çalışan Telat Gezer, demir kesmek isterken ispiral taşı patladı. Boynundan ve elinden yaralanan genç işçi arkadaşları tarafından motosikletle Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’ne getirildi. Burada boğazına ve koluna dikiş atılan Telat Gezer taburcu edildi. Hastane çıkışında gazetecileri görün genç işçi yıllardır sigortasız çalıştırıldığını ve bu durumu ile ilgili yetkililerden yardım istediğini dile getirdi. Gezer, zor ve tehlikeli bir işte çalıştığını belirterek, “Ben sigortasız çalışmak istemiyorum ama sonuçta paraya ihtiyacımız var. Sigorta istediğimizde bize iş yerinin kapısını gösteriyorlar. Bu nedenle işe muhtaç olduğumuz için sigortasız çalışıyoruz. Yaptığımız iş çok zor ve tehlikeli. Her şeye rağmen ekmek parası için çalışıyoruz” dedi. Yüzlerce iş yerinde sigortasız işçilerin çalıştırıldığını ileri süren Gezer, “Yetkililere sesleniyorum. Gidip sanayi sitelerine baksınlar. Yüzlerce insan sigortasız çalıştırılıyor. Benim daha önce de ayağım kırılmıştı. Beni sigortasız çalıştıran patronum gelip durumumu bile sormadı. Bu hale gelmeme rağmen kılını bile kıpırdatmadı. Arkadaşlarım beni motosikletle hastaneye getirip götürüyor. Yetkililer, bu konuda gerçek bir araştırma yaparak benim gibi insanların ne şartlarda sigortasız çalıştırıldığını tespit etsin” diye konuştu. Sigortası ve parası olmadığı için hastaneye borçlanan genç işçi, daha sonra kendisini getiren arkadaşıyla birlikte hastaneden ayrıldı.

İzmir’de enerji nakil hattında çalışan işçi can verdi – 19 Haziran 2009

Tire’de, 34 bin voltluk elektrik akımına kapılan Kadir Doğan feci şekilde öldü, yanındaki arkadaşı Ali Aslan ise hafif yaralandı. İzmir’in Tire ilçesine bağlı Yemişler Köyü’nde enerji nakil hatlarında meydana gelen iş kazasında 31 yaşındaki Kadir Doğan isimli işçi feci şekilde can verdi. Çalışma arkadaşı 25 yaşındaki Ali Aslan ise hafif yaralandı. Dün 13.30’da Yemişler Köyü yakınlarında 34 bin volt elektrik akım ileten enerji nakil hatlarında bakım çalışmaları yapan iki işçi, çalışma arkadaşları tarafından hatlardaki akımın kesilmesinden sonra direklere tırmandı. Tellerin üzerine bakım yapmalarının yardımcı olan makaralı sepete binen iki işçi, sepet frenlerinin bir anda bozulması sonucu aşağıya doğru hızla kaymaya başladı. İki direk arasındaki yaklaşık 450 metrelik mesafeyi yokuş aşağıya büyük bir süratle inen işçiler, bir sonraki dev direğe hızla çarptı. Çarpma sonucu sepetten enerji nakil hattına fırlayan Kadir Doğan adlı işçi olay yerinde feci şekilde can verdi. Kadir Doğan’ın enerji nakil hattındaki cansız bedeni yaklaşık 3 saat süren çalışmalar sonucu güçlükle aşağıya indirildi. Kazada ayağı sepete takıldığı için aşağıya düşmeyen diğer işçi Ali Aslan ise mucize eseri kazayı hafif sıyrıklarla atlattı. İşçilere ilk müdahaleyi tarlada çalışan köylüler yaptı. Hafif yaralanan Ali Aslan, Tire Ertuğrul Aker Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Kazadan sonra şok geçiren talihsiz işçi, kendine geldiğinde ilk olarak iş arkadaşının sağlık durumunu sordu. Enerji nakil hatlarına ikaz amaçlı küreler takmakla görevli olduklarını belirten Ali Aslan, “Her şey bir anda olup bitti. İçinde bulunduğumuz sepet, freni bozulunca elektrik tellerinin üzerinden büyük bir hızla aşağıya doğru kaymaya başladı. Çaresizlikten ne yapacağımızı şaşırdık. Bizi kurtarın diye bağırmaya başladık. Ancak yapacak hiçbir şey yoktu. Sadece direğe çarptığımızı hatırlıyorum. Daha sonra gözümü hastanede açtım. Yaşadığıma hala inanamıyorum” dedi.

Düzce’de lastik fabrikasında patlama: 4 işçi yaralandı – 20 Haziran 2009

Kaynaşlı’daki Anlaş Lastik Fabrikası’nın boyahane kısmında, henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Patlamanın ardından çıkan yangında, işçilerden Nihat Hancı, Yılmaz İnce, Hüseyin Altın ve Selma Öztaş yaralandı. 112 Acil Servis ambulanslarıyla Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan Nihat Hancı’nın durumunun ağır olduğu bildirildi. Patlama sonrası meydana gelen yangın, Düzce ve Kaynaşlı belediyelerine bağlı itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Düzce Valisi Bülent Kılınç da olay yerine gelerek yangınla ilgili bilgi aldı. Kılınç, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangında yaralanan işçilerden birinin durumunun ağır olduğunu belirterek, ”Olaya kısa sürede müdahale edildi. İşçilerin olay sonrasında panik yaşadıklarını gördük. Kazaya nasıl müdahale edeceklerini bilmiyorlardı. Olay fazla büyümeden atlatıldı. Yaralılardan sadece bir tanesinin durumu ağır” dedi.

Zonguldak’ta kaçak maden ocağında zehir: 1 işçi öldü, 3 işçi yaralandı – 21 Haziran 2009

Kilimli’de kaçak olarak faaliyet gösteren maden ocağından kötü haber geldi. Sabah saatlerinde ocağa giren ve işletme sahibi olduğu iddia edilen Osman Göktaş ve işçiler Şükrü Akkaya, Celil Ak ve Muhammet Çift, ocakta biriken gazdan zehirlendi. Osman Göktaş olay yerinde yaşamını yitirirken, diğer 3 maden işçisi Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ölen işçinin cesedi de otopsi için aynı hastanenin morguna kaldırıldı. Hastanede tedavi altına alınan işçilerden durumu ağır olan Muhammet Çift, Uzunmehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi. Ocakta Türkiye Taşkömürü Kurumu ekiplerince yapılan incelemede, zehirlenmeye elektrik kablosunun yanması sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit gazının neden olduğu belirlendi. Kaçak olarak işletilen maden ocağının ise, ölen Osman Göktaş’a ait olduğu belirlendi. Osman Göktaş’ın, sabah iş başı yaptıklarında ocaktaki gazı fark ettiği ve arkasından gelen işçiler Şükrü Akkaya, Celil Ak ve Muhammet Çift’i uyararak dışarıya çıkmalarını sağladığı, ancak kendisinin gazın etkisiyle dışarıya çıkamadığı belirtildi.

Bursa Renault’ta bir işçi öldü – 21 Haziran 2009

Oyak Renault Otomobil Fabrikası’nda önceki gün yaşanan iş cinayeti sonucu Ercan Çolak adlı işçi hayatını kaybetti. Renault’da son aylarda artan iş yoğunluğunun bu tarz kazalara neden olduğu söyleniyor. Kriz gerekçesiyle yüzlerce işçinin işten çıkarıldığı fabrikada açıkta bulunan kadroların yerine yeni işçiler almak yerine iş performansının artırılarak iş yükünün ağırlaştırılması sonucu işçilerde yorgunluk, moral bozukluğu kazalara davetiye çıkarıyor. Pres kalıphane bölümünde olan kazada kalıp bağlama operatörü olarak çalışan işçilerden Ercan Çolak, 10 tonluk kalıbın üzerine düşmesi sonucu feci şekilde can verdi. İşyerinde çalışan işçilerden birisi kazayı şu şekilde yorumladı; “Krizle birlikte çalışma koşullarının giderek ağırlaşması işyerimizde kazaların da artmasına neden oluyor. Buna bağlı olarak işyerinde çalışan arkadaşlarımızda stres ve gelecek kaygısı, sağlıklı bir çalışma ortamını da ortadan kaldırdı. Yönetici konumunda olan amir ve şeflerin üretimin artırılması için yaptıkları baskı, çalışan işçilerin iş güvenliği kurallarının hiçe sayılmasına neden oluyor.” Renault işçisi, “Üretim planlama ve proje departmanlarında çalışan mühendi
slerin maliyet gözeterek işçi sağlığını hiçe saymaları bu iş cinayetini tetikleyen faktörlerden birisi olmuştur. Bütün bunlar yaşanırken sendikamız Türk Metal ise, tamamen işverenle işbirliği içerisinde hareket ederek işçilerin sağlıksız koşullarda çalışmalarına göz yummaktadır” diye konuştu. Bir başka Renault işçisi ise, kazanın yaşandığı dakikalarda işçiler üzüntüden dolayı üretime ara vermek istediklerini, fakat üretim durdurulmayarak pres ve enjeksiyon bölümü dışındaki, tüm bölümlerde kesintisiz üretime devam edildiğini kaydetti. Yemekhanede yetkililerden birisinin yaptığı açıklamada kazanın oluşmasında çalışan işçinin kusurlu olduğunu söyleyerek işçinin emniyet ve iş güvenliği kurallarına uymadığı iddiasında bulunduğunu belirten işçi, kendilerine ne kadar değer verildiğinin bu kaza ile bir kez daha herkes tarafından görüldüğü kaydetti. Renault işçisi ölen arkadaşlarının cenazesine de gitmelerine izin verilmediğini, belirli kişilerin cenazeye katıldığını söyledi.

Kayseri’de iş kazası: 1 işçi yaralandı – 22 Haziran 2009

Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrikada işçi olarak çalışan 22 yaşındaki Murat Dikili, spiral makinesiyle taşlama yaparken kaynak yerinden kopan metal parçanın karnına saplanması sonucu ağır yaralandı. Dikili, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alındı.

İzmir’de tarım işçilerini taşıyan kamyon devrildi: 2 işçi öldü, 35 işçi yaralandı – 23 Haziran 2009

Kiraz ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi yakınlarında saat 15.30 sıralarında tarım işçilerini taşıyan kamyon, yoldaki mıcır nedeniyle kayarak kontrolden çıkıp devrildi. Ödemiş’in Çaylı Beldesi’nden patates toplamaktan dönen tarım işçilerini taşıyan Serkan Çiftçi yönetimindeki 35 AB 0282 plakalı kamyon Kiraz’a yaklaştığı sırada önünde seyir eden aracın durmasıyla hakimiyetini kaybetti. Direksiyon hakimiyetini kaybeden işçilerin bulunduğu kamyonet savrularak şarampole yuvarlandı. Kamyonun kasası altında kalan işçilerden 15 yaşındaki Fatih Akar ve 26 yaşındaki Rabia Efe olay yerinde yaşamlarını yitirirken, 35 işçi de yaralandı. Yaralılar, Ödemiş Devlet ve Kiraz Devlet Hastaneleri’nde tedaviye alındı. İlk belirlemelere göre yaralanan işçilerden bazıları şöyle: “Serpil Köse, Fadime Köse, Akila Polat, Ayşen Karamanoğlu, Ayşe Karamanoğlu, Salih Çiftçi, Şehgül Çiftçi, Kadriye Çakmak, Serhat Çakmak, Emel Dalcıoğlu, Ümmihan Dalcıoğlu, Kevser İlhan, Şefika Kaygısız, Gülsüm Kaygısız, Şadiye Çiftçi”. Ödemiş Devlet Hastanesi’ne kalldırılan yaralılardan durumu ağır olan 18 yaşındaki Yasemin Çoban karadan, 17 yaşındaki Ali Yüksel ise hava ambulansı ile İzmir’deki Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Mersin’de mevsimlik tarım işçileri kaza geçirdi: 37 işçi yaralandı – 23 Haziran 2009

Silifke’de çilek tarlasında çalışmaya giden mevsimlik tarım işçilerini taşıyan kamyonet, Çeltikçi köyü yakınlarında devrildi. Kazada kamyonette bulunan 37 kişi yaralandı. Yaralılardan 3’ünün durumunun ağır olduğu bildirildi. Durumu ağır olan 17 yaşındaki Münevver Kesikminare, 15 yaşındaki Abdullah Şimşek ve 51 yaşındaki Hasan Ali Kıl ambulans ile Mersin’e sevk edildi. Diğer yaralılar İse Silifke Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde tedavi altına alındı. Tarım işçilerini taşıyan Celal Kıl’ın kullandığı 33 KCE 72 plakalı Isuzu marka kamyonet, şoförün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu Sökün Köyü yolunda devrildi. Kamyonetteki tarım işçilerinin adları şöyle: Sebiha Uysal (29), Seher Çoban (13), Fatma Tataoğlu (46), Gamze Kıl (14), Lamiye Dursun (49), Seher Dursun (18), Zahide Aslan (35), Burak Ok (15), Naciye Özaydın (41), Hasan Ali Kıl (51), Rabia Şahin (35), Gönül Kıl (38), Ayten Şimşek (37), Şerife Bulun (40), Abdullah Şimşek (15), Raziye Melek Karakuş (14), Ümmü Karakuş (33), Nahide Türedi (44), Hafize Kulakçı (14), Ayşe Türedi (25), Güler Baldan (38), Fatma Çevik (59), Münevver Kesikminare (17), Havva Sak (35), Muazzez Kıbrıs (36), Asiye Kulakçı (36), Bediha Türedi (37), Saliha Kesikminare (37), Nuriye Ok (54), Rahime Selbi (33), Saliha Şahbaz (30), Meryem Soykan (19), Mevre Soykan (18), Şerife Soykan (43), Naile Önder (48), Nazmiye Atik (39) ve Murat Yavuz (17) .

Düzce’de tekstil fabrikasında patlama: 1 işçi öldü, 3 işçi yaralandı – 23 Haziran 2009

D-100 karayolu üzeri Kirazlı Köyü sapağı mevkiinde bulunan tekstil fabrikasının boya kısmında patlama meydana geldi. Patlamada 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Kirazlı köyü sapağı mevkiinde bulunan tekstil fabrikasının boya kısmında patlama meydana geldi. Boya kazanında meydana geldiği tahmin edilen patlamada kaynakçı olarak çalışan Levent Cankurt hayatını kaybederken, Tayfun Akayol, Halil Kaçmaz ve Önder Kırbaç isimli işçiler ise yaralandı.

Konya’da toprak kayması: 1 işçi öldü – 24 Haziran 2009

Bir inşaatın zemin katında sıva yapan işçi, toprak kayması sonucu hayatını kaybetti. Olay, merkez Karatay ilçesi Erenler Mahallesi Kordonboyu Sokak’ta bir bina inşaatında meydana geldi. 3 çocuk babası 38 yaşındaki Faik Arda isimli işçi binanın temelindeki zemin katının dış sıvasını yaparken toprak kayması meydana geldi. Beline kadar toprak altında kalan ve kafasını sıva yaptığı duvara çarpan Faik Arda, olay yerinde hayatını kaybetti. Toprak kayması sesini duyan diğer işçiler Faik Arda’ya yardım etmek için koşmasına rağmen yetişemedi.

Antalya’da iş kazası: 1 işçi öldü – 25 Haziran 2009

Manavgat ilçesinde, çalıştığı inşaattan düşerek Alanya Devlet Hastanesi’ne sevk edilen işçi tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. İnşaat işçisi olarak çalışan 26 yaşındaki Aytunç Demir Manavgat’ta bir apartmanın 4. katında çalıştığı sırada başı dönerek aşağıya düştü. Ağır yaralanan işçi, arkadaşları tarafından fark edildi. İlk müdahalesi olay yerinde arkadaşları tarafından yapılan Demir, ambulansla Manavgat Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumu ağır olan işçi, daha sonra Alanya Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Başından yaralanan ve beyin kanaması geçirdiği belirtilen Demir, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Giresun’da barajın dinamit deposuna yıldırım düştü: 3 işçi öldü, 2 işçi yaralandı – 27 Haziran 2009

Güce ilçesinde Kolin İnşaat firmasınca yapımı sürdürülen Gökçebel Barajı şantiyesinin dinamit deposuna yıldırım düşmesi sonucu meydana gelen patlama ve heyelanda 1 mühendis ve 2 işçi hayatını kaybederken, 2 işçi de yaralandı. Olay, Gelevera deresi üzerinde yapımı devam eden Gökçebel Barajı şantiyesinde yaşandı. Baraj şantiyesindeki ateşleme sahasında bulunan dinamit deposu, 26 Haziran akşamı saat 18.00 sıralarında yıldırım isabet etmesi sonucu patladı. Patlamanın şiddetiyle meydana gelen heyelanda, bir minibüs toprak altında kaldı. 4 saat süren kurtarma çalışmaları ardından minibüste bulunan sürücü 54 yaşındaki Hasan Güneş ile mühendis 23 yaşındaki Hakan Türkyılmaz ve 40 yaşındaki işçi Ahmet Botan hayatını kaybederken, işçilerden Abdullah Çatak ile Turan Bekar yaralandı. Yaralılar Espiye Devlet Hastanesi’nde tedavi altına al
ındı.

Konya’da inşaattan düşen işçi öldü – 27 Haziran 2009

Çalıştığı inşaatın 5. katından düşen işçi, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Merkez Selçuklu ilçesi Barış Caddesi’ndeki bir site inşaatında kalıpçı olarak çalışan 55 yaşındaki Ahmet Ceylan dengesini kaybederek 5. kattan toprak zemine düştü. Ağır yaralanan Ceylan, kaldırıldığı Konya Numune Hastanesinde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Siirt’te 1 işçi yaralı – 27 Haziran 2009

Siirt’te yapımı süren Alkumru Barajı’nda, inşaat iskelesinden düşen işçi, ağır yaralandı.
Aydınlar ilçesi yakınlarında yapımı devam eden baraj inşaatında çalışan 25 yaşındaki Cengiz Böğe çıktığı iskeleden dengesini kaybederek düştü. Ağır yaralanan Böğe, Siirt Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

Karaman TOKİ şantiyesinde inşaattan düşen işçi yaralandı – 29 Haziran 2009

Karaman – Ayrancı Yolu üzerinde bulunan TOKİ şantiyesinde meydana gelen iş kazasında 1 işçi yüksekten düşerek yaralandı. Öğleden sonra meydana gelen kazada inşaat işçisi olarak çalışan 27 yaşındaki Abdülcabbar Aldırma iskelede sıva yaparken dengesini kaybederek düştü. Abdülcabbar Aldırma, ambulansla Karaman Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar bulunan yaralı işçinin hayati tehlikesinin olmadığı bildirildi.

Kayseri’de elektrik direğinden düşen işçi hayatını kaybetti – 29 Haziran 2009

Özel bir şirkette işçi olarak çalışan 35 yaşındaki Mustafa Aydın, Talas ilçesi Gülistan Evleri Mahallesi’nde yapımı tamamlanan bir apartmanın elektriğini bağlamak için 6 metrelik demir direğe tırmandı. Çalışırken dengesini kaybederek düşen Mustafa Aydın, başını beton bahçe duvarına çarparak olay yerinde hayatını kaybetti. Aydın’ın cesedi, otopsi için Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morguna kaldırıldı.

Adana’da üzerine kaya yuvarlanan işçi öldü – 30 Haziran 2009

Feke ilçesinde yapımına devam edilen hidroelektrik santrali barajının inşaatında bir işçi, üzerine kaya parçası düşmesi sonucu öldü. Feke-Saimbeyli yolunda, 24 saat çalışmaların sürdüğü baraj inşaatının tünel bölümünde çalışan 30 yaşındaki Şahin Çoban’ın üzerine kaya parçaları düştü. Arkadaşlarının yardımıyla dışarı çıkartılan Çoban, kurtarılamadı.

Gebze’de ilk iş gününde hayatını kaybetti – 30 Haziran 2009

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde meydana gelen iş kazasında ilk işbaşı yaptığı gün bir işçi vinçle kaldırılan metal malzemenin üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Gebze’ye bağlı Pelitli köyü Çakırbelen mevkiinde faaliyet gösteren Serka İnşaat firmasında işe başlayan 49 yaşındaki Salih Kıdıl, kesimi ve kaynağı biten malzemeyi vinç marifetiyle üretim bandından kaldırıp kenara almak istediği sırada, metal malzemeyi taşıyan halat koptu. Erol Çınar isimli işçinin kumanda ettiği vinçten düşen on adet büyük ölçekli metal konstrüksiyon malzemesi, yüke yön vermek için yanında bulunan Kıdıl’ın üzerine devrildi. Feci bir kaza sonucu metal yığınının altında kalan Kıdıl, olay yerinde kafasından aldığı büyük darbe sonucu hayatını kaybetti. Olay sırasında vinci kumanda ile idare eden Çınar da ağır yaralanarak Gebze Fatih Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Arkadaşlarının ölümünü işyeri güvenliğinin eksikliğine bağlayan işçiler, Kıdıl’ın başında baret dahi olmadığını söylediler. İstanbul’a bağlı Tuzla ilçesi, Şifa Mahallesi’nde oturan ve dört çocuk babası olan Kıdıl’ın 5 aydır işsiz olduğu ve ilk işbaşı yaptığı gün kaza geçirdiği bildirildi.

Denizli’de işçi servisi devrildi: 10 işçi yaralandı – 30 Haziran 2009

Organize Sanayi Bölgesine işçi taşıyan 47 yaşındaki İsmail Çetin yönetimindeki 20 S 0294 plakalı otobüs, Ankara karayolunun Küçüker Kavşağı’nda, yağmurla kayganlaşan yolda kontrolden çıktı. Şarampole devrilen otobüste sürücü İsmail Çetin ile otobüsteki Süleyman Aktaş (33), Yusuf Aktaş (33), Mustafa Yurtyapan (36), Osman Gümüş (32), Ramazan Çandar (44), Mehmet Yaşa (39), Faruk Sayın (36), Yusuf Özer (35) ve İsmail Aköz (41) yaralandı. Yaralılar olay yerine gelen ambulanslarla Denizli Devlet, Servergazi Devlet ve Pamukkale Üniversitesi hastanelerine kaldırıldı. Sağlık durumları iyi olan yaralıların ayakta tedavi edildikleri öğrenildi.


Kaynaklar: AA, Adıyamanım.Com, Alinteri.Org, Anayurt Gazetesi, ANF, Ankarahaber, Atilimhaber.Org, Birgün, Bursatakip.Com, Cihan Haber Ajansı, Cnntürk, DİHA, E-manisa.Com, Evrensel, Gerçekgündem.Com, Haber61.Net, Haber7.Com, Habercinim.Com, Haberciniz.Biz, Haberexen.Com, Haberfx.Net, Haberler.Com, Habername.Com, Habertürk, Habervitrini.Com, Hürriyet, İHA, İnternethaber.Com, İstanbul Haber Ajansı, Karamanın Sesi, Kızılbayrak.Net, Konhaber.Com, Kütahyahaberleri.Com, Milliyet, Mynethaber, NTV, Radikal, Sol.Org, Sondakika.Com, Star, Stargündem.Com, e-karaman.com, Yeni Şafak, Zaman.

Geri dön

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top