İş yolunda ve inşaatta ölüm kol geziyor (İş kazaları raporu Nisan 2010) -Sendika.Org Reviewed by mustafa on . Servis aracı kaza yaptı, 5 kadın işçi hayatını kaybetti (9 Nisan - Yalova) Yalova'da bir iş cinayeti yaşandı. Tekstil işçilerini taşıyan servis midibüsü bariyer Servis aracı kaza yaptı, 5 kadın işçi hayatını kaybetti (9 Nisan - Yalova) Yalova'da bir iş cinayeti yaşandı. Tekstil işçilerini taşıyan servis midibüsü bariyer Rating:

İş yolunda ve inşaatta ölüm kol geziyor (İş kazaları raporu Nisan 2010) -Sendika.Org

Servis aracı kaza yaptı, 5 kadın işçi hayatını kaybetti (9 Nisan – Yalova)
Yalova’da bir iş cinayeti yaşandı. Tekstil işçilerini taşıyan servis midibüsü bariyerlere çarparak devrildi, 5 kadın işçi hayatını kaybederken 17 işçi de yaralandı. 8 Nisan gece saat 23.00’te Yalova-Kocaeli karayolunun 13’üncü kilometresinde Nafiz Türk yönetimindeki 77 DF 480 plakalı servis midibüsü direksiyon hâkimiyetini yitirerek bariyerlere çarptı. Kazada Ebru Yavuzoğlu, Nevin İşcan, Kader Boztepe, Nermin Işmak ve Necmiye Deniz yaşamını yitirdi. Yaralanan 17 işçi ise Yalova Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yalova Cumhuriyet Savcılığı kazayla ilgili soruşturma başlattı. Edinilen bilgiye göre tekstil işçileri Yalova’nın Çiftlikköy İlçesi’ndeki bir tekstil fabrikasında gece vardiyasında çalışıyordu. Kaza yapan aracın sürücüsü Nazif Türk, ilk ifadesinde bölgede yeterli aydınlatmanın olmadığını söyledi.

Nisan ayında meydana gelen iş kazalarında ulaşabildiğimiz bilgilere göre 17 işçi hayatını kaybederken 59 işçi de yaralandı. İş kazalarında ölen ve yaralanan işçilerin büyük bölümünü taşeron firmalarda çalışan işçiler oluşturdu. Ölümler, ağırlıklı olarak inşaatlarda meydana gelen kazalarda ve trafik kazalarında oldu. Kazalar Nisan’ın ikinci yarısında artış gösterdi. Mart ayı iş kazaları raporunda inşaat mevsiminin ve tarım emekçilerinin seyahatlerinin başlayacağına ve oluşabilecek iş kazaları konusunda yapısal önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekmiştik.

Nisan ayında meydana gelen ve geçici tarım işçilerinin maruz kaldığı, trafikte meydana gelen iş kazaları, Mart’ın son günlerinde mevsimlik tarım işçilerinin güvenliğini sağlamak üzere Başbakanlık tarafından yayınlanan genelgedeki önlemlerin etkili olmadığını gösterdi.

İnşaat mevsiminin başlamasıyla, inşaatlarda meydana gelen iş kazalarında da artışlar gözlendi. İnşaatlarda meydana gelen kazalarda 6 işçi hayatını kaybederken 9 işçi de yaralandı. Nisan ayında, hidroelektrik santrali (HES) inşaatlarında meydana gelen iş kazalarında artış yaşandı. Trafikde meydana gelen iş kazalarında ise 5 işçi ölürken 40 emekçi de yaralandı. Yaralanan emekçilerden 22’si geçici tarım işçisi olurken işyeri ile ev arasında işçilerin ulaşımını sağlayan servis araçlarının yaptığı trafik kazalarında da 15 işçi yaralandı. 9 Nisan’da Yalova’da tekstil işçisi kadınları taşıyan servis aracının yaptığı trafik kazası sonucu meydana gelen iş kazasında 5 emekçi hayatını kaybetti.

Nisan ayında fabrika veya atölyelerde meydana gelen iş kazalarında da artış gözlendi, 2 işçi hayatını kaybederken 9 işçi de yaralandı.

Madenler ve tersaneler can almaya devam etti. Nisan ayında meydana gelen 2 maden kazasında 2 işçi hayatını kaybederken 1 işçi de yaralandı. Yalova’daki tersanede meydana gelen iş kazasında ise 1 işçi hayatını kaybetti.

Kot kumlama bir can daha aldı. 2002 yılından bugüne kadar kot kumlama işinde çalışan emekçilerin yakalandığı silikozis hastalığı 45 emekçinin hayatını karartmış oldu.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, iş kazalarıyla ilgili yaptığı açıklama için tıklayınız

İnşaat ve matbaa işçileri yaralandı (1 Nisan – Kayseri)
Melikgazi ilçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrikanın çatısının yapımında çalışan 25 yaşındaki Önder Peker, üzerine bastığı tahtanın kırılması sonucu 6 metre yükseklikten zemine düştü. Ağır yaralanan Peker, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Anbar Mahallesi Altıok Sokak’ta ise bir ambalaj atölyesinde işçi olarak çalışan 34 yaşındaki Şenol Kalkan baskı makinesine elini kaptırarak yaralandı. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan Kalkan’ın hayati tehlikesinin olmadığı bildirildi.

Elektrik direğinden düşen işçi yaralandı (1 Nisan – Ordu)
Ordu’nun Mesudiye ilçesinde elektrik direğinden düşen kişi yaralandı. Musalı köyünün elektrik hatlarının değiştirilmesi çalışmasına katılan 28 yaşındaki Ayhan Aydoğan, dengesini kaybederek düştü. Ağır yaralanan Aydoğan, ambulans helikopter ile Ordu Devlet Hastanesinde kaldırıldı.

Vinç devrildi, iki işçi öldü (2 Nisan – Hatay)
Hatay Samandağ’a bağlı Aknehir beldesinde rüzgâr santraline türbin yapımı inşaatında çalışan vinç devrildi. Yaşanan kazada Ali Berber ve Nizamettin Güzel isimli işçiler yaşamlarını kaybettiler. İki işçinin de 20 gün önce işe başladıkları ve ikisinin de eşlerinin bebek beklediği öğrenildi.

Tersanede yine ölümlü kaza (6 Nisan – Yalova)
Tersanelerdeki iş cinayetleri sürüyor. Henüz 10 gün önce Yalova’da bir tersanede işbaşı yaptığı öğrenilen evli ve 2 çocuk babası İsmail Çakır, geçirdiği iş kazası sonucu yaşamını yitirdi. Çakır’ın acılı ailesi cenazesini dün asri mezarlık morgundan alarak İhsaniye’de toprağa verdi. Edinilen bilgilere göre üzücü kaza şu şekilde gelişti. Gölcük Şirinköy Kalıcı Konutları’nda ikamet eden İsmail Çakır, tersanede gemi ile liman arasında ulaşımı sağlayan dubaya binerek malzeme götürdüğü esnada dubanın devrilmesi sonucu başını gemiye vurarak denize düştü. Hemen arkadaşları tarafından denizden çıkartılan Çakır yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Çakır’ın cenazesini yapılan otopsi sonrasında Kocaeli Asri Mezarlık Morgu’ndan almaya gelen yakınları, kendisinin dört buçuk yıldır tersanelerde çalıştığını bir süre işsiz kalıp kahvede çalıştıktan sonra Yalova’daki tersanede 10 gün önce işbaşı yaptığını ifade etti. Gemiye başını çarpan ve beyin kanaması geçirerek yaşamını yitiren Çakır’ın cenazesi bugün İhsaniye Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kocaeli’nde iş cinayeti (11 Nisan – Kocaeli)
Patronların iş güvenliği önlemlerini gereksiz görmesi ve kölece çalışma koşulları gibi nedenlerle iş cinayetlerinin, iş “kazaları”nın ardı arkası kesilmiyor. Bugün Kocaeli’nde yaşanan iş cinayeti ile bir işçi daha hayatını kaybetti. Ev bakım ürünleri, temizlik kağıtları ve hijyenik ürünler sektöründe faaliyet gösteren Hayat Kimya fabrikasının ek bina inşaatında çalışan Hakan Akşen (34) adlı işçi bugün sabah saatlerinde iş cinayetine kurban gitti. Geçirdiği iş “kazası” sonucu feci şekilde hayatını kaybeden Akşen, 2-3 yıl içinde yurtiçi ve yurtdışında toplam 300 milyon dolar yatırım planlayan Hayat Kimya işyerinde taşeron işçisi olarak çalışıyordu. Boya işi yapan Aşken, tavan ile vinç sepeti arasında sıkışarak yaşamını yitirdi. Başiskele İlçesi Yeniköy mevkinde kurulu; Papia, Familia, Molped, Molfix, Bingo kağıt havlu, çocuk bezi ve deterjan gibi markaların üreticisi Hayat Kimya’nın ek bina inşaatında boya işçisi olarak çalışan Akşen, vince bağlı sepetin üzerine çıkıp tavandaki sıva ve diğer onarım işini yapmak isterken yaşamını yitirdi. Tavan ile vinç arasında sıkışan Aşken feci şekilde can verdi.

Metal fabrikasında kaza: 2 yaralı (13 Nisan – Kayseri)
Kayseri’de fabrikada çelik hasır makinesi motorunun kısa devre yapması sonucu meydana gelen patlamada, 2 işçi yaralandı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi 29. Cadde’deki metal fabrikasında çalışan Mustafa Alanoğlu (23), arıza yapan çeli
k hasır makinesinin motorunu sökerken, anahtarla elektrik bağlantısına temas etti. Elektrik hattı ve motorun kısa devre yaparak patlaması sonucu el ve yüzünden yaralanan Alanoğlu ile aynı fabrikada çalışan Derviş Hakan Fırıncı (29), Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. İşçilerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.

İşçi servisi devrildi: 15 yaralı (14 Nisan – Malatya)
Alınan bilgiye göre, organize sanayisi istikametinden kent merkezine giden ve plakası öğrenilemeyen Aziz Küllü yönetimindeki işçi servisi şarampole yuvarlandı. Kazada yaralanan ve kayısı fabrikasında işçi oldukları belirtilen 15 kişi, ambulanslarla Malatya’daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Görgü tanıkları, kazanın servis aracıyla bir yolcu minibüsünün birbirlerini geçmek istemeleri nedeniyle meydana geldiğini iddia etti. Servis sürücüsü Küllü, gözaltına alınırken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Mermer ve makine fabrikalarında kazalar: 2 yaralı (14 Nisan – Eskişehir)
Edinilen bilgiye göre, Sivrihisar ilçesine bağlı Babadat köyündeki bir mermer fabrikasında meydana gelen olayda, yerinden kaldırdığı mermer taş elinin üzerine düşen T.Ç. yaralandı. Yaralı işçi, kaldırıldığı Eskişehir Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Eskişehir-Bursa karayolundaki bir makine fabrikasında yaşanan iş kazasında ise, İ.E. odun kestiği testerenin eline çarpması neticesinde yaralandı. Yaralı işçi, mesai arkadaşlarının yardımıyla Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Jandarma ekipleri, iş kazalarıyla ilgili inceleme başlattı.

Tarım işçileri kaza yaptı: 22 yaralı (15 Nisan – Adana)
Adana’da tarım işçilerini taşıyan Mesut Aslan yönetimindeki 33 N 2212 plakalı otobüs, D-400 karayolundaki Sasa fabrikası yakınlarında sağ arka tekerinin kopması sonucu kontrolden çıkarak devrildi. Kazada, yaralanan 22 kişi Adana’daki çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralanan 22 kişiden birinin durumunun ağır olduğu bildirildi. Kentteki çeşitli hastanelere kaldırılan ve aralarında Fatma Elçi (45), Hamide Özdemir (30), Zeliha Özhan (16), Mazlum Turan (19) ve Tayyibe Baran’ın (45) da bulunduğu 21 kişinin büyük bölümünün ayakta tedavilerinin ardından taburcu edildikleri ve durumlarının iyi olduğu öğrenildi. İşçilerden, Mehmet Elçi’nin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Çayırhan’da iş kazası: 1 Yaralı (16 Nisan – Ankara)
Ankara’nın Nallıhan ilçesine bağlı Çayırhan beldesinde bir madenin yeraltı çalışmaları sırasında yaralanan işçi, helikopter ambulansla Ankara’ya sevk edildi. Alınan bilgiye göre, yeraltında çalıştığı sırada pinomatik kapılara sıkışarak yaralanan işçi İbrahim Özen, Beypazarı Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaralı işçi ilk tedavisinin ardından 112 Acil Servisten istenen ambulans helikopterle Ankara’ya sevk edildi.

Koyulhisar’da iş kazası (16 Nisan – Sivas)
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ilçeye bağlı Sugözü köyünde bir şirkete ait hidroelektrik santrali inşaatında çalışan Cebbar Selam Kutluca, demir taşıdığı sırada dengesini kaybederek su kanalı içerisinde çalışan iş arkadaşı Haydar Düzenli’nin (35) üzerine düştü. Kanalın içerisinde demir bağlarken arkadaşının üzerine düşmesi sonucu yaralanan Haydar Düzenli, Reşadiye Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Sol kolundan ve ayağından yaralanan Düzenli, tedavisinin ardından taburcu edildi. Düzenli’nin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Koyulhisar’da iş kazaları (20 Nisan – Sivas)
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TOKİ inşaatlarında işçilerin kalması için inşa edilen prefabrik barakanın yapımında çalışan Hakan Keskin (31), çatıda çalıştığı sırada havanın yağışlı olması nedeniyle ayağı kayarak zemine düştü. Sağ kolu kırılan Keskin, Koyulhisar İlçe Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavisinin ardından taburcu olan Keskin’in sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Diğer bir iş kazasında ise kolunu demire çarpan işçi yaralandı. Camiikebir Mahallesi Bürükiçi Sokak’ta bir inşatta çalışan Mahmut Çevik (31), inşaatta ‘perde tabla’ olarak tabir edilen bölümün üzerine çıkarken sağ kol dirseğini demire çarptı. Yaralanan Çevik, Koyulhisar İlçe Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Tedavisinin ardından taburcu edilen Çevik’in sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

HES inşaatında iş kazası (21 Nisan – Trabzon)
Trabzon’da yapımı süren hidroelektrik santrali (HES) binasının inşaatında tahta iskeleden düşen işçi, tedavi gördüğü hastanede öldü. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 5 Nisanda, Çaykara ilçesinde yapımı devam eden HES binasının inşaatında çalışan Muho Saraç (37), üzerinde bulunduğu tahta iskelenin çökmesi sonucu düşerek ağır yaralandı. Kafasını çarparak beyin kanaması geçiren Saraç, Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesine kaldırıldı. Hastanede 16 gündür tedavisi süren Saraç, sabah hayatını kaybetti. Savcılığın olayla ilgili soruşturmasını sürdürdüğü öğrenildi.

İnşaattan düşen işçi ağır yaralandı (22 Nisan – Kütahya)
Kütahya’da, şehirlerarası otobüs terminali inşaatından düşen işçi ağır yaralandı. Alınan bilgiye göre, Kütahya-Eskişehir karayolunun 5’inci kilometresinde belediyece yapımına devam edilen şehirlerarası otobüs terminalinin üst bölümündeki çelik konstrüksiyon inşasında görevli işçi Hasan Tugay (46), dengesini yitirerek yaklaşık 8 metre yükseklikten düştü. Başında ve vücudunun diğer bölümlerinde kırıklar oluştuğu belirlenen Tugay, 112 Acil Servis ekiplerince Kütahya Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaralının hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

İnşaatta ve metal fabrikasında kazalar: 4 işçi yaralandı (23 Nisan – Sakarya)
Çamlıca Mahallesi’nde meydana gelen olayda, işçi Müjdat L. (36) inşaatta iskele kurarken demir parçasının başına düşmesi neticesinde yaralandı. Organize Sanayi Bölgesi’nde üç ayrı fabrikada yaşanan iş kazalarında ise, kopan makine parçaları Fevzi D. (56), Selçuk B. (26) ve Abdullah T.´yi (31) yaraladı. Dört ayrı olayda yaralanıp hastanelere kaldırılan 4 işçinin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Polis ekipleri, iş kazalarıyla ilgili inceleme başlattı.

Çöp kamyonu tıra çarptı (23 Nisan – Bursa)
Bursa´da, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi´ne ait çöp kamyonunun tıra çarpması sonucu 2 işçi yaralandı. Edinilen bilgiye göre kaza, Bursa-Ankara karayolunun 27’inci kilometresinde meydana geldi. Bursa’dan Eskişehir istikametine giden belediyeye ait 26 RP 193 plakalı çöp kamyonu, önünde seyreden 81 NA 794 plakalı tıra çarptı. Kazada çöp kamyonunda bulunan işçilerden Bülent Girgin (33) ve Adnan Gör (44) bulundukları yerde sıkıştı. Olay yerine Bursa Sivil Savunma ve İnegöl Belediyesi İtfaiyesi´ne ait ekipler sevk edildi. Yaralı işçiler ekipler tarafından sıkıştıkları yerden kurtarıldı. 112 ambulansı tarafından ilk müdahalesi yapılan iki yaralı İnegöl Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Kot kumlama bir can daha aldı (24 Nisan – İstanbul)
Kot patronları iş cinayeti işlemeye devam ediyor. İstanbul’da kot kumlama da sigortasız çalışan ve silikozis hastalığına yakalanan Murat Aydın 23 Nisan 2010’da yaşamını yitirdi. Evli ve üç çocuk babası olan Murat Aydın, kot kumlamada 10 yıl çalışmıştı. Avrupa ülkelerinde yasaklanan kot parlatma, ülkemizde 10 bin işçi istihdam ediliyor. Kot üretim yerlerinde kotları parlatmak için hiçbir önlem
alınmadan kumlama, taşlama, zımparalama ve kimyasal ilaçlama yapan işçilerden 2002’den bugüne kadar 45’i hayatını kaybetti. Türkiye’de silikozis hastalığına yakalanan 600 işçi var ve yaklaşık 5 bin işçinin de silikozis hastalığına yakalandığı tahmin ediliyor.

Yolda çalışan işçiye çarptı (25 Nisan – İstanbul)
Şişli’de yol yapım çalışmasında görevli işçiye otomobil çarptı. Kaza sonrası sürücü kayıplara karıştı. E-5 üzerinde gece saat 04.00 sıralarında yaşanan kazada, yol yapım çalışmasında görevli işçilerden Özcan Gökçe’ye, yolun karşısına geçmek isterken yolda hızla ilerleyen otomobil çarptı. Gökçe’yi çarpmayla birlikte bariyerlerin diğer tarafına fırlatan otomobil, hızla olay yerinden uzaklaştı. Çarpıp kaçan otomobilin aynası yola düştü. Olay yerinde Özcan Gökçe’yle birlikte çalışan arkadaşları kazayla ilgili konuşmak istemezken, yalnızca bir otomobilin çarpıp kaçtığını görebildiklerini söyledi. Kazanın ardından hemen ambulansa ve polise haber veren Gökçe’nin arkadaşları, bariyerin diğer tarafına fırlayan işçinin yanına koştu. Ambulansın olay yerine gelmesinin ardından sedyeyle ancak bariyerlerin altından geçirilebilen Özcan Gökçe, polislerin ve arkadaşlarının yardımıyla ambulansa bindirildi. Ambulansla Şişli Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Özcan Gökçe’nin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Ereğli’de iş kazası: 1 işçi öldü (25 Nisan – Zonguldak)
Zonguldak’ın Ereğli İlçesindeki Erdemir Fabrikası’nda pik demir elde edilen fırının (yüksek fırın) cüruf inceltme havuzuna boşaltılan tazyikli su, burada çalışan işçiler Metin Yalçın ile İsmail Öztürk’e çarptı. Tazyik nedeniyle cüruf bulunan havuza düşen Yalçın yaşamını yitirdi, diğer işçiler tarafından havuzun kenarındaki tutunduğu korkuluklardan yaralı kurtarılan Öztürk, Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Taş ocağında iş kazası: 1 işçi yaşamını yitirdi (25 Nisan – Sivas)
Sivas’ın Hafik ilçesinde taş ocağında iş makinesi operatörü olarak çalışan genç, içinde bulunduğu aracın üzerine kaya parçası düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Bahçecik köyü yakınlarında bir firma tarafından işletilen taş ocağında iş makinesi operatörü olarak çalışan Süleyman Haliloğlu (19), önceki gün iş makinesiyle taş kırmak için çalışma yaptı. Haliloğlu’nun çalışması sırasında, kayalıklardan kopan kaya parçası iş makinesinin üzerine düştü. Makinede sıkışan Haliloğlu, hayatını kaybetti. Haliloğlu’nun cesedi, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi morguna kaldırıldı. Haliloğlu’nun taş ocağında 5 gün önce işe başladığı bildirildi.

Asansör boşluğuna düştüler (26 Nisan – Nevşehir)
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan konutların 2’inci etabında çalışan 2 işçi dengelerini kaybederek asansör boşluğuna düştü. Feci kazada Cebrail Coşkun (28) kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, Fatih Gümüş (18) ağır yaralı olarak Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde TOKİ tarafından yapımı devam eden 2600 konutun, ikinci etabındaki B-13 Blok’ta çalışan ahşap doğrama işçileri Cebrail Coşkun ve Fatih Gümüş, dengelerini kaybederek asansör boşluğuna düştüler. Ambulansla İ.Şevki Atasagun Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Cebrail Coşkun, tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı. Fatih Gümüş ise yapılan ilk müdahalenin ardından Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Asfalt fabrikasında kaza: 1 Ölü (26 Nisan – Erzurum)
Erzurum merkez Palandöken Belediyesi’ne ait asfalt üretim tesislerinde çalışan ustabaşı, temizliğini yaptığı asfalt makinesine başını kaptırarak hayatını kaybetti. Olay saat 09.30 sıralarında merkez Palandöken ilçesinin Yıldızkent semtinde bulunan asfalt üretim tesislerinde meydana geldi. Üç yıl önce aynı belediyeden emekli olan evli ve bir çocuk babası olan Yahya Çoban (52), geçinemeyince asfalt üretim tesislerini çalıştıran özel firmada işe başladı. Yahya Çoban, 30 yıl çalıştığı tesislerde talihsiz bir kaza yaşadı. Asfalt makinesine sıkışan taşı çıkarmak isteyen ustabaşı Çoban, taşı çıkardığı sırada tesisin çalışması sonucu sıkıştı. Dalgınlığının kurbanı olan Çoban’ın başı makineye sıkışarak ezildi. Talihsiz işçi Çoban arkadaşlarının gözleri önünde feci şekilde can verdi. Polis asfalt plantinin çevresini güvenlik şeridine alarak olayla ilgili inceleme başlattı. İşçilerin bağlı bulunduğu Hizmet-İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Cevdet Tamgaç, talihsiz bir kaza sonucu Yahya Çoban’ın hayatını kaybettiğini belirtti.

Parmağını hızara kaptırdı (27 Nisan – Malatya)
50 Yıl Sanayi Sitesi’nde saat 15.00 sıralarında işyerinde hızar makinesinde takoz keserken sol elinin serçe parmağından yaralanan Y.Ç. (44) adlı işçi tedavi edildikten sonra konu ile ilgili alınan ifadesinde olayın kendi dikkatsizliğinden meydana geldiğini ve kimseden şikâyetçi olmadığını belirtti.

DSİ işçileri kaza geçirdi ( 27 Nisan – Adana)
Adana’da 2 işçi sulama kanaleti çalışmaları yapılan alana indi. Bu sırada alanın boş olduğunu sanan operatör, bir kepçe toprağı işçilerin üzerine boşalttı. Sulama kanaleti döşeme çalışması yapan Devlet Su İşleri ekipleri, yolun alt kısmında hafriyat çalışması yaparken 46 yaşındaki Ali Maçin ile 29 yaşındaki Cuma Polat, kazı yapılan yere indi. Çalışma bölgesinin boş olduğunu sanan iş makinesi operatörü, kepçeyle aldığı toprağı Maçin ve Polat’ın bulunduğu yere boşalttı. İçinde kaya, taş parçaları da bulunan toprağın altında kalan Maçin ve Polat yaralandı. Vatandaşların müdahalesiyle iş makinesinin çalışması durdurulup, 2 yaralı toprak altından çıkarılarak Adana Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Yaralılardan Maçin, çabalara rağmen kurtarılamadı. Durumu daha iyi olan ve ayaklarından yaralanan Polat tedaviye alındı. Adı açıklanmayan iş makinesi operatörünü gözaltına alan jandarma, soruşturmayı sürdürüyor.

Madende 2 işçi hayatını kaybetti ( 29 Nisan – Aydın)
Aydın’a bağlı Şahnalı köyünde bulunan maden ocağında çalışan işçilerden S.Ö. ile Ö.B. tünel içindeki açık elektrik tellerine takılarak elektrik akımına kapıldı. İşçilerden biri olay yerinde hayatını kaybetti. Ö.B.’nin ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği açıklandı. İşçilerinin ölümünün ardından soruşturma başlatıldı.

Kaynaklar: Birgün, Kızılbayrak.net, Sol.org.tr, Hürriyet, Doğan Haber Ajansı, Anadolu Ajansı, Sakarya Gazetesi, Cumhuriyet, Akisgazatesi.com, Malatyagüncel.com, Haberler.com.

Geri dön

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top