TÜMTİS: UPS’ye sendika girecek Reviewed by mustafa on . TÜMTİS'e üye oldukları için işten atılan ve sendikaya üye olmaları engellenen UPS işçileriyle dayanışma eylemleri sürüyor. Emek örgütleri ve işçiler bugün UPS b TÜMTİS'e üye oldukları için işten atılan ve sendikaya üye olmaları engellenen UPS işçileriyle dayanışma eylemleri sürüyor. Emek örgütleri ve işçiler bugün UPS b Rating:

TÜMTİS: UPS’ye sendika girecek

TÜMTİS’e üye oldukları için işten atılan ve sendikaya üye olmaları engellenen UPS işçileriyle dayanışma eylemleri sürüyor. Emek örgütleri ve işçiler bugün UPS binaları önünde sendika düşmanlığına karşı protesto seslerini yükseltiler.

Uluslararası Taşımacılık Federasyonu (ITF) 42. Kongresinde Türkiye’de ki UPS işçileri ile dayanışma için 1-15 Eylül tarihlerini Küresel Eylem Günü ilan etmişti. Bugün (1 Eylül), Türk-iş’e bağlı bazı sendikalar ve Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) öncülüğündeki UPS işçileri, UPS’nin Ankara’da ki merkez dağıtım bürosunun önünde sendika hakları için eylemdeydiler.

Direniş 120. gününde
Ellerinde ” Direnen işçi asla yenilmez”, “UPS’ye sendika halaylarla girecek”, “Yaşasın UPS direnişimiz” dövizlerini taşıyan işçiler UPS önünde basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasını okuyan Tümtis Ankara şube başkanı Nurettin KILIÇDOĞAN; Bugün işçilerin sendikalaşma hakkını kullandıklarından dolayı işsiz kaldığını söylerken, işten atılan UPS işçilerinin tekrar işe iadeleri için mücadelelerin 120. güne ulaştığını söyledi.

Dünyanın dört bir yanında eylemdeyiz
ITF’nin aldığı kararla bugün Arjantin’den Amerika’ya, Güney Afrika’dan Japonya’ya kadar dünyanın dört bir yanında dayanışma coşkusu ile eylem yapıldığını söyleyen Kılıçdoğan, UPS’nin işçilerin sendikalaşma hakkını gasp ettiği anda işçilerin birleşik gücünü göreceğini söyledi.

UPS’nin cirosu 55 milyar dolarken işçileri açlık sınırının altında
UPS’nin yıllık cirosunun 55 milyar dolan olduğunu söyleyen Kılıçdoğan “bu değerin esas üreticisi işçiler ise Türkiye’de açlık sınırının altında ücretle, haftada 6 gün, günde ortalama 10-12 saat ve baskı altında çalıştırmaktadır” dedi.

Biz zorlu mücadelelere alışkınız
UPS’nin işsizlik ve açlık korkusuyla işçileri terbiye etmeye çalıştığını söyleyen Kılıçdoğan böyle zorlu mücadelelere alışkın olduğunu söylerken 175 gün süren ve zaferle sonuçlanan Mersin Limanı örneğini verdi.

Eyleme Tek Gıda-İş İç Anadolu Bölge Temsilcisi Lütfü Ceylan, Tek Gıda -İş 2 nolu şube başkanı Mustafa Gölgeç, Petrol-İş Ankara şube yöneticisi Cengiz Yavuz, Tez Koop-İş Sendikası 1 nolu şube başkanı Salih Gönüllü, Tez Koop-İş Sendikası 2 nolu şube başkanı Mustafa Barın, Tez Koop-İş Sendikası 4 nolu şube başkanı Levent Koç ve Tez Koop-iş işyeri temsilcileri katılarak destek verdiler.

Sendka.Org/ Ankara

Ups işçileri eylemde from insan oğlu on Vimeo.

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top