WikiLeaks’te AKP yolsuzlukları Reviewed by mustafa on . WikiLeaks sitesinin kamuoyuna açıkladığı belgelere göre Başbakan Tayyip Erdoğan'ı "karizmatik, pragmatik bir doğal siyasetçi" olarak tanımlayan ABD'nin dönem bü WikiLeaks sitesinin kamuoyuna açıkladığı belgelere göre Başbakan Tayyip Erdoğan'ı "karizmatik, pragmatik bir doğal siyasetçi" olarak tanımlayan ABD'nin dönem bü Rating:

WikiLeaks’te AKP yolsuzlukları

WikiLeaks sitesinin kamuoyuna açıkladığı belgelere göre Başbakan Tayyip Erdoğan’ı “karizmatik, pragmatik bir doğal siyasetçi” olarak tanımlayan ABD’nin dönem büyükelçisi Eric Edelman tarafından kaleme alınan bir belgede “Erdoğan’ın Tüpraş özelleştirmesinden doğrudan çıkar sağladığı” ifade edildi. Erdoğan’ın gizli ödenekten Trabzonspor’a parti politikalarını destekleyen stratejisi gereği “birkaç milyon dolar” aktarıldığı ifade edilen belgelerde çok sayıda üst düzey AKP’linin “yolsuzluk yaptığı” ifade edildi. Belgelerde “İki kaynaktan duyduğumuza göre Erdoğan’ın İsviçre bankalarında 8 hesabı bulunuyor. AKP İstanbul İl Başkanı Müezzinoğlu’nun yasadışı faaliyetleri ile ilgili devam eden soruşturmalar Erdoğan’ı suçlayıcı deliller ortaya çıkardı” denildi

WikiLeaks’te yer alan Ankara Büyükelçiliği kaynaklı 27 belgede yer alan bazı ifadeler şöyle:

• Kim ile temas ediyoruz? Karizmatik, ve ülke genelindeki binlerce partilinin yüzleri ve işlevlerini hatırlayacak kadar dikkat çekici hafıza ve durumu kavrama becerisine sahip olan Erdoğan’ın çok güçlü bir pragmatik (pratik) yapısı var.

• Her ne kadar Türkiye’nin son 30 yıldaki en düşük enflasyon ve faiz oranları AKP hükümetinin icraatından çok, şans, Merkez Bankası’nın becerisi ve küresel gelişmekte olan piyasalar eğilimlerine bağlansa bile, Erdoğan bu gelişmelerin siyasi sonuçlarının semeresini aldı.

‘Amerikan yanlısı gözükmek istemiyor’
• Erdoğan ABD desteğinin Türkiye ekonomisi ve AB beklentileri için olumlu olduğunu kavrıyor. Türklerin bize dönük beklentilerini yönetmeyi kendi görevi olarak görüyor; ama aynı zamanda Amerika yanlısı olarak etiketlenmekten kaçınmak istiyor. … AKP parlamento grubu veya Bakanlar Kurulu içinde anti-Amerikan şüpheleri kontrol altına almadı.

TÜPRAŞ’ın satışından doğrudan fayda sağladı
– AKP iktidarı, sokaktaki vatandaşın yolsuzluğa olan tepkisi sayesinde geldi. Erdoğan’ın zenginliğinin İstanbul Belediye Başkanı olduğu dönemdeki rüşvetlerden kaynaklandığına dair suçlamalar hiçbir zaman kanıtlanmamıştı ama artık gittikçe artan bir şekilde, içerdeki kaynaklarımızdan Erdoğan’ın yakın danışmanlarından özel kalemi Hikmet Balduk, Mücahit Aslan ve Cüneyd Zapsu’nun komisyonculuk yaptıklarını duyuyoruz. XXXX, Erdoğan ve kendisinin Tüpraş’ın bir Rus ortaklığa özelleştirilmesinden doğrudan fayda sağladıklarını söyledi.

– Eğer Hükümet, “bizden birisidir” anlayışıyla, AKP’nin bürokrasideki görevlendirmelerinde Sünni kardeşlik ve cemaat ortamından oluşturulan havuzdan atama yapmaya devam edecek olursa, liyakat eksikliği yönetimde bir sorun olacaktır.

‘Erdoğan’ın İsviçre’de 8 hesabı var’
İki kaynaktan duyduğumuza göre Erdoğan’ın İsviçre bankalarında 8 hesabı bulunuyor; varlığının davetlilerin oğluna verdiği düğün hediyelerdinden geldiği ve Erdoğan’ın dört çocuğunun ABD’deki okul masraflarını bir Türk işadamının karşıladığı açıklamaları inandırıcı gelmiyor.

• Bize açıkça yolsuzluk yaptıkları sürekli olarak ifade edilen çok sayıdaki şahsiyet arasında İçişleri Bakanı Aksu, Dış Ticaret Bakanı Tüzmen ve AKP İstanbul İl Başkanı Müezzinoğlu yer alıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Teşkilatı’ndaki bir bağlantımızdan anladığımıza göre Müezzinoğlu’nun yasadışı faaliyetleri (haraççılık, hortumculuk ile şantaj, irtikap ve rüşveti içeren extortion racket ifadesi kullanılıyor) ile ilgili devam eden soruşturmalar Erdoğan’ı suçlayıcı deliller ortaya çıkardı.

• Faruk Özak, Erdoğan’ın sporu AKP’nin tabandaki desteğini sürdürmek için kullanma stratejisinin bir parçası olarak AKP’nin Mart 2004’teki belediye seçimlerini Trabzon’da kaybetmesinin ardından, Trabzonspor başkanlığına atandı. Söylendiğine göre, aynı dönemde Erdoğan’ın, başbakanlığın gizli ödenek hesaplarından birinden, Özak başkanlığındaki Trabzonspor’a daha iyi transferler yapması için birkaç milyon dolar göndermeyi kabul etti.

• Erdoğan’ın izlemeye aldıkları bakanlar arasında Aksu’nun yanı sıra, AKP milletvekillerinin isteklerine yanıt vermede zayıf not alan eski ANAP’lı Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, adı, TSE’deki sertifikasyonlar için 500 milyon dolarlık rüşvet skandalına karışmış gözüken Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve Irak’ta gıda karşılığı petrol rüşvetlerine bulaşmış ve her çeşit avantaya açık olduğu ifade edilen eski (aşırı-milliyetçi) MHP’li Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen bulunuyor.

• Erdoğan’ın, Almanya’da faaliyet gösteren Deniz Feneri isimli bir yardım derneğinin, topladığı yardım paralarını kendisine ve AKP’ye yakın kişilere gönderdiği yönündeki Alman yargısında yer alan suçlamaları yayımlaması nedeniyle Aydın Doğan‘ı azarlaması üzerine Başbakan Erdoğan ile Doğan Grubu arasında, çok çirkin bir kavga patlak verdi. Suçlamalar, parti için çok zararlı olabilecek bir şekilde, kamuoyunun dikkatini AKP’deki yolsuzluklar ile ilgili geniş çaplı iddialar üstüne çekiyor.

• Birkaç hafta önce, Ticaret Bakanı Şimşek, Londra’daki bir grup yatırımcıya Doğan hisselerini satmaları gerektiğini, çünkü bir süre sonra artık ortada bir Doğan kalmayacağını söyledi. Hakikaten de, Erdoğan’ın saldırısından sonra Doğan hisseleri yüzde 8 düştü. Çeşitli medya ve iş dünyası kaynakları bize hükümet ihaleleri ve işleri olmamasının Doğan gibi büyük grubu vurmaya başladığını bildirdiler.

• Yerel basında Türkiye ile İran’ın, İran’da gaz çıkartıp, hat kurarak bunu Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak bir ortaklık kurdukları haberi çıktı. Demir, İran ile bir ortaklık kuran Türk şirketinin SOM Petrol olduğunu söyledi. SOM Petrol’ün sahibi Sıtkı Ayan, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul İmam Hatip’ten yakın bir arkadaşı. Ayan, Başbakan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan, Cihan Kamer ve Mücahit Aslan’ın da bulunduğu yakın arkadaş grubu içinde.

• Savunma Sekreteri Gates, Savunma Bakanı Gönül ile görüşmesinde, mevcut ihalelerde Türkiye’nin ABD şirketlerini seçmesi önerisinde bulundu. Sikorsky, Türkiye’nin alacağı her helikopter karşılığında Türkiye’nin ihraç etmesi için bir helikopter üretecek. Gönül ihalede Sikorsky’nin kazanma şansının yüksek olduğuna inanıyor.

‘Davutoğlu son derece tehlikeli’
Erdoğan üzerindeki İslamcı etkiler açısından bakıldığında, muhafazakâr fakat samimi bir dindar olan Savunma Bakanı Gönül, geçenlerde Gül‘ün ekibinden Davutoğlu‘nu “son derece tehlikeli” olarak niteledi.

• Erdoğan’ın pragmatikliği kendi işine yarıyor ancak vizyonu eksik. Hem kendisi ve önde gelen danışmanları, hem de Dışişleri Bakanı Gül ve üst düzey AKP yöneticileri aynı zamanda analitik derinliğe sahip değiller. Düşük kaliteli istihbarata ve medya desinformasyonuna güveniyor.

• Bize etkili İslamcı Fetullah Gülen cemaati içinden yapılan yorumlara bakıldığında, AKP içinde kendisine kısmen yer bulan cemaatin (Adalet Bakanı Çiçek, Kültür ve Turizm Bakanı Mumcu belki 60-80 civarında milletvekili ve bürokrasiye yapılan bazı atamalar), Erdoğan ve AKP’ye yönelik başlangıçtaki kararsız tutumunu değiştirdiğini gösteriyor.

• AKP iktidara yolsuzluğun kökünü kazıma sözü vererek geldi. Buna karşın, bakanlardan başlayıp aşağı kademelere inmek üzere gittikçe artan sayıdaki AKP’li bize, ulusal, bölgesel ve yerel seviyede ve bakanların yak

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top