Ankara’da protestolara saldırı: 52 gözaltı Reviewed by mustafa on . Hopa'da Tayyip Erdoğan'ın gelişini protesto eden emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun öldürülmesine tepki gösteren Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri'ne polis saldır Hopa'da Tayyip Erdoğan'ın gelişini protesto eden emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun öldürülmesine tepki gösteren Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri'ne polis saldır Rating:

Ankara’da protestolara saldırı: 52 gözaltı

Hopa’da Tayyip Erdoğan’ın gelişini protesto eden emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun öldürülmesine tepki gösteren Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri’ne polis saldırdı. Kızılay’ın dört bir yanında süren çatışmalar sonucunda 52 kişi gözaltına alındı, onlarca kişi yaralandı


insan08

Tayyip Erdoğan’ın seçim mitingi için gittiği Hopa’da protesto edilmesi üzerine çıkan çatışmada emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun yoğun gaz sıkılması sonucu öldürülmesi Ankara’da protesto edildi. Saat 18.00’da Sakarya Meydanı’nda bir araya gelen KESK, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Muhalefeti, ÖDP, TKP, SDP ve TÖP üeleri buradan AKP İl Binası’na yürüdü.

“Metin’in katili AKP’nin polisi”, “Lokumcu’nun katili faşist AKP”, “AKP öldürür, ocaklar söndürür”, “Gerici, faşist, halk düşmanı AKP” sloganlarıyla AKP’ye yürüyen yaklaşık bin kişi, il binasının önüne gelmeden polis tarafından durduruldu. “İşte burası katil yuvası” sloganıyla binaya yürümekte direten kitleye polis saldırdı. Polisin gaz bombalarıyla saldırması üzerine çatışmalar Kızılay’ın dört bir yanına yayıldı.

Yüzlerce kişi Kızılay Meydanı’na girdi
Meşrutiyet, Mithatpaşa ve Ziya Gökalp caddelerinde süren çatışmalar, bir süre sonra yüzlerce kişinin Kızılay Meydanı’na girmesiyle devam etti. Bir süre Kızılay Meydanı’nı trafiğe kapatan yüzlerce kişi, binden fazla çevik kuvvetin ve çevik kuvvet otobüslerinin arkasında saklanan eli sopalı yaklaşık 80 kişinin saldırısına uğradı.

Gözaltılara meydanda alenen işkence
Maltepe yönüne doğru devam eden çatışmalar yaklaşık bir saat sürdü. Maltepe yönünde gözaltına alınanlar Kızılay’a getirilene kadar çevik kuvvetler ve eli sopalı sivil kişilerce defalarca dövülerek yerlerde sürüklendi. Meydanda bekleyen çevik kuvvet otobüslerinin önünde yerlere yatırılan onlarca kişi, burada da polislerce feci biçimde dövüldü.

ÖDP binasına polis saldırısı
Maltepe yönünde süren çatışmalar esnasında pek çok kişi yoğun gazdan etkilenmemek amacıyla GMK Bulvarı üzerinde bulunan ÖDP Ankara İl Binası’na girdi. Protestocuların binaya girmesi üzerine sivil giyimli yaklaşık 70 kişi ile çevik kuvvet binayı taşladı. Binada büyük hasar meydana geldi.

“Tepki gösteren şerefsizleri de alın”
Meydan ortasında atılan dayağa ve işkenceye, olayı izleyen yüzlerce kişi yuhalayarak tepki gösterdi. “Meydan ortasında işkence var” ve “Otobüsler dayaktan sallanıyor” bağrışmaları ile yükselen tepkiler üzerine bir emniyet görevlisi “Tepki gösteren, yuhalayan ne kadar şerefsiz varsa alın” talimatı verince çevik kuvvet, coplarla ve tekmelerle yüzlerce kişiye saldırdı. Bu esnada sivil giyimli bir kişinin “Herkesin gözünün önünde linç edin” demesi ve ardından gözaltına alınan insanların onlarca polis tarafından dövülmesi de dikkat çekti. Gözaltı otobüslerinin etrafını boşaltan polisler, basın emekçilerinin görüntü almasını da engellemeye çalıştı.

52 gözaltı, onlarca yaralı
Çatışmalarda 52 kişi gözaltına alındı, onlarca kişi yaralandı. Farklı hastanelere götürülen yaralılara hastanelerde gözaltı işlemi uygulanırken, yaralıların yanına giden 3 avukat da darp edilerek gözaltına alındı.

Öte yandan olayları görüntüleyen BirGün Ankara muhabiri de polisler tarafından darp edildi.

Kızılay’daki polis saldırısının görüntülerini izlemek için tıklayınız

Sendika.Org / Ankara

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top