Kürt Sorunu ve Demokratik Özerklik (Mustafa Sönmez) Reviewed by mustafa on . Kürt Sorunu, toplumsal sorunlarla ilgili kafa yoran herkesin teslim edeceği gibi, içerisinde yaşadığımız coğrafyanın en önemli ve çözüme en muhtaç sorunlarından Kürt Sorunu, toplumsal sorunlarla ilgili kafa yoran herkesin teslim edeceği gibi, içerisinde yaşadığımız coğrafyanın en önemli ve çözüme en muhtaç sorunlarından Rating:

Kürt Sorunu ve Demokratik Özerklik (Mustafa Sönmez)

Kürt Sorunu, toplumsal sorunlarla ilgili kafa yoran herkesin teslim edeceği gibi, içerisinde yaşadığımız coğrafyanın en önemli ve çözüme en muhtaç sorunlarından biri. Bölgede yaşayan halklar açısından adeta kanayan bir yara konumundaki bu soruna yönelik şimdiye kadar askeri çözüm önerileri dışında pek fazla demokratik çözüm önerisi getirilmiş değil. Bu konuda egemen güç konumundaki devletin herhangi bir demokratik açılım sunamamasının burada sayılamayacak kadar çok objektif nedeni mevcut. Fakat bu mücadelenin diğer muhatabı olan Kürt Hareketi’nin de bu konuda pek fazla öneri getirmediği, getirdiği önerilerin ise altını doldurmakta sıkıntı yaşadığı ve bunların birer slogandan ibaret olduğu da bir gerçek.

Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren egemen ulusal çizgiye karşı mücadele yürüten Kürtlerin bu mücadelesi oldukça inişli-çıkışlı bir seyir göstermiştir. Genel olarak her türlü özgürlük ve demokratik hak mücadelesinin baskı ve cebir yöntemleriyle karşılandığı bu coğrafyada bahsedilen baskılardan Kürt Ulusal Mücadelesi de nasibini almıştır. Kuşkusuz bu karşı duruşların beslediği kimlik ve özgürlük mücadelesinde oldukça büyük mesafe kaydetmiş durumda olan Kürtler soruna dönük zaman zaman farklı demokratik çözümler önermiş olsalar da bunların çoğu üzerinde herhangi bir tartışma yürütülmeden raflara kaldırılma kaderini yaşamışlardır.

Fakat son dönemde dile getirilen ve bu soruna dair geliştirilmiş en kapsamlı çözüm önerilerinden biri olan Demokratik Özerklik projesi üzerinde oldukça fazla sayıda tartışma yürütülen bir proje konumunda. İlk olarak 2007 yılında bir taslak halinde dile getirilen bu projeyle ilgili pek çok farklı kesim tarafından şimdiye kadar dağınık halde pek çok şey söylenmiş olmasına rağmen bu konudaki tartışmayı daha da olgunlaştırmaya dönük henüz derli toplu bir kaynak bulunmamaktadır ve bu durum büyük bir eksikliktir.

Toplumsal sorunlara dönük etkili yorumlar ve çarpıcı çözüm önerileri sunan İktisatçı-Gazeteci Mustafa Sönmez tarafından kaleme alınan “Kürt Sorunu ve Demokratik Özerklik” adlı bu kitap işte tam da bu eksikliği gidermek amacına adanmıştır. 1970’li yılların sonundan itibaren yazdığı iktisat ağırlıklı kitaplarda ele aldığı meselenin temellerini kapsamlı analizlerle destekleyen bir çizgiye sahip olan yazar bu duruşunu “Kürt Sorunu ve Demokratik Özerklik” kitabında da sürdürmektedir. Kitap, Kürt sorununa dönük şimdiye kadar eksik bırakılmış ya da altı gerektiği gibi doldurulamamış demokratik çözüm önerilerine dair bir boşluğu doldurmaya aday oluyor.

Demokratik Özerklik tartışmasına dönük çerçeveyi ele alan güncel yazılarla başlayan kitap özerklik yönteminin demokratik yaşamın bir parçası olarak benimsendiği İspanya örneğinden yola çıkarak bölünme sendromunu ele aldığı bu bölümün ardından bu sorunla ilgili şimdiye kadar yapılan hatalar ve bundan sonra yapılmaması gerekenlerin belirtildiği çıkmaz sokaklar ve çözüm önerisi olarak atılması gereken iktisadi ve toplumsal adımların belirtildiği bölüm geliyor.

Birinci bölümün ardından Demokratik Özerklik ve Kürt Sorunu ile ilgili yakın zamanda yapılmış 2 söyleşi yer alıyor. Söyleşilerden biri sorunun demokratik yollarla çözümünün en önemli muhataplarından biri konumundaki Barış ve Demokrasi Partisi’nin Eş Genel Başkanlarından biri olan Gültan Kışanak ile yapılırken diğer söyleşi soruna dönük farklı yaklaşımlar üretme çabasıyla tanınan Kadri Gürsel ile yapılmıştır.

Söyleşilerin yer aldığı 2. Bölümden sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun sorunlarına dönük çözüm önerilerinin kapsamlı bir şekilde ele alındığı 3. Bölümün ardından sorunun tarihsel arka planına bakışı içeren Tarihin Tünelinde Azgelişmişlik ve Kürtler başlıklı 4. ve son bölüm yer alıyor.

Evlat acısı yaşayan annelere ithaf edilen ve Cunhuriyetin kurulmasından itibaren binlerce insanın ölmesine ve milyonlarcasının acı çekmesine neden olan Kürt Sorununa dönük ciddiye alınması gereken bir çözüm önerisi olarak dile getirilebilecek Demokratik Özerklik konusunun sorunun tarihsel arkaplanı ve geçmiş çözüm önerileriyle birlikte ilk kez böyle kapsamlı bir şekilde ele alındığı bu kitap önemli bir ihtiyaca yanıt olma iddiasındadır.

Nota Bene Yayınevi

Basım Tarihi: 2012-2

405 sayfa 1.Baskı

Baskı Adedi:1000

2.Baskı

Baskı Adedi:1000

ISBN: 978-605-5513-14-6

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top