Şarkılar delil, söyleyenler terörist Reviewed by mustafa on . AKP güdümlü yargı, son dönemde Kürtçe şarkılara ve şarkı söyleyenlere de iddianamelerinde geniş yer ayırıyor. Bitlis'in Tatvan ilçesinde 16 ay önce tutuklanan 2 AKP güdümlü yargı, son dönemde Kürtçe şarkılara ve şarkı söyleyenlere de iddianamelerinde geniş yer ayırıyor. Bitlis'in Tatvan ilçesinde 16 ay önce tutuklanan 2 Rating:

Şarkılar delil, söyleyenler terörist

AKP güdümlü yargı, son dönemde Kürtçe şarkılara ve şarkı söyleyenlere de iddianamelerinde geniş yer ayırıyor. Bitlis’in Tatvan ilçesinde 16 ay önce tutuklanan 20 kişi hakkındaki iddianamede Kürtçe şarkılar suç sayılırken, savcı “sözde şarkı” deyimini kullandı

Yargının Kürtçe şarkıları ve şarkı söyleyenleri suçlaması son dönemdeki iddianamelerde en sık rastlanan oldu haline geldi. Bitlis’in Tatvan ilçesinde 16 ay önce 20 kişinin tutuklanması ile ilgili iddianame dün açıklandı. İddianameye göre Kürtçe şarkılar terör örgütü üyeliği iddiasına delil olarak sunulurken, savcılık şarkılar için “sözde şarkı” ifadesini kullandı.

Sen misin Kürtçe şarkı dinleyen
25 Mayıs günü Diyarbakır’da özel halk otobüsü şöförü Kadri Pehlivan Kürtçe bir şarkı dinlediği için gözaltına alındı. Dağkapı semtinde işi başındayken gözaltına alınan Pehlivan, Diyarbakır Emniyeti’ne götürülerek sorgulandı.

Geçtiğimiz hafta görülen bir davada ise katıldığı bir miting sırasında Herne Peş şarkısını söylediği için SES Genel Merkezi Öğrenci Komisyonu üyesi Zülküf Akelma yargılandı. “Terör örgütü propagandası yapmak” ile suçlanan ve tek delil olarak Herne Peş şarkısını söylediği öne sürülen Akelma, söylediği şarkının dilini, yani Kürtçe’yi ise bilmiyor.

Manisa’da ise 2011 Newroz’unda şarkı söyleyen Koma Çiyayê Munzur üyesi iki genç 10’ar ay hapis cezasına çarptırıldı. Her iki kişiye yönelik iddianame de yine farksız. Suçlama, örgüt propagandası; delil (sözde şarkı!) Oramar.

Mersin’de ise 16 Mayıs günü Azat Tekin adlı bir müzisyen tutuklandı. Tutuklama gerekçesi ise Tarsus’ta düzenlenen Newroz kutlamasında Tekin’in Kürtçe şarkı söyleyerek örgüt propagandası yapması.

Kürtçe şarkıya 9,5 yıl ceza
Nisan ayında ise Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun Erzurum’un Karayazı İlçesi’nde 2 Haziran 2011 tarihinde düzenlediği seçim mitinginde 2 Kürtçe şarkı söyleyen Koma Gimgim’in üyesi Seyithan Karataş da “Örgüte üye olmak ve örgütün propagandasını yapmak” iddiası ile 9,5 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme Karataş’ın suçunu ispat için yine tanıdık bir delil gösterdi: Karataş etkinlikte içinde Kürt ve Kürdistan kelimeleri geçen iki şarkı söylemişti.

Sanatçı Halit Bilgiç’e ise Nisan ayında 12 Haziran 2011 genel seçimleri öncesi Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu’nun düzenlediği mitingde seslendirdiği şarkılardan dolayı dava açıldı. Sanatçının “Özgürlük çiçeğimsin”, “Oremar” ve “Heval” parçaları seslendirmesi 5 seneye kadar hapis cezası almasına neden olabilecek.

Pınar Sağ da adliyedeydi
Dersim’de katıldığı bir konserde seslendirdiği bir şiir nedeniyle sanatçı Pınar Sağ da “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla geçtiğimiz günlerde yargılandı. Dersim’de İbrahim Kaypakkaya anısına yazılan “Kırmızıgül” türküsünü seslendiren Sağ hakkında mahkemenin ne karar vereceği merak konusu.

ANF

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top