Tez Koop-İş yeni bir döneme giriyor Reviewed by mustafa on . Tez Koop-İş Sendikası, 14 Temmuz'da gerçekleştirdiği olağanüstü genel kurulda profesyonel sendika yöneticilerine ödenen hizmet ödeneği 45 günden 30 güne indiril Tez Koop-İş Sendikası, 14 Temmuz'da gerçekleştirdiği olağanüstü genel kurulda profesyonel sendika yöneticilerine ödenen hizmet ödeneği 45 günden 30 güne indiril Rating:

Tez Koop-İş yeni bir döneme giriyor

Tez Koop-İş Sendikası, 14 Temmuz’da gerçekleştirdiği olağanüstü genel kurulda profesyonel sendika yöneticilerine ödenen hizmet ödeneği 45 günden 30 güne indirilirken, yolluk ödenmemesi ana tüzük hükmü haline getirildi

TÜBİTAK Toplantı Salonu’nda yapılan genel kurulu, Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, Tez Koop-İş Sendikası Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, Ankara 4 Nolu Şube Başkanı Levent Koç, Ankara 2 Nolu Şube Denetim Kurulu üyesi Hasan Konaş ve İstanbul 4 Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi Zekeriya Sancak’ın divana seçilmesiyle başladı.

Genel kurulda açılış konuşmasını yapan Mustafa Türkel, AKP hükümetinin işçi hakve özgürlüklerini tehdit ettiğini, özelleştirme ve emek düşmanı politikalar uyguladığını söyledi. Türkel, kıdem tazminatının bir gece yarısı kaldırılabileceğine dikkat çekerek genel grev uygulamasının geciktirilmeden ve olabildiğince güçlü bir biçimde yaşama geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

‘Tasarruf ve örgütlenme ile güçleneceğiz’
Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Tez Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Osman Gürsu ise temel hak ve özgürlüklerin, hukukun üstünlüğünün ve demokratikleşmenin tartışıldığı bir dönemden geçtiklerini belirtti. Gürsu, emeğe yönelik saldırıların yoğunlaştığı bu dönemde sendikaların, çok daha etkili birer örgüt olmak için kurumsallaşmasının, gelirlerini verimli, özenli ve titizce kullanmasının önemine dikkat çekti. Yönetim kurulu olarak tasarruf yoluna gitme ve örgütlenmeye hız verme çalışmaları yürüttüklerini aktaran Gürsu, genel kurulda alınacak kararların Tez Koop-İş’e güç katacağını dile getirdi.

‘Bu kongre tarihini not edin’
Gürsu’nun konuşmasının ardından gündemler üzerine lehte ve aleyhte konuşmalar yapıldı ve sorunların çözümüne dönük somut öneriler geliştirildi. Tez Koop-İş Genel Eğitim Sekreteri Haydar Özdemiroğlu, “Bu kongrenin tarihini not alın. Bu kongre, Tez Koop-İş Sendikası için tarihi bir kongredir” dedi.

Şube sayılarının artırılması yönünde kararların alındığı genel kurulda profesyonel yöneticilere ödenen hizmet ödeneği tutarının “Her yıl için 30 günlük ücretlerinin” olarak değiştirilmesi, profesyonel kadroda görev yapan sendika yöneticilerine yurtiçi seyahatlerinde yolluk ödenmeyeceğine ilişkin mali düzenlenmenin onaylanmasına oy çoğunluğu ile karar verildi.

Genel kurulda alınan bu kararın, diğer sendikalar için de örnek teşkil etmesi temennisi de dillendirildi.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top