“Acele kamulaştırma” yetkisi EPDK ve DSİ’de Reviewed by mustafa on . Savaş zamanlarında kullanılan "acele kamulaştırma" yetkisi Bakanlar Kurulu tarafından EPDK, DSİ ve bazı belediyelere devredildi. Belirli bölgeler için kullanıla Savaş zamanlarında kullanılan "acele kamulaştırma" yetkisi Bakanlar Kurulu tarafından EPDK, DSİ ve bazı belediyelere devredildi. Belirli bölgeler için kullanıla Rating:

“Acele kamulaştırma” yetkisi EPDK ve DSİ’de

Savaş zamanlarında kullanılan “acele kamulaştırma” yetkisi Bakanlar Kurulu tarafından EPDK, DSİ ve bazı belediyelere devredildi. Belirli bölgeler için kullanılacak bu kararla birçok HES projesinin de önü açılmış oldu

Bakanlar Kurulu tarafından Enerji Piyasaları Denetleme Kurulu’na (EPDK), Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ve bazı belediyelere “acele kamulaştırma” yetkisi verilmesini kararlaştırdı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararla artık, Bakanlar Kurulu’na ait olan bu yetki artık DSİ, EPDK ve bazı belediyelere devredildi. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Buna göre: Kırıkkale, Erzurum, Adana, Kahramanmaraş, Ordu, Ankara, Çanakkale, Bursa, Zonguldak, Çankırı, Isparta ve Burdur’da hidroelektirik santrali (HES) yapılması için EPDK tarafından acele kamulaştırılacak.

‘Acele kamulaştırma savaş hukuğu normudur’
Konuyla ilgili açıklama yapan Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Ömer Şan, acele kamulaştırma kavramının savaş hukuğu normu olduğunu hatırlatarak bu durumun hukuğa aykırı olduğunu dile getirdi. Daha önce bu konuyla ilgili hukuki kazanımlarının olduğunu belirten Şan, “Her ne şekilde olursa olsun, vadilerimizde, dere kenarlarında ve su gözlerinde, yaylalarımızda, üreterek var ettiğimiz yaşam alanlarımızda köylülerimizle birlikte yürütmüş olduğumuz yaşam mücadelemizin önü kesilemeyecektir” dedi.

Alınan kararla acele kamulaştırma olacak yerler şu şekilde:
Kırıkkale ve Ankara sınırları içerisindeki Sema Regülatörü ve HES, Kırıkkale‘nin Yahşihan İlçesindeki Köprükale Regülatörü ve HES, Adana‘nın Karaisalı ve Aladağ ilçelerindeki Eğlence-1 HES, Erzurum‘un Olur İlçesindeki Alabalık Regülatörü ve HES, Kahramanmaraş‘ın Ekinözü, Elbistan ve Göksun ilçelerindeki Kandil Barajı ve HES, Kahramanmaraş‘ın Afşin, Elbistan ve Göksun ilçelerindeki Dağdelen Regülatörü ve HES, Ordu‘nun Ulubey İlçesindeki Ağkolu HES-Ulubey DM Enerji Nakil Hattı, Çanakkale‘deki Bekirli Termik Santrali ve İçdaş Biga Termik Santrali, Bursa‘nın İnegöl İlçesindeki Akdere Regülatörü ve HES, Zonguldak‘ın Merkez ve Karadeniz Ereğli ilçelerindeki Kandilli TM2-Kozlu DM ENH ve Kandilli TM2-Bölücek ENH, Adana‘nın Karaisalı İlçesinde tesis edilecek Eğlence-II HES, Çankırı-Acıçay I. Merhale Projesi kapsamındaki Çankırı-Koyunbaba Barajı, Isparta ve Burdur il sınırları içerisindeki Gökbel 1-2 HES projeleri için ayrıca Kırşehir‘in Kaman ilçesinde yürütülen “Kaman Kent Merkezi Kentsel Dönüşüm Projesi” için ve Trabzon‘un Merkez İlçesinde yürütülen kentsel yenileme projesi.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top