‘Ölüm değil çözüm’ eylemleri sürüyor Reviewed by mustafa on . Açlık grevlerindeki mahpusların talepleriyle dayanışmak için ülkenin dört bir yanında eylemler sürüyor. Kadınlar, öğrenciler, insan hakları savunucuları açlık g Açlık grevlerindeki mahpusların talepleriyle dayanışmak için ülkenin dört bir yanında eylemler sürüyor. Kadınlar, öğrenciler, insan hakları savunucuları açlık g Rating:

‘Ölüm değil çözüm’ eylemleri sürüyor

Açlık grevlerindeki mahpusların talepleriyle dayanışmak için ülkenin dört bir yanında eylemler sürüyor. Kadınlar, öğrenciler, insan hakları savunucuları açlık grevlerindeki mahpusların taleplerinin karşılanmasını ve Kürt sorununda çözümden yana adımların atılmasını istedi

Kadınlar Taksim’de: ‘Bu sese kulak verin’
Açlık Grevidekilerle Kadın Dayanışma İnisiyatifi’nin çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın, Taksim Meydanı’nda bir oturma eylemi gerçekleştirdi. Ölümler yaşanmadan adımlar atılmasını isteyen kadınlar, açlık grevindeki kadınların adını okudu. Bakırköy Hapishanesi’nden Ayşe Günay ve Diyarbakır Hapishanesi’nden Sara Aktaş’ın mektubunun okunduğu açıklamada İlkay Akkaya “Adıyaman”, Grup Emeğe Ezgi de “Beritan” şarkılarını seslendirdi.

İnisiyatif adına basın açıklamasını okuyan Avukat Filiz Kerestecioğlu, “Açlık grevinde yüzden fazla insanını kaybetmiş bir ülkenin kadınları olarak yeni kayıplar vermek istemiyoruz” dedi. Savaş yerine barış istediklerini 30 yıldır haykırdıklarını belirten Kerestecioğlu, açlık grevlerindeki mahpusların taleplerinin karşılanmasını istedi ve AKP’ye adım atma çağrısında bulundu.

BDP Milletvekili Sabahat Tuncel de başbakana “Yarın cezaevlerinden tabutlar çıktığında ne diyeceksiniz? Bunun hesabını nasıl vereceksiniz?” diye seslendi. Tuncel, AKP faşizmine karşın demokratikleşme mücadelesini sürdüreceklerini dile getirdi.

Son olarak söz alan ve Burdur Cezaevi Katliamı ile 19 Aralık Katliamı’nı yaşayan Arzu Torun, halen o günlerin izini taşıdığını kaydetti. Bedenlerinden başka savunacak bir şeyleri olmadığını ifade eden Torun, direnmeye devam edeceklerini söyledi.

Basın açıklaması 10 dakikalık alkış ve zılgıtların ardından sona erdi.

İHD üyelerinden oturma eylemi
İnsan Hakları Derneği de açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Taksim Gezi Parkı’ndaki oturma eyemlerini sürdürdü. “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz” pankartı açan İHD üyeleri yaptıkları basın açıklamasında AKP’nin açlık grevlerindeki mahpuslara ilişkin yaklaşımına tepki gösterdi. Cezaevlerinden yükselen sesin duyulmasını isteyen İHD üyeleri, basın açıklamasının ardından oturma eylemlerini bir süre daha devam ettirdi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden dönüşümlü açlık grevi
Boğaziçi ve Galatasaray üniversitelerinden öğrenciler de Boğaziçi Üniversitesi’nin Kuzey Yerleşkesi’nde dönüşümlü açlık grevine başladı. Kürtçe ve Türkçe bir basın açıklaması gerçekleştiren üniversiteliler, AKP’nin ve başbakanın yaklaşımının 1996 ve 2000 ölüm oruçları sürecinden farksız olduğunu belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi’nde forum düzenlendi
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de Kürt siyasi tutsakların taleplerine destek amacıyla “Açlık Grevlerinde Son Durum” başlıklı bir forum düzenledi. Forumda konuşan Avukat Hüseyin Boğatekin, hapishanelerdeki uygulamaların değişiklik gösterdiğini, kimi yerlerde B1 vitamini verilmediğini dile getirdi. 50 gündür açlık grevinde olan bir mahpusun tek kişilik hücreye atılmasını kabul edilemez bulan Boğatekin, tıbbi müdahalenin ise etik olmadığının altını çizdi.

Halkların Demokratik Kongresi’nden Tuncay Yılmaz da açlık grevlerindeki mahpuslarla dayanışma eylemlerinin yükseltilmesi gerektiğini belirtti. Yılmaz, açlık grevlerinin bir özgürleşme eylemi olduğuna da dikkat çekti.

ODTÜ’de açlık grevi çatışması
Ankara’da da Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencileri, hapishanelerdeki açlık grevlerinin taleplerine destek vermek ve AKP’den hesap sormak için yerleşkeden AKP Genel Merkezi’ne yürümek istedi. Yerleşke çıkışında polis barikatıyla karşılaşan ODTÜ’lüler, yürüyüşte ısrar edince çatışma çıktı.

Yaşanan çatışmada polisin gaz bombalarına taşlarla yanıt verildi. Yanıcı maddelerin kullanılması sonucu güvenlik kulübesi de ateşler içinde kaldı. Bir süre devam eden çatışma, üniversitelilerin yerleşke içerisinde dönmesiyle son buldu.

Antakya: ‘Ölüm değil çözüm istiyoruz’
Antakya’da da DİSK, KESK, TTB, TMMOB, İHD, ÖDP, EMEP ve Sosyalist Yeniden Kuruluş tarafından Ulus Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi. DİSK Genel-İş Hatay Şube Başkanı Mehmet Güleryüz tarafından okunan basın açıklamasında açlık grevlerinin bir intihar biçimi değil, bir protesto biçimi olduğuna dikkat çekildi.

63 mahpus için çok kritik sürece girildiğini vurgulayan Güleryüz, başbakanın yaşananları görmezden gelen tavrına da tepki gösterdi. Kürt sorununun demokratik çözümü için hükümetin adım atması gerektiğini söyleyen Güleryüz, olası ölümlerden AKP’nin sorumlu olacağını dile getirdi.

Sendika.Org/ İstanbul/Ankara/Hatay

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top