Daha ne kadar gizleyeceksiniz? (Aralık 2012 İş Kazaları Raporu) – Sendika.Org Reviewed by alp on . AKP hükümeti 30 Haziran’da İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası çıkardı. Ancak ölümlerin nedenlerini gizlemeye devam etti. AKP’nin çıkardığı yasada nasıl “işçi” kelim AKP hükümeti 30 Haziran’da İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası çıkardı. Ancak ölümlerin nedenlerini gizlemeye devam etti. AKP’nin çıkardığı yasada nasıl “işçi” kelim Rating: 0

Daha ne kadar gizleyeceksiniz? (Aralık 2012 İş Kazaları Raporu) – Sendika.Org

AKP hükümeti 30 Haziran’da İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası çıkardı. Ancak ölümlerin nedenlerini gizlemeye devam etti. AKP’nin çıkardığı yasada nasıl “işçi” kelimesi geçmiyorsa, birçok iş kazsından sonra işyerlerinin ve sahiplerinin de ismi geçmiyor. Ne tür “hassasiyetler” var? Bakalım görelim…

4 Aralık’ta Rus bandıralı bir gemi Karadeniz’de Şile açıklarında battı. Kurtarmaya giden tahlisiye teknesi de battı ve onları kurtarmaya giden bir balıkçıdan da haber alınamadı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yine “bu işin tabiatında var” dedi. Türk-İş’e bağlı denizciler sendikası hiçbir açıklama yapmadı. Oysa bu kazada yaşanan can kayıpları AKP döneminde kurtarma elemanlarının “boş yere oturup para kazanıyorlar” anlayışı nedeniyle tasfiye edilmesi ve tahlisiye eğitimi almış personelin bulunmayışı nedeniyle yaşandı. Hatta, kurtarma teknesinin su jetli yani durgun suda kurtarma faaliyetine yönelik bir bot olduğu da ortaya çıktı. Kazadan sonra denizcileri sürekli diken üstünde çalıştırmaya zorlayan ordino sistemi ve benzer baskılar tartışılmadı bile.

9 Aralık’ta Maraş’ta “bir kot fabrikasında” iki işçi zehirlenerek öldü. Uzun süre işverenin adı gizlendi. Sendika.Org yazarı Nuran Gülenç, fabrikanın sahibinin bir dönem AKP il başkanlığı görevini yürüten Atıf Şirikçi’ye ait olduğunu ortaya çıkardı. Şirikçi belediye başkanlığı için aday olmayı da düşünüyormuş.

Aralık ayında meydana gelen iş kazalarında en az 76 işçi öldü, 352 işçi de yaralandı. İş kazaları en çok inşaat işkolunda meydana geldi.

tahlisiye-kaza-aralik-04-2012

4 Aralık – Şile’de kurtarma rezaleti 12 işçi öldü – İstanbul
Şiddetli fırtınaya 114 metre uzunluğundaki Volgo Balt 199 gemisi, Şile açıklarında yakalandı. Antalya’ya giden Solna Denizcilik Şirketi’ne ait Volga-Balt 199 adlı St. Kitts Nevis bandıralı kömür yüklü gemi, dün saat 10.30’da ‘SOS’ sinyali verdi. Bunun üzerine 11’i Ukraynalı, 1’i Rus toplam 12 mürettebatın bulunduğu gemi için İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi’nce “Kıyı Emniyeti-1”, “Kıyı Emniyeti-3” ve “Kurtarma-4” römorkörü bölgeye sevk edildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı da çalışmalara destek için Şile açıklarına bir helikopter gönderdi.
Ancak gemi ile bir daha bağlantı kurulamadı. Gemi Şile’nin 12 mil açığında battı. Bunun üzerine denizden ve havadan arama ve kurtarma çalışmaları başlatıldı. Batan gemiden saat 13.50’de hızlı tahlisiye botu Kıyı Emniyeti 1 aracılığıyla 3 personel kurtarıldı. Hava şartları dolayısıyla her helikopterin uçuş yapamaması nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı da olay yerine Skorsky tipi bir helikopter gönderdi. Arama çalışmaları sırasında 1 mürettebatın ise kıyıda cesedine ulaşıldı. Dev dalgalara rağmen çalışmalarını sürdüren kurtarma ekipleri, saat 14.55’te de 1 mürettebatı daha kurtardı.
Kurtarma teknesi devrildi
Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait “Kıyı Emniyeti-7” botu da kurtarma çalışmalarına katılmak için Şile Limanı’ndan ayrıldı. Bot, kaptanı Cemil Özben ile personeller Turgay Sarıboğa, Mehmet Genç, Ahmet Kataracı ile birlikte limandan çıkmak üzereyken şiddetli dalgaların etkisiyle kayalıklara çarparak alabora oldu. 4 personel ile onlara yardıma giden ve soyadı öğrenilemeyen Ali adında bir balıkçı kayboldu. Olayın haber verilmesinin ardından limana çok sayıda ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edilirken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait askeri bir helikopter de tahlisiye botunda bulunan 4 kişi ile balıkçıyı arama çalışması başlattı. Mendirekteki bot parçalanırken, Ahmet Kataracı kurtarma ekiplerinin yoğun çabasıyla kurtarıldı, ancak yapılan aramalarda diğer personele ulaşılamadı.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Şile açıklarında 3 Aralık günü batan kurtarma teknesinde hayatını kaybeden denizcilerle ilgili “Denizciliğin tabiatında var” dedi. Oysa iş güvenliği teçhizatlarını ‘maliyet unsuru’ olarak görmenin ve esnek çalıştırma koşullarının tabiatında iş kazası ve ölümler var. Kazada Bakan Binali Yıldırım’ın, Kıyı Emniyeti’nin ve Türkiye Denizciler Sendikası’nın sorumluluğu bulunuyor.
“Gemiciler her denize çıktıklarında yakınlarıyla helalleşerek çıkarlar. Denizciliğin tabiatında bu vardır” diyen Yıldırım ayrıca konuyla ilgili “yalan yanlış haberleri düzeltmekle uğraştıklarını” da belirtti.
Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı’nın 6 Aralık günü yazdığı “Ciddiye almayın eğlenin” başlıklı yazısında kurtarma gemisinin dalgalı havada gönderilmesini eleştirenlere ateş püskürdü. “Kurtarma tekneleri bu havalarda yollanır” diyen Altaylı bir de dalga geçiyor: “Doğru. Kurtarma teknesi bu havada yollanmaz. Hafif bir meltem esecek, deniz çarşaf gibi olacak. Kurtarma teknesi o zaman yollanacak. Yahu delirdiniz mi siz!”
Tahlisiye teknesi değildi
Şile açıklarında 3 Aralık günü batan Rus bandıralı gemi personelini kurtarmaya giden teknenin, tahlisiye teknesi olmadığı ortaya çıktı.
Görgü tanıkları tekneden duman çıkmadığını söylerken olayın videoları da görgü tanıklarını doğruluyor. Uzmanlar, teknenin pervane sistemiyle değil su jetiyle çalışan tekne olduğunu ve tahlisiye işine elverişli olmadığını söylüyor.
Su jetlerinde en ufak bir yalpalama ya da motorun hava alması durumunda sistemin kendi kendini kilitlediğini belirten uzmanlar batan teknenin de bu sistemle çalıştığını ve durgun suya göre tasarlandığını belirtti.
İtibarsızlaştırma ve tasfiye
Araç ve gerecin dalgalı havada kurtarma işine uygun olmamasının yanı sıra kurtarmaya gidenlerin özel eğitimli tahlisiye personeli olmadığı öğrenildi. Kıyı Emniyeti’nde yer alan tahlisiye personelinin sayısı her geçen sene giderek azaldı. Bu azalmada, sadece 3 Aralık’taki gibi deniz kazaları durumunda çalışan tahlisiye personeli hakkında çıkarılan “oturuyorlar, çalışmıyorlar” şeklinde çıkarılan itibarsızlaştırmanın da payı var.
Türkiye Denizciler Sendikası ile Kıyı Emniyeti arasında yapılan toplu sözleşmelerde personelin iş güvenliği ihtiyaçları yeterince konu edilmiyor. Yıllardır yeni kıyafet alınmayan Kıyı Emniyeti’nde kurtarmaya giden personelin kıyafeti de yeterli değil.
Personeli denize çıkmaya zorlayan çalışma koşulları
3 Aralık günü ilk görevlendirilen kaptan görevi kabul etmeyince açığa alındı. Ardından yollanan ekip havanın olumsuz ve teknenin tahlisiye işine elverişli olmadığı bilinmesine rağmen göreve gitti. Bunun nedeni çalışma koşullarında yatıyor.
Kıyı Emniyeti personeli ordino sistemine göre çalışıyor. Denizcinin her yerde görevlendirilebilmesine olanak tanıyan sistemde 13 gün çalışan personel 17 gün istirahat ediyor. 13 günlük çalışma, art arda da yapılabiliyor ikişer günlük bölümler halinde de yapılabiliyor. İlk görevi için Giresun’a gönderilen denizci diğer görevini İstanbul’da, sonraki görevi de İzmir’de yapabiliyor. Personel, evine uzak bölgelere gitmemek için verilen görevi yapmak zorunda kalıyor.
Kıyı Emniyeti’ndeki bu çalışma düzeneği nedeniyle teknelerin bakımı da tam olarak yapılmıyor. Bir bölgede görevlendirilen personel kısa bir süre sonra başka bir yerde görevlendirileceği için tekne bakımları yarım kalıyor.
Çalışma sistemi ceza sistemi
Ordino sistemi Kıyı Emniyeti’nde bir cezalandırma mekanizması olarak kullanılıyor. Beğenilmeyen personel bulunduğu birimden başka kente görevlendirilerek adeta sürgüne gönderiliyor. Türkiye Denizciler Sendikası da bu sisteme itiraz etmiyor.
Olayı araştırmanın değil üstünü örtmenin peşindeler
Bakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları olayın üzerine gitmeye değil, olayın üzerini örtmeye yönelik. Yıldırım, olayın araştırılacağına dair bir konuşma yapmazken, ölenlerin ailelerine başsağlığı dilemekle yetindi.

İstanbul Fatih’te bir otelde doğalgaz kaçağı nedeniyle iki personelin aralarında bulunduğu 23 kişi zehirlendi. Zehirlenenler olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından çevre hastanelere götürüldü.  Zehirlenmeye, yerinden çıkan kombi bacasından sızan karbon monoksit gazının yol açtığı öğrenildi. Otelde inceleme yapan görevlilerin polise verdiği ilk bilgilere göre; iş yerindeki doğalgaz kombi bacasının yerinden çıktığı ve doğalgazın yanmasıyla ortaya çıkan karbon monoksit gazının tahliye edilemediği öğrenildi. Oteli kaplayan karbon monoksit gazının da zehirlenmeye yol açtığı belirtildi.

31 Aralık  – Klimacıda patlama – Adana

Adana’da, klima tamiri yapılan bir işyerinde gece saatlerinde patlama oldu. Gaz sıkışmasından meydana geldiği sanılan patlamada 1’i ağır 2 kişi yaralandı. Olay yerine gelen polis ekiplerinin yardımı ile işyerinden çıkarılan yaralılar ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Patlamanın klimanın dış ünitesine azot gazı basıldığı sırada gaz sıkışmasından meydana geldiği tahmin ediliyor.

31 Aralık – Belediye binasının inşaatında iskele çöktü 7 işçi yaralandı – Adana

Adana’da Merkez Çukurova Belediyesi’nin yeni hizmet binası inşaatında yaşanan göçük nedeniyle 7 işçi yaralandı. İnşaatın çatı kalıplarını hazırlayan işçiler, beton dökülürken tablanın altında kalan iskeleyi sağlamlaştırmak için inşaat sahasına girdi. Bu sırada yaş betonun ağırlığını taşıyamayan iskele, büyük bir gürültüyle çöktü. İnşaatta çalışan işçiler iskele ve tahta kalıpların altında kaldı. Kazayı gören inşaattaki diğer çalışanlar, beton çalışmasını durdurup, işçileri kurtarmak için seferber oldu. Göçük altında kalan 7 işçi yaralı olarak çıkartıldı. Ambulanslara taşınan yaralılar, çeşitli hastanelere sevk edilirken, bir işçinin hayati tehlikesinin bulunduğu belirlendi.

30 Aralık – Yüksek gerilim hattından düşen işçi hayatını kaybetti – Karabük

Karabük’ün Ovacık ilçesinde yüksek gerilim hattı çeken bir işçi yaklaşık 50 metre yüksekliğindeki uçuruma düşerek hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Ovacık ilçesine bağlı Çukurköy mevkiinde yüksek gerilim hattı çeken İlhami Y. (39) isimli bir işçi, elektrik direğindeyken dengesini kaybetmesi sonucu 50 metrelik uçuruma yuvarlandı. Olay yerine ulaşan AFAD ekipleri, botla Soğanlı Çayı’ndan karşıya geçerek işçinin cesedine ulaştı.

30 Aralık – Üniversite inşaatında göçük 1 işçi yaralandı – Siirt

Siirt Üniversitesi’nin Kezer’deki kampüsünde yapımı devam eden Fen Edebiyat Fakültesi inşaatında beton dökümü sırasında medyana gelen göçükte bir işçi yaralandı. Olayda, 32 yaşındaki işçi Murat Çal, inşaatın ikinci katından düşerek yaralandı. Yaralı işçi, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

30 Aralık – Göçük altında kalan işçi öldü – Zonguldak

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocağında tavandan düşen kaya parçalarının altında kalan maden işçisi 39 yaşındaki Ercan Oğuz yaşamını yitirdi. Kaza, öğle saatlerinde TTK Karadon Müessese Müdürlüğü Gelik İşletmesi maden ocağında yerin 360 metre altında meydana geldi. Ercan Oğuz, mesai arkadaşları ile üretim yaptığı sırada tavandan düşen kaya parçalarının altında kaldı. Arkadaşları tarafından ocaktan çıkarılan Ercan Oğuz, sağlık ekiplerinin ocak ağzında ve ambulansta yaptığı tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. 15 yıllık maden işçisi Oğuz’un evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenildi.

30 Aralık – Asansör boşluğuna düşen işçi yaralandı – Mersin

Erdemli’de bir inşaatın 4. katından asansör boşluğuna düşen işçi ağır yaralandı. Olay, Alata Mahallesi Sümbül Sokak’ta meydana geldi. 4 katlı inşaatın son katında çalışan işçilerden Rıza Demirtaş (40) dengesini kaybederek asansör boşluğuna düştü. Vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan işçi, kurtarma sırasında da kırılan kemiklerinin olduğunu söyleyerek “Beni kımıldatmayın” dedi. Ambulansa alınan Demirtaş, tedavisi yapılmak üzere Erdemli Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı.

30 Aralık – Mermer yüklü kamyonet kaza yaptı işçiler yaralandı – İstanbul

İstanbul Zekeriyaköy’de yağış nedeniyle kayganlaşan yolda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği mermer yüklü kamyonet, refüje çarparak devrildi. Çarpmanın etkisiyle kamyon kasasında bulunan işçiler yola savrulurken, araçta sıkışan sürücüye ise ilk müdahaleyi o sırada yoldan geçen bir kepçe operatörü yaptı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri kurtarma çalışmalarını tamamlarken, yaralı sürücü Metin Kaplan ve Cengiz Kurnaz sağlık ekipleri tarafından Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

28 Aralık – Kamyonette tüpten zehirlenen işçi hayatını kaybetti – Kayseri

Kayseri’de bir kişi, kamyonetin içinde yaktığı tüpten sızan gazdan zehirlenerek hayatını kaybetti. Kocasinan ilçesine bağlı Ambar Mahallesi Nakliyeciler Sitesi’nde, park halindeki kamyonetinde kalan 45 yaşındaki M.O.’dan (45) haber alamayan patronu, sabah saatlerinde çalışanlarından gidip kontrol etmelerini istedi. İşçiler, M.O.’nun kamyonette hareketsiz halde yattığını fark ederek camı kırdı. İşçilerin haber verdiği 112 ekipleri tarafından yapılan kontrolde, M.O.’nun hayatını kaybettiği belirlendi.

28 Aralık – Başına taş düşen işçi yaralandı – Bursa

Orhaneli ilçesinde, maden ocağında başına taş düşen işçi, ağır yaralandı. Alınan bilgiye göre, krom madeninde çalışan Mehmet Işık (29), maden ocaklarından getirilen ve bant yolu ile kırıcı değirmenlere taşınan taşların döküldüğü bölümün alt kısmında çalıyordu. Taşların döküldüğü bölümün tıkanması nedeniyle taşlar, alt bölümde çalışan Işık’ın başına düştü. Ağır yaralanan Işık, Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yoğun bakıma alınan Işık’ın hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

28 Aralık – İnşaattan düşen işçi ağır yaralandı – Ordu

Ordu’da bir inşaat işçisi 3.5 metreden yere düşerek ağır yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Durugöl Mahallesi’nde Yeni Sanayi Sitesi girişinde 3 katlı bir binada boya yapan Özer Akbulut (33), dengesini kaybederek yaklaşık 3.5 metreden kafa üstü yere düştü. Düşmenin etkisiyle kafasından ağır yaralanan Özer Akbulut’a ilk müdahale çevredeki vatandaşlardan geldi. Olay yerine gelen 112 ekipleri Özer Akbulut’u Ordu Devlet Hastanesi’ne kaldırdı.

28 Aralık – Elektrik direğinden düşen işçi yaralandı – Siirt

Siirt’in Kurtalan ilçesinde elektrik direğinden düşen bir işçi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Kurtalan ilçesine bağlı Tulumtaş köyünde elektrik arızasını gidermek için direğe çıkan Abdulkadir Şen (24), dengesini kaybederek düştü. Yaralanan Abdulkadir Şen Kurtalan İlçe Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

28 Aralık – CEHA’da 20 işçi yemekten zehirlendi – Kayseri

Kayseri’de Büro Mobilyaları üretimi yapan CEHA işletmesinde çalışan işçiler yedikleri yemekten zehirlendi. 20 işçi hastaneye kaldırılarak serum tedavisi aldı. Gece vardiyasında karın ağrısı ve mide bulantısı şikayeti üzerine hastaneye giden işçiler gece 4 civarında tekrar işyerine getirildi. İşçilerin bir bölümü zehirlenen arkadaşlarının evlerine sabah saat 07’ye kadar bekletilip gönderildiğini iddia etti. Yoğun çalışma temposu ile çalıştırıldıklarını söyleyen işçiler, bir de üstüne böyle şeylerin yaşanmasına tepkili olduklarını aktararak bazı vardiya amirlerinin “Biz de yemek yedik biz zehirlenmedik” demesine de tepki gösterdi.

28 Aralık – Elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti – Karaman

Karaman’da elektrik akımına kapılan işçi, hayatını kaybetti. Hamidiye Mahallesi Yeni Sanayi Sitesi 694 No’lu Sokak’taki bir iş yeri inşaatında çalışan Sadulllah Kadıoğlu (25,) çıktığı duvarda kaynak yapmak isterken, üzerinden geçen elektrik tellerine temas etti. Akımına kapılan Kadıoğlu, yaklaşık 5 metre yükseklikten düştü. Karaman Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kadıoğlu, yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

28 Aralık – Yem silosundan düşen işçi öldü – Konya

Sarayönü’nde yem silosunun çatısından düşen işçi hayatını kaybetti. Kurşunlu beldesi yakınlarındaki Atak Tavuk çiftliğinde meydana gelen olayda, metrelerce yükseklikteki yem silosunun üzerinden düşen Ahmet Yılmaz, hayatını kaybetti. Atak Tavuk çiftliğinin yem silolarının bakım ve onarımı için Konya’dan gelmişti.

28 Aralık – Çatıdan düşen işçi hayatını kaybetti – Niğde

Edinilen bilgilere göre, Niğde-Kayseri yolu üzerindeki bir mozaik fabrikasında çatı tamiratı yapan İ.Ç (41) dengesini kaybederek 10 metre yükseklikten düştü. 112 Acil servis ambulansı ile Niğde Devlet Hastanesi acil servisine kaldırılan İ.Ç. burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

26 Aralık – Üziren mermer blok düşen işçi öldü – Maraş

Maraş’ta, kamyondan indirilmek istenen mermer blok üzerine düşen sürücü hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, Gayberli Mahallesi’ndeki bir atölyeye indirilmek istenen mermer blok vinçten kaydı. Bu sırada, kamyon kasasında bulunan araç sürücüsü Hasan Demir (41) iki mermer blokunun arasında kaldı. Demir, olay yerinde hayatını kaybetti.

26 Aralık – Baraj inşaatındaki göçükte 1 işçi öldü – Mersin

Mersin’de Pamukluk baraj inşaatında meydana gelen göçükte bir işçi yaşamını yitirdi. Çamlıyayla İlçesi’nde yapımı devam eden Pamukluk barajında meydana gelen göçükte bir işçi yaşamını yitirdi, iki işçi yaralandı. Barajda kepçe operatörü olarak çalışan 47 yaşındaki Mustafa Çobanoğlu, aşırı yağışlar nedeniyle oluşan heyelanda toprak altında kaldı. Çobanoğlu olay yerinde yaşamını yitirirken, iki işçi de yaralandı. Yaralı işçiler hastaneye kaldırıldı.

26 Aralık – Demirçelik fabrikasında iş kazası; bir işçi yaralandı – Kocaeli

Kartepe Uzuntarla’da bulunan bir demirçelik fabrikasında meydana gelen iş kazasında, iki metrelik bir yükseklikten düşen işçi yaralandı. Uzuntarla’da faaliyet gösteren bir demirçelik fabrikasında çalışan Sedat Yaraşır (37), çalıştığı esnada dengesini kaybederek iki metrelik yükseklikten aşağıya düştü. Sert zemine önce belini sonra başını çarpan işçi yaralandı. Arkadaşlarının düşerek yaralandığını gören diğer işçiler durumu sağlık ekiplerine bildirdi. Yaraşır hastaneye kaldırıldı.

26 Aralık – Ağaçtan düşen işçi yaralandı – Bilecik

Bilecik’te ağaçtan düşen belediye işçisi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Tevfik Bey Caddesi’nde meydana gelen olayda, belediye işçisi Sedat U. kaldırım kenarında bulunan ağacın dallarını kesmek için merdivenle ağaca çıktı. Ağacının dallarını testereyle budamaya başlayan Sedat U, ıslak ağaçta ayağı kayınca dengesini kaybederek yere düştü. Başından yaralan Sedat U’ya arkadaşları ilk müdahaleyi yaptı. Ambulansa Devlet Hastanesi’ne kaldırılan işçi tedavi altına alındı.

26 Aralık – Kaza yapan serviste 5 işçi yaralandı – Ankara

Ankara’da, işçileri taşıyan otobüs gizli buzlanma nedeniyle kayarak yoldan çıktı. Dereye uçan otobüsteki 5 işçi yaralandı. Kaza, saat 07.00 sıralarında Hasanoğlan, Menderes Bulvarı’nda meydana geldi. Fabrikaya işçi götürmek için servis yapan Kenan Koç yönetimindeki 06 CPE 91 plakalı otobüs, yoldaki gizli buzlanma nedeniyle yoldan çıkarak dereye uçtu. Kazada otobüste bulunan 26 işçiden İsmail Altıntaş, Ramazan Kaya, Ali Erol, Uğur Erol, Ali Karataş isimli 5 işçi yaralandı. İşçiler, çevredeki vatandaşların yardımıyla otobüsten çıkarıldı.

26 Aralık – İnşaattan düşen işçi yaralandı, işçinin arkadaşı hekime saldırdı – Bursa

Osmangazi ilçesinde önceki gece, saat 23.30 sularında, boş inşaatta Necati Gürcan’la (31) içki içen Caner Gülhan (28) dengesini yitirince asansör boşluğuna düşerek yaralandı. Gürcan’ın haber vermesiyle olay yerine gelen 112 Acil Servisi görevlisi Dr. Ayşen Çakır yaralı işçiye müdahale etti. İnşaattan düşen işçiye müdahale eden kadın hekime, yaralının arkadaşı saldırdı.

26 Aralık – Asansörün altında kalan işçi öldü – İstanbul

Beylikdüzü’nde bulunan Beysan Sanayi Sitesi Savaş Plastik adlı fabrikada depo sorumlusu olarak çalışan 25 yaşındaki Turgay Dikmen, yük asansörün altında kalarak hayatını kaybetti. Asansörün 4 gün önce bakımının yapıldığını belirten polis, kaza ile ilgili soruşturma başlattı. Üst kattaki mesai arkadaşı ürünleri indirdikten sonra asansörün kabinini boşluğa bıraktı. Halatları boşalan asansör süratle aşağıya düşmeye başladı. Asansörün altında duran Turgay Dikmen hayatını kaybetti.

24 Aralık – Üzerine demir düşen işçi öldü – Giresun

Tirebolu Arslancık Köyü’nde yapımı devam eden HES inşaatında meydana gelen kazada bir kişi hayatını kaybetti. Kaza, sabah saat 09.00 civarında şantiyede çalışmalar devam ederken meydana geldi. Halat kopması sonucu üzerine inşaat demiri düşen Diyarbakır nüfusuna bağlı Hikmet Gencer (43) ağır yaralandı. Olay yerine gelen ambulansla Tirebolu Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Gencer, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

24 Aralık – Makinenin kolunu kopardığı işçi hayatını kaybetti – Bursa

Bursa’nın Karacabey ilçesi İsmetpaşa köyündeki bir çiftlikte çalışan Hasan Şahin (35), hayvanların pisliklerinin atıldığı çukuru traktörün arkasında takılı bulunan vidanjörle temizlemeye başladı. Şahin, bu sırada traktörle vidanjör arasında dönen şafta kolunu kaptırdı. Kolu kopan Şahin olay yerine gelen ambulansla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırılırken, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Şahin’in evli ve üç çocuk sahibi olduğu öğrenildi.

24 Aralık – İşçi servisi devrildi 4 işçi yaralandı – Tekirdağ

Fabrikadan aldığı işçileri Çerkezköy istikametinden Çorlu istikametine getiren Metin Seven (53) idaresinde ki 59 M 3693 plakalı minibüs, arkasında seyir halinde bulunan Sultan Yıldırımkaya (28) idaresinde ki MOS DD 807 plakalı aracın yolda ki buzlanmadan dolayı çarpması sonucu devrildi. Kazada, minibüste bulunan işçiler Ayşe Kül (34), Hayriye Memiş (38), Yusuf Bozkurt (24) ve Erhan Ay (35) yaralandı. Yaralılar olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

23 Aralık – Ayağına mermer blok düşen ağır işçi yaralandı – Antalya

Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Avdan köyündeki mermer ocağında meydana gelen iş kazasında bir işçi ağır yaralandı. İş makinesiyle mermer bloğu yüklendiği esnada kaza meydana geldi. Kazada, mermer bloğu, işçilerden Ayhan Aydın’ın (65) ayaklarının üzerine düştü. İki ayağında kırık oluşan Ayhan Aydın arkadaşları tarafından Korkuteli Devlet Hastanesi’ne getirildi. Ayhan Aydın, 112 acil hava ambulansıyla Antalya Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesine sevk edildi.

23 Aralık – Baraj inşaatından düşen işçi yaralandı – Maraş

Maraş’ın Elbistan ilçesinde yapımı devam eden Dağrade Barajı’nda çalışan Üzeyir Keskin adlı işçi, yüksekten düşmesi sonucu yaralandı. Elbistan Devlet Hastanesine kaldırılan 40 yaşındaki işçi tedavi altına alındı. Ordu Ünye ilçesi nüfusuna kayıtlı Üzeyir Keskin’in ilk tedavisinin yapılmasının ardından Kayseri’ye sevk edildiği öğrenildi.

23 Aralık – Vinçten düşen işçi öldü – Kırıkkale

Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde meydana gelen iş kazasında vinçten düşen bir işçinin hayatını kaybettiği bildirildi. Alınan bilgiye göre, Organize Sanayi Bölgesi’nde bir işyerinde kaynakçı ustası olarak çalışana İhsan Yücel (34), demir kaldırma işlerinde kullanılan vinç üzerinde kaynak yaptığı sırada dengesini kaybederek düştü. Ağır yaralanan Yücel, kaldırıldığı Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

23 Aralık – İnşaattan düşen işçi yaralandı – Niğde

Niğde’de bir inşaatın üçüncü katından düşen işçi yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Olay Niğde Üniversitesi Yurt inşaatında meydana geldi. Sabah Saatlerinde yurt inşaatının üçüncü katında dengesini kaybederek düşen D.S (40) ağır yaralandı. İşçi arkadaşları tarafından olay yerine çağırılan 112 Acil servis ekipleri işçi D.S’ye burada ilk müdahaleyi yaptıktan sonra Niğde Devlet Hastanesi Acil servisine kaldırdı. Yaralı D.S’nin hayati tehlikesinin bulunmadığı, olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

23 Aralık Zeytinyağı fabrikasında yüksekten düşen işçi yaralandı – Manisa

Turgutlu’da, bir zeytinyağı fabrikasında yüksekten düşen işçi ağır yaralandı. Mehmet İri (37) isimli işçi, zeytinyağı fabrikasında yaklaşık 5 metrelik yükseklikte plastik eternete basarak aşağıya düştü. Kafa üstü beton zemine düşen ve 112 ekiplerinin olay yerine gelmesiyle Turgutlu Devlet Hastanesine kaldırılan Mehmet İri’nin hayati tehlikesi bulunduğu öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

23 Aralık – İşçi servisi kaza yaptı 12 işçi yaralandı – Antalya

Antalya’da tır ile işçi servisinin çarpışması sonucu 12 kişi yaralandı. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kepez İlçesi, Antalya Bulvarı Yeşil Sanayi Sitesi Kavşağı’ndaki kazada bir alışveriş merkezine işçi taşıyan Refik Bayar yönetimindeki 07 EH 445 plakalı minibüs, Tahsin Kanyılmaz yönetimindeki 07 F 5215 plakalı tır ile çarpıştı. Kazada minibüste bulunan 12 işçi yaralandı.Yaralılar, Antalya Eğitim Araştırma, Akdeniz Üniversitesi ve Atatürk Devlet Hastanesi ile 2 özel hastaneye kaldırıldı. Tedaviye alınan yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi. Kaza sonucu devrilen tır ise çekici ile kaldırıldı.

23 Aralık – İşçinin kopan eli yerine dikildi – Konya

Konya’da iş kazası sonrası bir kişinin sol avuç içinden kopan eli yerine dikildikten sonra, dört parmağı da geçici olarak paketleme yöntemiyle karın bölgesine yerleştirildi.

23 Aralık – Servis minibüsü kaza yaptı 16 işçi yaralandı – Manisa

Manisa’da bir servis minibüsünün otomobile çarpması sonucu meydana gelen kazada 16 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, işçi taşıyan 45 UR 340 plakalı minibüs, Menemen Karayolu’ndan dönerek Manisa Göçmen Konutları Kavşağı’na girdiği sırada 35 KA 8949 plakalı otomobille çarpıştı. Çarpmanın şiddetiyle minibüs takla atarak, ters döndü, otomobil de yuvarlandı. Minibüste bulunan işçilerden bazıları araçtan dışarı fırladı. Kurtarma ekipleri hurdaya dönen serviste sıkışan 3 yaralıyı araçtan güçlükle çıkardı. Yaralanan 10 kişi ambulanslarla Manisa’daki çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralılardan 8’inin durumunun ağır olduğu bildirildi.

21 Aralık – İnşaattan düşen işçi yaralandı – Karaman

Karaman’ın Başyayla ilçesinde inşaattan düşen işçi yaralandı. Başköy Mahallesi’nde 2 katlı inşaatın çatısında çalışan Ali Yirik (19), dengesini kaybederek düştü. Ağır yaralanan Yirik, Ermenek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yirik, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

21 Aralık – Petrol işçilerini taşıyan minibüs kaza yaptı 5 işçi öldü – Diyarbakır

TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğünde görevli Batmanlı 5 işçiyi taşıyan minibüs Urfa-Diyarbakır karayolunda TIR ile çarpıştı. Kazada  çarpışması sonucu Batmanlı 5 işçi yaşamını yitirdi.

21 Aralık – İnşaattan düşen işçi öldü – Konya

Konya’da çalıştığı inşaatın 4’ncü katından dengesini kaybetmesi sonucu yere düşen 18 yaşındaki Hasan Zorbaz, kaldırıldığı hastanede öldü.

21 Aralık – Madende göçük 1 işçi öldü 5 işçi yaralandı – Edirne

Edirne’nin Keşan İlçesi’ne bağlı Küçükdoğanca Köyü’nde bulunan bir kömür ocağında meydana gelen göçükte 30 yaşındaki işçi Mesut Akçaköse hayatını kaybetti. Olay, saat 16.00 sıralarında meydana geldi. Maden ocağında, 6 işçinin, yerin yaklaşık 700 metre altından vagonlarla kömür çıkardığı sırada henüz tespit edilemeyen bir nedenle göçük meydana geldi. 5 işçi göçük altından dışarı çıkmayı başarırken, işçilerden Mesut Akçaköse göçük altında kaldı. Olayın ardından maden ocağına giren işçiler, göçük altında kalan arkadaşları Akçaköse’yi toprağın altından çıkarttı. Gelen sağlık ekipleri, Akçaköse’nin hayatını kaybettiğini belirledi.

20 Aralık- İşçinin kopan kolu yerine dikildi – Aksaray

Aksaray’da 36 yaşındaki işçinin dirseğinin üzerinden kopan sol kolu 5,5 saat süren operasyonla yerine dikildi. Aksaray’da 36 yaşındaki Hayrullah B.’nin geçirdiği iş kazası sonrası dirseğinin üzerinden kopan sol kolu, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 5,5 saat süren operasyonla yerine dikildi.

19 Aralık – İşçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 12 işçi yaralandı – Adana

Adana’da, işçileri taşıyan servis minibüsünün kamyonete arkadan çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında 12 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Hüseyin Köktemir yönetimindeki 01 S 1465 plakalı servis minibüsü, D-400 karayolu alt geçidinde sağanak nedeniyle kayganlaşan yolda kontrolden çıkarak Yusuf Kırım idaresindeki 01 AFF 77 plakalı kamyonete arkadan çarptı. Kazada servis minibüsünde bulunan Hatice Baş, Gülşah Baş, Hayrettin Yeşiloba, Aynur Şaşmaz, Ebru Balta, Arif Uluç, Mustafa Arıcak, Üzeyir Salcan, Keziban Ekinci, Mustafa Ercan, Vakkas Kaya ve Altan Alanveren hafif yaralandı.

19 Aralık – Asansör boşluğuna düşen işçi hayatını kaybetti – Diyarbakır

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde asansör boşluğuna düşen 1 işçi hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Silvan ilçesi Kararbehlülbey Caddesi otogar karşısında bulunan bir inşaatın kaynak işini yapan Cevat Arslan (35), dengesini kaybederek inşaatın üçüncü katında bulunan asansör boşluğuna düştü. Boşluğa düşen işçi olay yerinde hayatını kaybetti. Arslan’ın evli ve üç çocuk babası olduğu öğrenildi.

19 Aralık – İşçileri taşıyan kamyonet kaza yaptı 4 işçi yaralandı – Samsun

Samsun’un Havza ilçesinde meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, saat 18.00’de Terminal Kavşağı’nda Mustafa Göçmen (40) yönetimindeki 31 HV 549 plakalı kamyon, Mürsel İstemi’nin (29) kullandığı 13 DA 189 plakalı doğal gaz işçilerinin bulunduğu kapalı kasa kamyonete çarptı. Kazada Mürsel İstemi (29), Mehmet Nezir İstemi (40), Emirhan İnce (18) ve Mehmet Gezer (40) isimli işçiler yaralandı. Kaza yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar, 112 ekiplerince Havza Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumu ağır olan Mehmet Nezir İstemi, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

19 Aralık – Trafo patladı bir işçi yaralandı – Tekirdağ

Tekirdağ’da Trakya Elektrik Dağıtım AŞ’ye ait trafo, içinde 3 işçinin tamirat yaptığı esnada patladı, 1 işçi yaralandı. Edinilen bilgiye göre Trakya Elektrik Dağıtım AŞ’nin (TREDAŞ) 3 işçisi Ertuğrul Mahallesi Kızılay Caddesi’nde bulunan trafoda bakım çalışması yapmak istedi. 3 işçinin içeride bulunduğu esnada trafo gürültüyle patladı. Patlama sonunda savrulan 35 yaşındaki işçi Mustafa Topal yaralandı. Arkadaşları tarafından Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Topal’ın tedavisinin devam ettiği bildirildi.

19 Aralık – Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi 30 işçi yaralandı – Mersin

Mersin’in Tarsus ilçesinde tarım işçilerini taşıyan minibüs, yoldan çıkarak devrildi. Kazada, 3’ü ağır olmak üzere 30 kişi yaralandı. Kaza, ilçe bağlı Yenice Beldesi Arıklı Köyünde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Duran P. (35) yönetimindeki 46 DK 383 plakalı minibüs, iş dönüşü yolun ıslak ve yağışlı olması nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybederek sulama kanalına düştü. Kazayı gören çevredeki vatandaşlar, anında yardıma koşarak yaralıları araçtan çıkardı. Olay yerine çağrılan çok sayıda ambulansla Tarsus Devlet Hastanelerine kaldırılan yaralılar, tedavi altına alındı. Birçok kazazede ayakta tedavi edilirken, 3 yaralının durumunun ağır olduğunu öğrenildi.

19 Aralık – Üzerine yıldırım düşen 2 işçi öldü iki işçi de yaralandı – İzmir

İzmir’in Kemalpaşa ilçesi Bağyurdu beldesinde kiraz toplayan işçilerin üzerine yıldırım düştü. İlk belirlemeye göre iki işçi öldü, iki işçi yaralandı. Bağyurdu Mahallesi’nde bahçede kiraz toplayan işçilere yıldırım isabet etti. Hanife Pekin (23) ile Gönül Pekin (20) öldü, Gülay Konyalı ile kimliği henüz tespit edilemeyen işçi yaralandı. Konyalı, Kemalpaşa Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yaralı diğer işçi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

maras-boya-fabrikasi

9 Aralık – Zehirlenen tekstil işçilerinden ikisi öldü – Maraş
Maraş’ta bir kot boyama fabrikasında kimyasal maddeden zehirlendikleri şüphesiyle hastaneye kaldırılan 11 işçiden 2’si hayatını kaybetti. Dün akşam saat 18.00 sıralarında Kahramanmaraş-Kayseri Karayolu üzerindeki bir tekstil fabrikasında kimyasal maddeden zehirlendikleri tahmin edilen işçiler Mustafa Demirel, Yasin Baş, Faik Bakar, Ali Uzun, Ali Yılmaz, Ahmet Azgınarı, Bayram Demirel, Arif Güzel, Adem Göğüs, Osman Bunsuz ve Aytaç Mendil, ambulanslarla hastaneye kaldırdı. Tedavi altındaki işçilerden Osman Bunsuz ve Aytaç Mendil yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

19 Aralık – Ayağını silaj makinesine kaldıran işçi yaralandı – Osmaniye

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde tarlada çalışırken ayağını silaj makinesine kaptıran bir işçi ağır yaralandı. Yukarıçiyanlı köyünde tarlada çalışan Samet Yıldıztekin (19) mısır saplarını verdiği silaj makinesine sağ ayağını kaptırdı. Çevrede bulunanların yardımıyla sıkıştığı yerden çıkarılmaya çalışılan Yıldıztekin, ambulans ile Kadirli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından talihsiz genç, hayati tehlike kaydıyla Osmaniye Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Doktorların kontrolünün ardından Samet Yıldıztekin’in makinede sıkışan sağ bacağının diz bölgesinden kesildiği öğrenildi.

19 Aralık – ETİ Bakır’daki iş kazasında ölü sayısı 7’ye çıktı – Samsun

Samsun’da bir bakır fabrikasında meydana gelen iş kazasında ölü sayısı 7’ye çıktı. Samsun’un Tekkeköy ilçesinde kurulu Eti Bakır İşletmeleri’nde 27 gün önce meydana gelen olayda, amonyak tankının kapağının çökmesi sonucu 6 kişi ölmüş, 14 işçi de yaralanmıştı. Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde 27 gündür tedavi altında bulunan Mustafa Eren (49), bugün hayatını kaybetti. Kütahyalı olan, evli ve 2 çocuk babası Mustafa Eren’in kaza geçirdiği fabrikaya 20 gün çalışmak üzere geldiği öğrenildi.

19 Aralık – Çöp kamyonları çarpıştı, ikisi ağır 5 işçi yaralandı – Osmaniye

Osmaniye Belediyesi’ne ait 2 çöp kamyonu çarpıştı. Meydana gelen kazada 2’si ağır 5 işçi yaralandı.Yaveriye Mahallesi’ndeki çöp döküm sahası yolunda çöp boşaltmaya giden Serdar Çalışkan (25) idaresindeki 80 FU 668 plakalı çöp kamyonu ile çöp döküm sahasından gelen Bünyamin Demirdelen (29) yönetimindeki 80 AB 613 plakalı çöp kamyonu havanın yağışlı ve yolun kaygan olması nedeniyle çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle her iki araç şarampole yuvarlandı. Kazada araç sürücüleri Serdar Çalışkan ve gelen Bünyamin Demirdelen ile araçlarda bulunan Adem Peksoy, Hasan Küçük ve Soner Bolat yaralandı. Yaralılar, kaza yerine çağrılan ambulanslarla Osmaniye Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

19 Aralık – Ayağını yem makinesine kaptıran işçi ağır yaralandı – Uşak

Karahallı’nın Karbasan Kasabasında Nevzat Erdem adlı vatandaş çiftlikte kullanılmak üzere Son sistem bilgisayarlı bir yem makinesi satın aldı. Yeğeni Ersan Koç ile birlikte makineyi çalıştırdılar. Ancak fazla yem atmaktan dolayı makine durdu. Bunun üzerine Ersan Koç (30) şalteri kapamadan yem makinesinin haznesine çıkarak ayağı ile toplanan yemleri gevşetmek istedi. Bu arada makine çalıştı ve Ersan Koç’un ayaklarını içine çekti. Yem Makinesi Nevzat erdem tarafından durduruldu. Yaklaşık 2 saatlik bir çalışmanın ardından kurtarılan Ersan Koç önce Uşak Devlet Hastanesine kaldırıldı ilk tedavisi yapıldıktan sonra da Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Ersan Koç’un sağ bacağının diz kapağına kadar parçalandığı sol bacağının ise kasığa kadar yaralandığı belirtildi.

19 Aralık – Elektrik akımına kapılan işçi direkten düşerek yaralandı – Manisa

Manisa’da telefon arızasını gidermek için çıktığı direkte elektrik akımına kapılan işçi, toprak zemine düşerek yaralandı. Muradiye beldesi Tarla Sokak’taki abonelerin telefon arızasının giderilmesi için sokağa telefon hattı dağıtımının yapıldığı ağaç direğe merdivenle çıkan 53 yaşındaki işçi Sezai Sarıtaş, arızayı gidermek için telefon kablosuna müdahale ettiği sırada elektrik akımına kapıldı. Dengesini kaybeden Sarıtaş, yaklaşık 3 metre yüksekten toprak zemine düştü. Yaralanan Sarıtaş, 112 Acil ekibince Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’ne kaldırıldı. Sarıtaş’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Olayın ardından yapılan incelemede ise elektrik akımı olmaması gereken telefon direğindeki kablolara, direğe yaklaşık 100 metre mesafedeki metruk bir eve giden elektrik kablosunun koparak temas ettiği belirlendi.

17 Aralık – Yıkım sırasında bina çöktü, 5 işçi yaralandı – Kütahya

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Çitgöl beldesinde yıkımına başlanan iki katlı ev çöktü. Olayda 5 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, 19 Mayıs 2011’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde ağır hasar gören Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Ali Baştürk’e iki katlı evin yıkımına başlandı. Yıkım işi sırasında ev aniden çöktü. Çökme sonucu Mustafa Kılıçarslan, Ali Baştürk, Ramazan Baştürk, Çetin Baştürk ve Kamil Kılıçarslan yaralandı. Yaralılar, Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

17 Aralık – Beton mikserine düşen işçi öldü – Muğla

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde çalıştığı inşaat şirketine ait bent mikserinin içine düşen 25 yaşındaki Tahir Yılmaz öldü. Olay, saat 14.00 sıralarında Kemer Beldesi, Bayır Köyü’nde meydana geldi. Su ile kumu karıştırarak asfalt kaplama malzemesine dönüştüren bent mikserine yaklaşan Tahir Yılmaz (25), miksere su sağlayan vanayı açmak istedi. Bu sırada dengesini kaybeden Yılmaz, koruma kapakları açık olan mikserin içine düştü. Mikseri durduran işçiler, karıştırma bıçakları arasında Tahir Yılmaz’ın cesedi ile karşılaştı.

17 Aralık – Tekstil fabrikasında yüksekten düşen işçi öldü, işçinin organları ihtiyaç sahiplerine nakledildi – Bursa

Bursa’da çalıştığı tekstil fabrikasında yüksekten düşerek ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamayan 54 yaşındaki Raim Vardar’ın organları nakil bekleyen 3 hastaya umut oldu. Merkez Osmangazi İlçesi Demirtaş Sanayi Bölgesi Mustafa Karaer Cadddesi’nde bulunan bir tekstil fabrikasında işçi olarak çalışan Raim Vardar, 4 gün önce işyerinin çatısından düşerek ağır yaralandı. 112 Acil Servis ambulansıyla Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Vardar, tedavi gördüğü hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

17 Aralık – İşçilerin dinlendiği barakaya kamyon çarptı 3 işçi yaralandı – Manisa

Manisa’nın Kula ilçesinde frenleri boşalan park halindeki kamyon, TOKİ konut inşaatında çalışan işçilerin dinlendiği barakaya çarparak durabildi. Kazada 3 işçi yaralandı. Kaza, sabah saatlerinde 4 Eylül Mahallesi’nde inşaatı devam eden TOKİ konutlarının bulunduğu bölgede meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, park halindeki 64 KZ 228 plakalı kamyon, frenleri boşalınca kendiliğinden hareket etti. Kamyon, TOKİ konutları inşaatında çalışan işçilerin dinlenme alanındaki barakalara çarparak durabildi. Barakada istirahat eden işçilerden İlker Demiray, Mustafa Coşkun ve Ömer Güvenç yaralandı. Yaralı 3 işçi, Kula Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

17 Aralık – Özel şirketin kamyonunu şoförü kaza sonucu hayatını kaybetti – Gümüşhane

Edinilen bilgiye göre özel bir firmaya ait Yunus Özdemir (24) kontrolündeki 29 AF 647 plakalı çimento silobaz kamyonu bugün saat 15.00 sıralarında Kürtün-Tirebolu karayolunun Kürtün ilçe çıkışı Kazayak Bükü mevkiindeki keskin virajı alamayarak yan yattı. Yaklaşık 40 metre boyunca sürücü tarafının üzerine yan yatarak sürüklenen kamyon, bu sırada yol kenarındaki korkulukları da altına aldı. Yol kenarında bulunan yaklaşık 7 metrelik istinat duvarına kadar gelen kamyon tam aşağı düşmek üzereyken burada durdu. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bağlı 2 ekibin yaklaşık 3 saat süren çalışmasının ardından iş makineleri ile sabitlenerek aşağı düşmesi engellenen kamyonun kupasının kaldırılması sonucu sürücü Özdemir’in cansız bedeni araçtan çıkarıldı.

17 Aralık – Kaza yapan araçta 3 işçi yaralandı – İstanbul

Sarıyer’de yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda sürücüsünün kontrolünden çıkan minibüs, aydınlatma direğine çarparak yan yattı. Kazada aracın sürücüsü ve yanındaki iki yolcu hafif şekilde yaralandı. Kartal’dan Baltalimanı’ndaki İSKİ tesislerine dönen kanal görüntüleme aracı Reşitpaşa Caddesi’nde yağmur nedeniyle kontrolden çıkarak aydınlatma direğine çarptı. Yan yatan minibüs bir süre sürüklendikten sonra durabildi. Araç sürücüsü Gökhan Öztel ve yanındaki iki kişi hafif şekilde yaralandı. Çevredekilerin haber vermesiyle olay yerine gelen itfaiye ekipleri araç içinde sıkışan sürücü Öztel’i sıkıştığı yerden kurtardı.

17 Aralık – Çeltik kabukları altında kalan işçi öldü – Edirne

Edirne’nin İpsala ilçesinde çeltik fabrikasında çalışan 35 yaşındaki Raif Kılıç, çeltik kabukları altında kalarak öldü. Olay, Bozkurt Mahallesi Kemer Mevkii’nde bulunan çeltik fabrikasında meydana geldi. Fabrikada işçi olarak çalışan evli ve 3 çocuk babası Raif Kılıç, çeltik kabuklarının toplandığı silo içerisinde çalıştığı sırada, henüz belirlenemeyen bir nedenle üzerine düşen çeltik kabuklarının altında kaldı.

15 Aralık – Yük asansörünün altında kalan 6 işçi yaralandı – Ordu

Ordu´da bir mobilya atölyesindeki yük asansörünün halatı, içinde işçilerin bulunduğu esnada koptu. Kazada, 6 kişi ağır yaralandı. Ordu´nun merkeze bağlı Karacaömer köyünde meydana gelen iş kazasında 6 işçi ağır yaralandı. Mobilya atölyesinde bulunan asansör, iniş esnasında dördüncü katta iken, içinde işçilerin de bulunduğu esnada, halatın kopması sonucu zemine çakıldı. Büyük bir gürültü ile yere çakılan asansörde bulunan 6 kişi ağır şekilde yaralandı. Olay yerine gelen çok sayıda sağılık ekibi ve çevredeki vatandaşlar yaralıları bulundukları yerden ambulansa birlikte taşıdı. Edinilen bilgilere göre, iş yerinde çalışan Fatih Yılmaz (28), Ali Çamlıca (31), Furkan Tut (22), Bülent Yılmaz (33), İrfan Korkmaz (28), Ersin Yücesoy (24) ağır yaralı olarak Ordu´daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Vücudunun birçok bölümünde kırıklar meydana gelen yaralıların hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi.

15 Aralık – Fabrika işçilerini taşıyan minibüs kaza yaptı, 16 işçi yaralandı – Adana

Adana’da fabrika işçilerini taşıyan midibüs, tekerleğinin patlaması sonucu yoldan çıkarak şarampole yuvarlandı. Kazada 16 işçi yaralandı. Kaza, saat 19.50 sıralarında D-400 Karayolu Kürkçüler mevkiinde meydana geldi. Ceyhan yolundaki fabrikada çalışanı 16 işçiyi taşıyan Duran Adın’ın kullandığı 01 S 1521 plakalı midibüs, ön lastiğinin patlaması sonucu şarampole uçtu. Kazayı gören diğer sürücüler durumu 112 sağlık ekipleri ve polise bildirdi. Araçta sıkışan işçiler, kaza bölgesine yakın olan sivil savunma ekipleri tarafından araçtan çıkartıldı. Yaralılar, olay yerinde bekletilen ambulanslarla ve özel araçlarla Adana’daki çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

15 Aralık – İşçi minibüsü kaza yaptı, 8 kişi yaralandı

Mehmet Şen (58) yönetimindeki 42 YY 006 plakalı otomobil, Ereğli-Konya karayolunun 10. kilometresinde, tali yoldan çıkan Abdurrahman Koç idaresindeki 42 E 3597 plakalı işçi taşıyan midibüsle çarpıştı. Kazada, sürücüler Mehmet Şen ve Abdurrahman Koç ile araçlarda bulunan Duran Aksoy (52), Ali Aksoy (47), Ramazan Üresin (37), Edip Şener (34), Ahmet Sarı (29) ve Kadir Cavcı (42) yaralandı. Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi.

15 Aralık – İnşaatta meydana gelen göçükte bir işçi öldü iki işçi yaralandı – Antep

Antep’te bir ahır inşaatında beton dökülürken meydana gelen çökmede, 1 işçi öldü, 2 işçi yaralandı. Oğuzeli ilçesine bağlı Sinan köyündeki Çaybaşı Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde devam eden ahır inşaatında, beton dökülmesi sırasında çökme meydana geldi. Bu sırada inşaatta çalışan 3 işçi enkaz altında kaldı. Hastaneye kaldırılan işçilerden Ömer Aslan’ın hayatını kaybettiği, durumu ağır olan Şahin A. ile Mehmet Emin A’nın tedavisinin sürdüğü bildirildi.

15 Aralık – İşçileri taşıyan servis kaza yaptı 6 işçi yaralandı – İstanbul

D-100 karayolunun Özel Acıbadem Hastanesi girişinde meydana gelen kazada, devrilen servis aracında bulunan 6 işçi hafif yaralandı. Saat 07.45 sıralarında Federal Mogul fabrikası çalışanlarının içinde bulunduğu Serdar Seber yönetimindeki 41 P 4602 plakalı midibüs, D-100 karayolundan Acıbadem Hastanesi kavşağına saptığı sırada yerdeki buzlanma nedeniyle kayarak yan yattı.

15 Aralık – Toprak altında kalan işçi yaralandı – Muğla

Bodrum’un Turgutreis beldesinde toprak kayması sonucu vücudunun yarısı toprağa gömülen işçi, itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Turgutreis beldesi Akyarlar köyündeki bir evin dış kısmında işçiler tarafından izolasyon çalışması başlatıldı. İşçilerden Abdullah Öztürk, izolasyon için açılan çukurda çalıştığı sırada toprak kayması meydana geldi. Vücudunun yarısı toprak altında kalan işçiyi meslektaşları kurtarmaya çalıştı, ancak başarılı olamadı. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen Turgutreis Belediyesi itfaiye ekipleri, Öztürk’ü sıkıştığı yerden yaklaşık yarım saatlik çalışmanın ardından kurtardı. İlk müdahale 112 Acil Servis ekiplerince yapılan Öztürk, daha sonra Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Öztürk’ün hayati tehlikesinin bulunmadığı, tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

14 Aralık – Şeker küspesi taşıyan kamyon kaza yaptı iki işçi öldü – Eskişehir

Eskişehir’de, yağmur dolayısıyla kayganlaşan yolda kontrolden çıkan kamyon şarampole devrildi. Kazada 2 işçi öldü, 1 kişi de ağır yaralandı. Sabahattin Atılgan idaresindeki 26 ED 897 plakalı kamyon, sabah Eskişehir Şeker Fabrikası’ndan aldığı şeker küspelerini yanındaki işçiler İdris Tuzlu ve Murat Doğan’la birlikte merkeze bağlı Çağlayan köyüne götürerek bıraktı. Atılgan, yağan yağmur sebebiyle yolun ıslak ve kaygan olmasından dolayı Meşelik mevkii yakınlarında kamyonun direksiyon hâkimiyetini kaybetti. Kamyon önce şarampole devrildi, ardından takla attı. Meydana gelen kazada, kamyonda bulunan işçilerden İdris Tuzlu olay yerinde yaşamını yitirdi. Ağır yaralanan işçilerden Murat Doğan ise ambulansla Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılırken, yolda hayatını kaybetti. Ağır yaralı olan sürücü Atılgan ise Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

14 Aralık – İskeleden düşen işçi yaralandı – Bursa

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bina yalıtımı yaparken iskeleden düşen işçi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Alanyurt Yunus Emre Mahallesi’nde Sevgi Kent Sitesi’nin dış yalıtımını yaptığı sırada 2. katta iskeleden düşen 51 yaşındaki Ersoy Ateş yaralandı. Toprak zemine düşerek yaralanan Ateş’e ilk müdahaleyi mesai arkadaşlarının haber vermesi üzerine kısa sürede olay yerine gelen 112 görevlileri yaptı. İnegöl Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralı işçi, burada yapılan müdahalenin ardından müşahede altına alındı.

14 Aralık – Hekim göğsünden bıçaklandı – Çorum

Bugün Çorum İli Osmancık İlçesi’nde bir hekimi göğsünden bıçakladılar. Bıçaklayan kişi tedavisinin aksadığını düşünen bir hastaydı, bıçakladığı kişi ise tedavisi ile ilgisi olmayan, o güne kadar hiç karşılaşmadığı Osmancık ilçesi Toplum Sağlığı Merkezi’nde çalışan, aynı zamanda İlçe Sağlık Müdürlüğü görevini yürüten meslektaşımız Dr. Alperen Kısa idi. Meslektaşımız şans eseri bıçağın göğüs kemiğine gelmesi sayesinde ölümden döndü, aksi durumda Ersin Arslan’dan sonra bir meslektaşımızın daha bıçaklanarak öldürülmesinin yasını tutuyor olacaktık.

14 Aralık – Köprü yapımı sırasında meydana gelen iş kazasında bir işçi yaralandı – Van

Van’ın Gürpınar ilçesinde meydana gelen iş kazasında bir işçi yaralandı. İş kazası, Gürpınar Güzelsu (Hoşap) köyünde yapımı devam eden köprüde meydana geldi. Başkale-Van karayolunun 60. kilometresinde yapılan köprüye asfalt dökme çalışması sırasında ismi öğrenilemeyen işçilerden birinin kafasına asfalt boşaltan kamyonun kapağı denk geldi. Kamyon kapağının çarpması sonucu ağır şekilde yaralanan işçi için olay yerine ambulans çağrıldı. Yaralı işçi Güzelsu Sağlık Ocağında yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

14 Aralık – İnşaattan düşen işçi yaralandı – Antalya

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde, çalıştığı 5 katlı inşaatın 4’ncü kat iskelesinde koruma halatını değiştirdiği sırada düşen işçi yaralandı. Edinilen bilgiye göre olay, Kestel beldesinde bulunan bir inşaatta meydana geldi. İnşaatta sıvacı ustası olarak çalışan 20 yaşındaki Ahmet Kızıl, 5 katlı inşaatın 4’ncü katında sıva yaptığı sırada belinde asılı bulunan koruma halatını değiştirmek istedi. Halatı, iskele demirine bağlamak isteyen Kızıl, bu sırada dengesini kaybederek 4’ncü kat iskelesinden toprak zemine düştü. Vücudunda kırıklar oluşan ve yaralanan Ahmet Kızıl, çalışma arkadaşları tarafından çağırılan ambulansla kaldırıldığı Alanya Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

13 Aralık – İnşaattan düşen işçi öldü – İstanbul

13.12.2012 tarihinde Sancaktepe’de kalıp yaparken yüksekten düşen Ramazan Akyıldız (1970) hayatını kaybetti.

12 Aralık – İşçileri taşıyan minibüs kaza yaptı, 11 işçi yaralandı – Niğde

Niğde’nin Kayırlı Beldesi yakınlarında, depolardaki patatesleri ayıklamaya giden işçileri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada, 11 kişi yaralandı. Niğde’nin Ağdışar köyünden aldığı 10 patates işçisini taşıyan Adem Tayfur’un kullandığı 50 EA 104 plakalı minibüs, Aksaray-Niğde karayolu üzerinde bulunan Kayırlı Beldesi yakınlarında yoğun sis ve arka lastiğin patlaması nedeniyle kontrolden çıkarak devrildi. Kazayı görenlerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 Acil Servis ambulanslarıyla yaralanan sürücü Adem Tayfur (35) ile minibüste bulunan Emre Işık (17), Erdem Bayram (19), Abidin Orhan (19), Zekiye Işık (40), Meryem Ergen (16), Meryem Orhan (22), Şaheste Yıldız (38), Melahat Ergen (48), Onur Orhan (27) ve Rabia Ergen (33) Nevşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

12 Aralık – İskele çöktü bir işçi öldü bir işçi de ağır yaralandı – Diyarbakır

Edinilen bilgiye göre Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesi Sanayi Mahallesinde bir inşaatta meydana gelen iskele çökmesi sonucunda inşaatta çalışan 1 kişi ağır yaralanırken 1 kişi de hayatını kaybetti. İnşaatta sıvacılık yapan iki kardeşten Murat Dündar (36) olay yerinde hayatını kaybederken meydana gelen çöküntüde ağır yaralanan Abdulcabbar Dündar Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

12 Aralık – İşçileri taşıyan minibüs devrildi 12 işçi yaralandı – Aksaray

Aksaray’da işçi taşıyan servisin gizli buzlanma nedeniyle devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 12 kişi yaralandı. Kaza nedeniyle işçiler yola savrulurken, olay yerinde adeta can pazarı yaşandı. Kaza, gece yarısı Belediye Arsaları mevkisinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrikadan gece yarısı vardiyadan çıkan işçileri evlerine bırakmak üzere yola çıkan Sadullah Çoban (26) idaresindeki 68 KK 734 plakalı işçileri taşıyan minibüs, Belediye Arsaları mevkisine geldiğinde gizli buzlanma nedeniyle sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi. Kaza sonrası minibüste bulunan şoför Sadullah Çoban ile toplam 12 kişi yaralandı. Kaza sonrası adeta can pazarının yaşandığı olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralanan işçiler kazanın etkisi ile sağa sola savrulurken, bir işçi de minibüste kısmen sıkıştı. Bunun üzerine olay itfaiye ekiplerine Haber verildi. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri işçiyi sıkıştığı yerden kurtarırken, yaralılar ambulanslarla Aksaray Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

12 Aralık – Elektrik akımına kapılan işçi öldü – Tokat

Tokat’ın Pazar İlçesi’nde, elektrik arızasını gidermek isterken trafoda yüksek elektrik akımına kapılan 24 yaşındaki Savaş Elbir yaşamını yitirdi. Çamlıbel Elektrik Dağtım Şirketi’nde (ÇEDAŞ) teknik eleman olarak çalışan Savaş Elbir, Pazar İlçesi yakınlarında bulunan Tokat Havaalanı’nda meydana gelen elektrik arızasını gidermek için, trafo merkezine gönderildi. Burada öğlen saatlerinde trafodan elektriği kesmek isteyen Elbir, bilinmeyen bir nedenle akıma kapıldı. Çevreden olayı görenler sağlık ekiplerinden yardım istedi. Olay yerine çağrılan sağlık ekiplerinin yaptığı incelemede Elbir’in yaşamını yitirdiği belirlendi.

12 Aralık – HES inşaatından düşen işçi hayatını kaybetti – Kars

Kars’ın Sarıkamış ilçesi Kalabaş köyünde Aras nehri üzerinde yapımı sürdürülen Hidroelektrik Santral Barajı inşaatından kafasının üzerine düşen, bir işçi hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere göre, Bu akşam saatlerinde Sarıkamış ilçesine bağlı Kalebaşı köyünde Aras Nehri üzerinde yapımı devam eden baraj inşaatı sırasında yaşandı. Kalıp işçisi olarak çalıştığı belirtilen Ömer Sakınak (40), Kalıp çalışması yaptığı sırada meydana geldi Köprü yapımı için kurulan kalıpları çaktığı sıra dengesini kaybederek 5 metre yükseklikten beton zemine çakıldı. Ağır yaralanan Sakınak, Ambulansla Kağızman Devlet Hastanesi’nde kaldırıldı burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

12 Aralık – Isınmak için yaktıkları kömürden zehirlenen iki inşat işçisi hayatını kaybetti – Mardin

Mardin’in Midyat İlçesi’ne bağlı Şenköy Beldesi’nde teneke içinde ateş yakıp uyuyan 2 inşaat işçisi, karbon monoksit gazından zehirlenerek öldü. Midyat’a bağlı Şenköy Beldesi’nde bir inşaatta fayans ustası olarak çalışan işçiler 30 yaşındaki Şeref Konak ile 36 yaşındaki arkadaşı Hasan Yaral, kiralık kaldıkları evde dün akşam üşüyünce teneke içerisinde odun yakıp bir süre sonra uyudu. İki işçinin sabah çalıştıkları inşaata gitmemesi üzerine, iş arkadaşları merak etti. Seslenmelerine rağmen evden cevap gelmemesi üzerine içeri giren arkadaşları, Şeref Konak ve Hasan Yaral’ın cansız bedeni ile karşılaşınca, durumu jandarmaya bildirdi. Jandarma ve savcının yaptığı ilk incelemede inşaat işçilerinin karbommonoksit gazından zehirlenerek öldüğü belirtildi.

12 Aralık – Şalgam kazanına düşen 3 işçi yaralandı – Konya

Konya’nın Ereğli ilçesinde şalgam fabrikasında çalışan 3 işçi, şalgam kazanına düşerek yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Ereğli Organize Sanayi’nde bulunan şalgam fabrikasında çalışan Tahir Günseven, Soner Güvenç ve Derviş Günseven, dengelerini kaybederek şalgam kazanına düştü. Yaralanan işçiler için olay yerine ambulans ve itfaiye çağrıldı. İtfaiye ve fabrikada bulunan işçiler tarafından şalgam kazanından çıkarılan 3 işçi, ambulanslarla Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan işçilerden Tahir Günseven ve Soner Güvenç’in sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

12 Aralık – İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti – Burdur

7. Kattan Düşen Tesisatçı Mahmut Çakır Hayatını Kaybetti. Burdur Gölhisar ilçesinde özel bir pansiyondaki güneş enerjisi sistemini tamir ederken 7. kattan düşen tesisatçı hayatını kaybetti. 5 Aralık 2012 çarşamba  sabah 09.00’da kardeşiyle özel bir pansiyonun 7. katına çıkan ve güneş enerjisi sistemindeki arızayı tamir etmek isteyen Mahmut Çakır’ın (29) ayağının kayması sonucu dengesini yitirdiği ve son anda elleriyle oluklardan tutunduğu öğrenildi. Yaklaşık 5 dakika oluklarda asılı şekilde yardım bekleyen Çakır, daha fazla dayanamayıp elini bırakınca 7. kattan zemine düştü. Çakır, yaralı olarak kaldırıldığı Gölhisar Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Evli ve bir çocuk babası olan Çakır, cenaze işlemlerinin tamamlanmasının ardından toprağa verildi.

12 Aralık – İnşaattan düşen işçi öldü – İstanbul

İstanbul Sancaktepe de Selçuklu Holding bünyesinde faaliyet yürüten Selin İnşaat’a ait Rings şantiyesin de  bugün bir inşaat işçisi arkadaşımız 1975 doğumlu İsrafil Nama iş cinayeti sonucu öldü. Kars’tan İstanbul’a gurbetçi olarak gelen ve beş gün önce şantiyede işe başlayan işçi arkadaşımız gece inşaattan düşerek sabaha karşı ölü olarak bulundu.

10 Aralık – Vagona sıkışan madenci yaralandı – Karaman

Pamuklu köyünde özel bir kömür ocağında çalışan Mustafa Güler (42), tünel içinde ilerlerken kömür vagonu ile duvarın arasına sıkışarak ağır yaralandı. Ermenek Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Güler, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Karaman’ın Ermenek ilçesinde bulunan bir kömür ocağında dinamit patlaması sonucu 3 işçi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Pamuklu Köyünde faaliyet gösteren bir kömür ocağında, yeni tünel açmak amacı ile yerleştirilen 4 kilo dinamit henüz belirlenemeyen bir nedenle patladı. Dinamit patladığı sırada ocak içerisinde bulunan A.Ü., U.S. ve M.T. isimli işçiler vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı.Yaralı işçiler kaldırıldıkları Ermenek Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

10 Aralık – Vinçte sıkılan işçi öldü – Kocaeli

Gebze Şekerpınar Mahallesi’nde bulunan ÇEL-MER Çelik fabrikasında yaşanan iş cinayetinde Gürkan Ağaç isimli işçi yaşamını yitirdi. İki aylık işçi olan 27 yaşındaki Gürkan Ağaç baretsiz bir şekilde hiç bir güvenlik önlemi alınmadan çalıştırıldığı vincin üzerinde sıkışarak ağır yaralandı. Hastahaneye kaldırılan Ağaç, 7 Aralık günü saat 16.00′da yaşamını yitirdi. Çel-Mer Çelik patronu bu acılı günde ölen işçinin ailesine para teklif ederek şikayetçi olmamalarını istedi. Çel-Mer Çelik, 2010 yılında fabrika işgali ile gündeme gelmişti. Birleşik Matal İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Çel-Mer işçileri üretimi durdurarak fabrikayı işgal etmişti.

10 Aralık  – Trafik kazasında bir işçi öldü – Çorum

Çorum’un Osmancık İlçesi’nde kiremit fabrikasında işçi 29 yaşındaki Bilal Karakuş, motosikletinin traktöre arkadan çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Kaza, dün akşam Osmancık’a bağlı Durucasuyu Köyü yakınlarında meydana geldi. 31 yaşındaki Abdullah Ayrancı yönetimindeki 19 RD 241 plakalı traktöre, Bilal Karakuş yönetimindeki 19 HD 169 plakalı motosiklet arkadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle römorkun arka tekerleklerine sıkışan, kasklı Karakuş, olay yerinde can verdi. Evli ve 2 çocuk babası Bilal Karakuş’un Osmancık’taki kiremit fabrikasından işçi olarak çalıştığı belirtildi.

10 Aralık – Madencilerin kaldığı yatakhanede yangın, 4 işçi yaralandı – Tekirdağ

Tekirdağ’ın Malkara ilçesine bağlı Kürtüllü köyünde faaliyetini sürdürmekte olan maden ocağının işçilerinin kaldığı yatakhanede çıkan yangında 4 kişi ağır yaralandı. Edinilen bilgiye göre Kürtüllü köyünde özel bir firmaya ait maden ocağının yaklaşık 30 kişinin kaldığı yatakhanesinde sabah çay yapmak için su ısıtıcısında su ısıttıkları esnada elektrik kontağından çıkan yangın koğuşu sardı. Yatakhanede uyumakta olan 27 yaşındaki Aytekin Karabacaklı, 31 yaşındaki Ersin Akkuş, 33 yaşındaki Atilla Oruç ve 47 yaşındaki Cemil Bodurluoğlu vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı. Hayati tehlikelerin bulunan işçilerden Aytekin Karabacaklı ve Esin Akkuş İstanbul’da çeşitli hastanelere sevk edildi.

10 Aralık – İnşaattan düşen işçi yaralandı – Bolu

Bolu’da, inşaatta sıva yaparken düşen işçi yaralandı. Borazanlar Mahallesi’nde inşaat halindeki bir binanın 3. katında sıva yapan Veysel Aktaş (49) dış sıva yapmak için kurulan iskeleye çıktığı sırada bastığı tahtanın kırılması sonucu yere düştü. Çevredeki vatandaşların haber vermesiyle olay yerine gelen 112 Acil Servis ekipleri, Aktaş’ın vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar olduğunu tespit etti. Olay yerinde ilk müdahalesi yapılan Aktaş, Köroğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

10 Aralık – Kamyonun çarptığı işçi öldü – Eskişehir

Eskişehir’de seramik fabrikasında işçi olarak çalışan 19 yaşındaki Meltem Uslu, hareket eden servis otobüsüne yetişmek isterken dengesini kaybedip düştü. Binmek istediği otobüsün arka sağ tekerinin üstünden geçtiği Meltem Uslu, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

9 Aralık – TOKİ inşaatında 25 işçi zehirlendi – Ankara

Geçtiğimiz günlerde Bitlis’te bir işçinin hayatını kaybettiği TOKİ konutları inşaatının ardından, Kuzey Ankara TOKİ inşaatında taşeron firmada çalışan işçiler akşam yemeğinin ardından zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Ankara’da TOKİ konutlarında çalışan işçiler akşam yemeği sonrası karın ağrısı ve halsizlik şikayetleri üzerine sağlık ekiplerine haber verdiler. Olay yerine gelen 112 çalışanları tarafından ilk müdahaleleri yapılarak ambulanslarla hastaneye sevk edildi. 25 işçi, “karın ağrısı ve halsizlik” şikayetiyle Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

saglikciya-siddet-10-02-2013

Günde en az 21 sağlıkçı şiddete maruz kalıyor
Sağlık Bakanlığı Beyaz Kod Birimi’ne gelen bildirimler, Türkiye’de sağlık alanında günde en az 21 şiddet vakası yaşandığını ortaya koydu. En çok şiddet olayı İstanbul, Ankara ve İzmir’de görülüyor. Beyaz Kod Birimi’ne 7 ayda 5 bine yakın şiddet bildirilirken en çok acil serviste şiddet görüldü. Meclis Sağlık Çalışanlarına Şiddeti Araştırma Komisyonu’nun, Sağlık Bakanlığında Beyaz Kod Merkezini ziyaretinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Beyaz Kod Birimi’ne gelen şiddet sınıflamasına göre sözel şiddet arasında; hakaret içeren sözler, tehdit içeren sözler, küfür içeren sözler ve mesleki bilgiye yönelik alay içeren ifadeler yer alıyor. Fiziksel şiddet arasında da çalışana uygulanan fiziksel şiddet, çalışana yönelik fiziksel şiddet teşebbüsü, kurum donanım ve yapılarına zarar verme geliyor. Rapora göre, 14 Mayıs-17 Aralık tarihleri arasında en çok bildirim alan illerde birinci sırayı İstanbul, ikinci sırayı Ankara, üçüncü sırayı İzmir aldı. Toplam 4 bin 688 şiddet türünden 3 bin 190’ını sözel şiddet, bin 498’ini fiziksel şiddet oluşturdu. Günlük ortalama bildirim sayısı ise 21 oldu. Gelen bildirimlerde unvanlarına göre dağılımda ilk sırayı yüzde 56 ile hekimler aldı. Bölümlere göre dağılımında ise ilk sırayı yüzde 33 ile acil servis, yüzde 31 ile poliklinikler, yüzde 16 klinik/servisler aldı.

Bursa’da İnegöl Mobilyacılar Sanayi Bölgesi’nde yer alan bir fabrikada meydana gelen olayda, yük asansörünün düşmesi sonucunda biri ağır, iki kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Mahmudiye Mahallesi Mobilyacılar Sanayi Bölgesi Ufuk Sokak’ta faaliyet gösteren bir mobilya fabrikasında çalışan 39 yaşındaki Emin B., yük asansörüne yüklediği mobilya malzemelerini indirirken, arıza nedeniyle kumanda mekanizması devre dışı kalan yük asansörü yaklaşık 5 metre yükseklikten hızla aşağıya inmeye başladı. Kontrolden çıkan asansör, alt kattaki çalışanlardan 19 yaşındaki işçi Sedat D.’ye çarparak hafif şekilde yaralanmasına sebep olurken, asansörün içerisindeki yükler ile birlikte beraber aşağıya inmekte olan Emin B. ise ağır yaralandı.

9 Aralık – Merdivenden düşen işçi yaralandı – Manisa

Turgutlu ilçesinde, dijital reklam panosunda meydana gelen ışıklandırma arızasını gidermek için çıktığı merdivenden aşağı düşen işçi yaralandı. Turgutlu Belediyesi’nin eski hizmet binası önünde bulunan bir reklam şirketine ait 4 metre yüksekliğindeki dijital panoda oluşan aydınlatma arızasını tamir etmek için merdivenle panoya çıkan Halil Karakoca (17), merdivenin kayması sonucu yere düştü. Kafasını kaldırım kenarına vurması sonucu ağır şekilde yaralanan Karakoca, 112 Acil Servis ambulansıyla Turgutlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

9 Aralık – Cami kubbesi inşaatında göçük 4 işçi yaralandı – Mardin

Edinilen bilgilere göre, Midyat ilçesine bağlı Sarı (Set) köyünde inşaat halindeki caminin kubbesi, saat 17.00 sıralarında beton dökülürken çöktü. Çökme sırasından orada bulunan cami imamı ile 3 işçi yaralandı. Yarlılar, olay yerine gelen 112 sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Midyat Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavileri devam eden yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

8 Aralık – Tinerin alev alması sonucu işçi yaralandı – Siirt

Siirt Küçük Sanayi Sitesi’nde çalışan M.V isimli çırak, sobayı yakmaya çalışırken, üzerine dökülen tinerin alev alması sonucu yandı. Edinilen bilgilere göre, Küçük Sanayi Sitesi’nde bir iş yerinde çırak olarak çalışan 15 yaşındaki M.V. tinerle sobayı yakmaya çalıştı. Üzerine dökülen tinerin alev alması ile çığlık atmaya başlayan M.V’nin imdadına komşu esnaf yetişti. Alevlerin söndürülmesinin ardından M.V.’nin vücudunda yanıklar oluştu. Olay yerine çağırılan ambulans ile Siirt Devlet Hastanesi’ne kaldırılan M.V. tedavi altına alınırken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

8 Aralık – İnşaatta meydana gelen toprak kayması sonucu 3 işçi yaralandı – Muğla

Muğla’da bina inşaatının temel çalışması sırasında meydana gelen toprak kaymasında 3 işçi yaralandı. Merkez Emirbeyazıt Mahallesi’nde, bir inşaatın temel çalışması sırasında toprak kayması meydana geldi. Toprak altında kalan işçiler Ahmet Yazıcı, Necip Aktaş ve Kadir Karakaya arkadaşları ve olay yerine çağrılan itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Yaralılar 112 Acil sağlık ekipleri tarafından olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Öte yandan, olay yerine gelen itfaiye ve polis ekipleri, çökme nedeniyle oluşan toprak kaymasının tehlike oluşturabileceği gerekçesiyle bölgeyi güvenlik şeridine aldı.

7 Aralık – Elektrik akımına kapılan işçi yaralandı – Erzurum

Erzurum’un Narman ilçesinde elektrik akımına kapılan Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) işçisi 48 yaşındaki Ufuk Dikici yaralandı. Ambulans helikopterle Erzurum’a gönderilen Dikici, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Bu sabah saatlerinde trafoda bakım çalışması yapan işçi Ufuk Dikici, elektrik akımına kapıldı. Vücudunun üst bölümünde ve kollarında yanıklar oluşan Dikici’nin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

7 Aralık – Elektrik akımına kapılan işçi öldü – Karaman

Karaman’da elektrik akımına kapılan işçi, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Olay, saat 14.30 sıralarında merkez Hisar Mahallesi’nde bulunan bir inşaat yazıhanesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, inşaatın elektrik işlerini yapan Celalettin Dağlıoğlu (27), yazıhanede elektrik akımına kapıldı. Ağır yaralanan Dağlıoğlu, kaldırıldığı Karaman Devlet Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

7 Aralık – Elektrik akımına kapılan işçi direkten düşerek yaralandı – Samsun

Samsun’da kablo çekerken elektrik akımına kapılan bir kişi direkten düşünerek hastanelik oldu. Olay, Atakum ilçesinin Taflan mevkisinde bugün saat 15.30 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bir müteahhit firmada işçi olarak çalışan Ali Ç.(31), elektrik hattı çekerken çıktığı direkte akıma kapılarak yere düştü. Yaklaşık 7 metreden yere düşen Ali Ç., ambulansla Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Soruşturma sürdürülüyor.

7 Aralık – Madencileri taşıyan servis kaza yaptı, 4 işçi öldü, 2 işçi yaralandı – Nevşehir

Nevşehir’de madencilik firmasına ait servis midibüsü buzlanma nedeniyle kayganlaşan yolda TIR ile çarpıştı. Kazada 4 işçi öldü, 2 işçi de yaralandı. Nevşehir merkeze bağlı Çardak Köyü yakınlarında kurulu bulunan Ponza Madencilikte çalışan işçileri taşıyan 32 yaşındaki Mehmet Civelek yönetimindeki 50 FC 234 plakalı servis aracı, E Tipi Kapalı Ceza ve Tutukevi yakınlarında kar ve buzlanma nedeniyle kayganlaşan yolda karşı yönden gelen Hüseyin Demir yönetimindeki 50 DH 876 plakalı TIR ile çarpıştı. Minibüsün demir yığını haline dönüştüğü kazada Erkan Civelek (38) ile Mahmut Özcan (36) olay yerinde, Serkan Civelek ile Şevket Kaya ise kaldırıldıkları hastanede yaşamını yitirdi. Nevşehir İ.Şevki Atasagun Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan yaralılar minibüs şoförü Mehmet Civelek ile Ferhat Karaşahin’in ise hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

7 Aralık – İş makinesi uçuruma yuvarlanınca bir işçi öldü – Artvin

Artvin’de yol yapımında çalışan iş makinesi uçuruma yuvarlandı. İl Özel İdaresi’nde sözleşmeli işçi olarak çalışan makine operatörü 42 yaşındaki Mehmet Aygüneş kazada can verdi. Kaza, bugün öğle saatlerinde, merkeze bağlı Alabalık Köyü’nde meydana geldi. Cevizli Mahallesi’nde yeni yol yapımında çalışan iş makinesi, yaklaşık 200 metrelik uçuruma yuvarlandı. Artvin İl Özel İdaresi’nde sözleşmeli işçi olarak çalışan makine operatörü 4 çocuk babası Mehmet Aygüneş olay yerinde öldü.

7 Aralık – İşçileri taşıyan minibüs devrildi 7 işçi yaralandı – Sivas

Sivas’ta fidan işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu biri çocuk 7 kişi yaralandı. Sivas’tan Mardin’e giden fidan işçilerini taşıyan Seytan Kaçar’ın (27) kullandığı 47 AU 651 plakalı minibüs, Sivas-Kayseri Karayolu Demirçelik Kavşağı yakınlarında devrildi. Kazada, Abidin Bağlayan (21), Muhammet Temel (6), Nazim Bağlayan (21), Mehibe Temel (37), Emrullah Temel (16), Şahin Yılmaz ve Ahmet Yılmaz yaralandı. Minibüste sıkışan Abidin Bağlayan, kurtarma ekiplerinin çalışmalarıyla bulunduğu yerden çıkartıldı. Ambulanslarla Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Sivas Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınan yaralıların durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Sürücü Kaçar, kar yağışı nedeniyle kayganlaşan yolda minibüsün kayarak devrildiğini ve bir süre sürüklendikten sonra uçurum kenarında durabildiğini belirterek, minibüste 13 kişinin bulunduğunu bildirdi.

7 Aralık – İnşaatın 5. katından düşen işçi ağır yaralandı – Denizli

Denizli’de çalıştığı inşaatın 5. katından düşen işçi ağır yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Pamukkale Üniversitesi içinde yer alan Teknokent inşaatında çalışan Tahir Kılıç (40), inşaatın 5. katında çalıştığı sırada dengesini kaybederek merdiven boşluğuna düştü. Mesai arkadaşlarının durumu fark ederek ambulansı araması üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri, yaralı işçiyi Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırdı. Vücudunda çok sayıda kırık olduğu öğrenilen Kılıç’ın hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi.

7 Aralık – İnşaattan düşen işçi yaralandı – Mardin

Mardin’de yapımı süren hastane inşaatından düşen bir işçi yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Nusaybin ilçesinde yapımı süren 150 yataklı yeni devlet hastanesi binasında çalışan işçi Bilal Korkut, dengesini kaybederek 4 metre yüksekliğindeki birinci kattan düştü. Arkadaşları tarafından 112 Acil Servis ambulansı ile Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralı işçinin hayati tehlikesinin olmadığı öğrenilirken, polis ekiplerinin olayla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

7 Aralık – İş kazası geçiren işçinin parmakları koptu – Sakarya

Sakarya Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrikada çalışan Cihan Berberoğlu, iş kazası sonucu 2 parmağını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Vakıf Mahallesi’nde ikamet eden Cihan Berberoğlu, fabrikada her iki elinin de işaret ve orta parmağını eksantrik presin seriye geçmesi sonucu kalıba sıkıştırarak kaybetti. Olay yerine gelen 112 ambulans ekiplerinin müdahaleleri sonucu Hendek Devlet Hastanesi’nde kaldırılan işçi, buradan Kocaeli Umuttepe Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Berberoğlu, kopan parmakların burada da tedaviye yanıt vermemesi üzerine bu kez İstanbul’a sevk edildi. Berberoğlu’na sabaha karşı yapılan cerrahi müdahaleye rağmen kopan parmakları kurtarılamadı.

5 Aralık – İnşaatın 8. katından düşen işçi öldü – Bitlis

Bitlis’te, TOKİ tarafından yaptırılan konutların inşaatında çalışan 47 yaşındaki Gıyasettin Orak, 8’inci kattan düşerek öldü. Kaza, dün öğlen saatlerinde 920 konutun inşa edildiği Rahva’da meydana geldi. İnşaatın 8’inci katında çalışan Orak, beton dökümü sırasında bir anda dengesini kaybederek beton zemine düştü. Ağır yaralanan Orak, arkadaşları tarafından olay yerine çağrılan ambulansla Bitlis Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Orak, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

5 Aralık – İş makinesi uçuruma yuvarlandı, 2 işçi öldü – Giresun

Giresun’un Güce ilçesinde bir iş makinesinin uçuruma yuvarlanması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi hayatını kaybetti. Kaza, Güce ilçesinin Aladere mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, sabah saat 07.30 sıralarında HES çalışması yapılan yerde kar temizleme çalışması yapan kepçe yağan karın da etkisi ile uçuruma yuvarlandı. Yuvarlanma esnasında kepçe operatörü Mustafa Hocur (22) ile yanında bulunan Bekir Ayazlı (25) olay yerinde hayatını kaybederken, ölenlerden Bekir Ayazlı’nın babasının da yıllar önce bir kepçe kazası sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

5 Aralık – İşçileri taşıyan araç kaza yaptı 2 işçi öldü 3 işçi yaralandı – Bolu

Bolu Abant Tabiat Parkı yolunda bulunan bir villanın inşaatında çalışmaya giden işçilerin bulunduğu ticari araç kamyona çarptı. Paramparça olan araçtan yola fırlayan 5 işçiden 2’si ölürken, 3’ü yaralandı. İstanbul’dan Bolu’ya gitmekte olan Hakan Şen yönetimindeki 34 FL 0055 plakalı ticari araç, yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda sürücüsünün direksiyon kontrolünü kaybetmesi sonucu hızla önünde seyreden İsmail Üneş idaresindeki 06 VAR 93 plakalı kamyona arkadan çarptı. Ticari araç paramparça olurken, içerisindekiler yola savruldu. Tünel Kontrol Merkezi’nin önünde meydana gelen kazayı gören yetkililer, 112 Acil Servis’i arayarak yardım istedi. Kazanın ardından olay yerine çok sayıda 112 Acil ambulansı ve polis ekibi sevk edildi. Kazada ticari araç sürücüsü Hakan Şen ile isimleri öğrenilemeyen 2 kişi yaralanırken, kimlikleri belirlenemeyen 2 kişi ise hayatlarını kaybetti. Yaralılar kaldırıldıkları Abant İzzet Baysal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Köroğlu Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

5 Aralık – İnşaatın 6. katından düşen işçi ağır yaralandı – Çankırı

Çankırı’da çalıştığı inşaatın 6. katından düşen işçi ağır yaralandı. Olay, Cumhuriyet Mahallesi Necip Fazıl Kısakürek Sokak’ta bulunan bir inşatta meydana geldi. Edinilen bilgilere göre; Mehmet Kaplan’a ait inşaatta alçı işi yapan Hüseyin Çelik (32), çalıştığı inşaatın 6’ıncı katında alçı yaparken dengesini kaybederek, havalandırma boşluğundan yere düştü. Arkadaşlarının düştüğünü gören diğer işçiler 112 sağlık ekiplerini arayarak yardım istedi. İlk müdahalesi olay yerinde yapılar Çelik, Çankırı Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Ortopedi Servisi’nde tedavisi süren işçinin vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar olduğu öğrenildi.

5 Aralık – Trafik kazası: Bir işçi öldü, iki işçi yaralandı – Balıkesir

Balıkesir’in Havran İlçesi’nde, sepetli vinçle kavşakta çarpışan taksinin şoförü Hasan Kirli olay yerinde öldü. Kazada 2 kişi yaralandı. Kaza, saat 17.30 sıralarında, Havran-Balıkesir Karayolu’nun 2’inci kilometresindeki Büyükdere Köyü yolu kavşağında meydana geldi. Balıkesir’den Edremit yönüne giden Hasan Kirli’nin (57) kullandığı 10 T 5666 plakalı taksi ile kavşaktan dönen Uludağ Elektrik Dağıtım’a ait Fikri Eraslan (35) yönetimindeki 06 DL 1369 plakalı sepetli vinç çarpıştı. Taksi şoförü Kirli olay yerinde öldü, diğer aracın şoförü Eraslan ile iş arkadaşı Ahmet Uyan (31) yaralandı.

5 Aralık – Gemiden düşen tersane işçisi öldü – İstanbul

Tuzla tersaneler bölgesinde akşam saatlerinde meydana gelen kazada bir tersane işçisi yaşamını yitirdi. Taşeron işçinin, korkuluk olmayan geminin güvertesinden denize düştüğü öğrenildi. Tuzla tersaneler bölgesinde akşam saatlerinde kaza meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Yıldırım tersanesinde bir geminin temizlik işlerini yapan bir işçi, akşam saatlerinde geminin mazot tankını temizledi. Burada mazot nedeniyle ayakkabıları yağ olan işçi, güverteye çıktığında ayağı kayarak kafasını ve belini güverteye çarptıktan sonra denize düştü. Geminin güvertesinde korkuluk ya da emniyet şeridi olmadığı öğrenildi. Taşeron firma için çalışan işçinin cansız bedeni, dalgıçların uzun aramaları sonucunda bulundu. Olay yerine gelen savcı incelemelerde bulunurken, işçinin cenazesi Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Son iş cinayeti ile birlikte Tuzla tersaneler bölgesinde yaşamını yitiren işçilerin sayısı 153 oldu.

5 Aralık – Maden işçisi yatakhanede ölü bulundu – Kastamonu

Kastamonu Hanönü ilçesinde faaliyet gösteren bir maden ocağında çalışan bir işçi, şantiyeye ait yatakhanede ölü bulundu. Osmaniyeli 46 yaşındaki Osman Telli, akşam mesai bitiminde yatakhaneye gelerek istirahate çekildi sabah iş arkadaşlarının uyandırmak üzere yanına gittiği Telli’nin yatakhanede cansız bedeniyle karşılaşıldı.

4 Aralık – Yanlış direğe çıkan elektrik işçisi hayatını kaybetti – Amasya

Amasya’nın Merzifon ilçesinde bir elektrik işçisi, yanlış direğe çıkması sonucu hayatını kaybetti. Olay Merzifon Çorum Karayolu üzeri 2. kilometresinde meydana geldi. İddialara göre, Yeşilırmak Elektrik Dağıtım AŞ (YEDAŞ) adına görev yapan taşeron firma çalışanı 26 yaşındaki Turgay Koç, bir un fabrikasına giden elektrik hatlarındaki arızayı gidermek için enerji nakil hatlarının geçtiği araziye gitti. Enerji nakil hatlarının yanına giden Turgay Koç, hazırlıklarını yaparak elektrik direğine çıkmak istedi. Burada bir anlık dalgınlık sonucu arızanın olduğu direk yerine, başka direğe çıkan elektrik işçisi akıma kapılarak direkten düştü.

4 Aralık – Vinçten düşen işçi öldü – Kocaeli

Gebze’de Kroman Çelik Fabrikası’nda çalıştığı vinçten düşerek bitkisel hayata giren Elvan Bayır’ın (27) yapılan müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi, beyin ölümü gerçekleşen Bayır’ın organlarını bağışlama kararı aldı. Fabrikada çalışan işçilerin verdiği bilgiye göre, yaşanan bu kaza ile birlikte fabrikada iki ay içersinde iki ölümlü kaza meydana geldi.

4 Aralık – Esenyurt’ta iş kazaları 2 işçi öldü – İstanbul

Esenyurt’ta farklı inşaatlarda meydana gelen iş kazalarında biri 18 yaşında olan 2 işçi yaşamını yitirdi. İş güvenliği alınmadığı için sık sık iş kazalarının yaşandığı Esenyurt’ta önceki gün farklı inşaatlarda güvencesiz çalıştırılan iki işçi çalıştıkları inşaatların asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetti. İşçilerden birinin Van nüfusuna kayıtlı Çetin Bozkurt olduğu öğrenilirken, 18 yaşında Diyarbakır nüfusuna kayıtlı işçinin ismi öğrenilemedi. Çetin Bozkurt’un hiçbir önlemi alınmadan çalışırken asansör boşluğuna düştüğü belirtildi. Bozkurt’un çalıştığı sırada sigortasının olmadığı öğrenilirken, düştükten sonra sigortasının yapıldığı iddia edildi.

4 Aralık – Tatilde çalıştırılan işçi öldü – Konya

Akşehir ilçesinde biriken işleri bitirmek için çalıştığı dökümhaneye tatil günü giden işçi, zımpara taşının parçalanması sonucu hayatını kaybetti. Bir döküm atölyesinde işçi olarak çalışan Mustafa Kula (48), dökümün üzerindeki çapakların temizlenmesinde kullanılan 50 santimetre çapındaki zımpara taşının parçalanması sonucu, vücuduna isabet eden taş parçaları nedeniyle hayatını kaybetti. Kula’nın cesedi, belirttiği saatte eve gelmemesi üzerine bir yakınıyla birlikte akşam saatlerinde iş yerine giden eşi tarafından bulundu.

4 Aralık – Kanalizasyon çalışması sırasında toprak altında kalan işçi yaralandı – İstanbul

Sarıyer Zekeriyaköy Karaağaç mevkiinde yeni yapılan villaların kanalizasyon çalışmaları sırasında patlayan su burusunu tamir etmek için iş makinasının açtığı çukura inen yabancı uyruklu ve adının Ramazan olduğu öğrenilen işçi, torak kayması sonucunda beline kadar toprak altında kaldı. Çevredeki diğer işçiler toprak altında kalan arkadaşlarını kurtarmaya çalıştı. Başarılı olamayan işçiler İtfaiye ve 112 sağlık hattını arayarak yardım istedi, kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ve sağlık ekipleri toprak altında kalan işçiyi kurtarmak için çalışma başlattı. İşçi, itfaiyenin iki buçuk saatlik çalışması sonrasında çıkarılabildi. İşçi olay yerindeki sağlık ekipleri tarafından Maslak Acıbadem Hastanesine kaldırıldı.

3 Aralık – Fabrikanın çatısından düşen işçi yaralandı – Kayseri

Kayseri’de meydana gelen iş kazasında 1 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde meydana gelen olayda 30 yaşındaki M.İ.’nin çalıştığı fabrikanın çatısından düştüğü öğrenildi. Yaklaşık 2 metre yükseklikten düşen M.İ. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

3 Aralık – İskeleden düşen işçi hayatını kaybetti – Kırıkkale

Kırıkkale’de bir binanın dış yalıtım işinde çalışan işçi, iskeleden düşerek hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere göre, Yenimahalle’de bir apartmanın dış yalıtım işinde çalışan Celal Yalçın (48) isimli işçi, mantolama yaptığı 4. kattaki iskeleden dengesini kaybederek düştü. 112 Acil Servis sağlık ekipleri tarafından Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde kaldırılan Yalçın, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

3 Aralık – İşçi servisi kaza yaptı, 11 işçi yaralandı – Bursa

Bursa’da bir işçi servis minibüsünün tarlaya uçması sonucu 2’si ağır 11 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, kaza merkez Nilüfer ilçesi Hasanağa Sanayi Bölgesi yakınlarında meydana geldi. İsmail Yuka idaresindeki 16 JPY 59 plakalı minibüs, yolun kayganlaşması sonucu daralan yolda tarlaya uçtu. Kazada sürücü Yuka ile araçta bulunan 10 işçi yaralandı. Yaralılardan 2’sinin durumunun ağır olduğu, işçilerin Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Çekirge Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığı öğrenildi. Bilal Demir isimli bir yönetici, “Sanayi bölgesi ile binlerce kişinin yaşadığı TOKİ konutlarına giden yol daracık. Burada sürekli kaza oluyor. Ancak müracaatlarımıza rağmen yol genişletilmedi” dedi.

1 Aralık – Ağrı çalışma koşulları nedeniyle Melike Erdem intihar etti – İstanbul

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçici görevle çalışan asistan hekim, 6. kattan atlayarak intihar etti. Alınan bilgiye göre, acil tıp asistanı Dr. Melike Erdem, henüz belirlenemeyen bir nedenle, Dahiliye servisinin bulunduğu hastanenin 6. katından aşağıya atladı. Erdem, yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. İstanbul Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada, “Melike Erdem’in, SABİM Şikayet Hattı’na gelen hasta şikayeti nedeniyle sabah saatlerinde savunmasının alındığı” öne sürüldü. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyelerinin, yaşanan bu üzücü olay nedeniyle hastanede hekimlerle bir araya geldiği kaydedildi.

Kaynaklar: Batman Postası, Bölge Host, Bugün, Bursada Bugün, Devrimci Proletarya, Diyarbakır Haber Merkezi, Diyarbakır Söz, Enson Haber, ETHA, Evrensel, E Karaman, F5Haber, Focus, Gazete24, Haber01, Haber10, Haber3, Haber7, Haber Aktüel, Haberciniz, Habercity, Haberler, Habertürk, Haber Çorlu, Haber Vitrini, Haberx, Haber Yurdum, Hakimiyet, Hürriyet, İnşaat İşçileri Derneği, İnternet Haber, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Kanal B, Karahallı Haber, Kayseri Haberler, Küre Haber, Larende, Medya73, Memleket, Merhaba Haber, Mynet, Özgür Gündem, Özgür Kocaeli, Pirsu Haber, Polis.web.tr, Posta, Radikal, Rehber Bucak, Sabah, Saray Medya, Sol, Son Dakika, Star Gündem, T24, TTB

2012 yılı iş kazaları raporları için tıklayınız.

İş kazaları raporları için tıklayınız.

İş kazaları hakkında bilmemiz gerekenler.

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top