ODTÜ’de taşeron sözleşmesi Reviewed by alp on . ODTÜ yönetiminin temizlik ve güvenlik hizmetlerini yerine getirmesi üzerine anlaştığı taşeron firma, işçilere dayattığı iş sözleşmelerinde hukuka ve vicdana ayk ODTÜ yönetiminin temizlik ve güvenlik hizmetlerini yerine getirmesi üzerine anlaştığı taşeron firma, işçilere dayattığı iş sözleşmelerinde hukuka ve vicdana ayk Rating: 0

ODTÜ’de taşeron sözleşmesi

ODTÜ yönetiminin temizlik ve güvenlik hizmetlerini yerine getirmesi üzerine anlaştığı taşeron firma, işçilere dayattığı iş sözleşmelerinde hukuka ve vicdana aykırı maddelere yer verdi

İş kıyafetlerinin bedeli işçiye ödetiliyor
Yaklaşık 400-500 işçiyi kısa süreliğine istihdam eden firma, işten çıkardığı işçiden işe başlaması sırasında kendisine teslim edilen ve beden ölçülerine uygun olarak diktirilen iş kıyafetlerinin dahi bedeleni ödemesini istiyor. Sözleşmeye konulan 13. maddede, “İşçinin işe başlaması sırasında kendisine teslim edilen, beden ölçülerine uygun olarak diktirilen iş kıyafetlerini kullanmayı, istifa veya haklı nedenle işverence işten çıkarıldığında kıyafet bedelini ödemeyi kabul eder” ibaresi yer aldı.

İşveren işçiyi istediği zaman çıkarabilecek
Zaten belirli bir süre için işe alınan bu işçiler istediği zaman işten atmak isteyen taşeron firma, hukuki olarak hiçbir geçerliliği olmayan bu sözleşme ile işçileri yanıltmanın yollarını arıyor.

Bu bağşamda, iş sözleşmesinin 31.03.2013 tarihinde kendiliğinden sona ereceğinin belirten taşeron firma, personel azaltımına gidilmesi halinde ise belirtilen sürenin beklenmeden işçinin işten çıkarılabileceğini kaydetti. İşçilere dayatılan sözleşmenin 4. maddesinde şu ifadeye yer verildi:

Orta Doğu Üniversitesi ile yapılan hizmet sözleşmesinin süresi ile sınırlıdır. Herhangi bir bildirime gerek kalmaksızın sözleşme 31.3.2013 tarihinde kendiliğinden sona erer. Personelin görevlendirildiği birimde azaltıma gidilmesi, personelin azaltıma gidecek personel arasında bulunmasının kararlaştırılması durumunda, iş sözleşmesinin süresi, ilgili birimde azaltımın başladığı tarihe kadardır. İş başvurusu sırasında, bu durumun Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile imzalanan sözleşmeden kaynaklandığını; kendisine anlatıldığını, ve bilgi sahibi olduğunu, azaltım tarihine kadar çalışacağını, sözleşmenin bu tarihte sona ereceğini herhangi bildirime gerek bulunmadığını personel kabul ve taahhüt eder.

Ayrıca firma, işçilerin 01.01.2013 tarihinden önceki alacakları için işverenin sorumlu tutulamayacağını belirttiği ilgili maddede bu durumun iş başvurusunun kabul edilmesi için ön şart olduğunu ifade etti.

Kaynak: Sol.org.tr

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top