DHL işçileri sarı sendika Öz Taşıma-İş’i ve DHL yönetimini protesto etti Reviewed by alp on . Direnişlerini sürdüren TÜMTİS üyesi DHL işçileri sarı sendika Öz Taşıma-İş'i ve DHL'nin işçi düşmanlığını protesto etti: 'Korsan sendika istemiyoruz' dedi TÜMTİ Direnişlerini sürdüren TÜMTİS üyesi DHL işçileri sarı sendika Öz Taşıma-İş'i ve DHL'nin işçi düşmanlığını protesto etti: 'Korsan sendika istemiyoruz' dedi TÜMTİ Rating: 0

DHL işçileri sarı sendika Öz Taşıma-İş’i ve DHL yönetimini protesto etti

Direnişlerini sürdüren TÜMTİS üyesi DHL işçileri sarı sendika Öz Taşıma-İş’i ve DHL’nin işçi düşmanlığını protesto etti: ‘Korsan sendika istemiyoruz’ dedi

TÜMTİS’e üye oldukları için işten çıkarılan ve 255 günden bu yana direnişte olan DHL işçileri, işverenin sendika karşıtı tutumunu protesto etti. Aileleriyle birlikte, dün (24 Şubat) yürüyüş gerçekleştiren DHL işçileri, Hak-İş’e bağlı Öz Taşıma-İş’in işveren işbirlikçisi tutumuna da tepki göstererek “DHL’de korsan sendika istemiyoruz” dedi.

Esenyurt Meydanı’nda bir araya gelen DHL işçileri, “DHL’de işçi Kıyımına sendika düşmanlığına son” yazılı pankartını açarak şirketin Esenyurt’ta bulunan aktarma merkezi önüne yürüdü. Yürüyüşe, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ile çeşitli siyasi parti ve sendika yöneticileri de katıldı.

Coşkulu ve geniş katılımlı yürüyüş sonrasında konuşan TÜMTİS Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Yıldırım, DHL işvereninin tüm baskı ve işten atma tehditlerine rağmen işçilerin sendikal hakları için mücadeleden vazgeçmediğini, 255 günden bu yana DHL depoları önünde direnişte olduğunu hatırlattı. Çalışanlarına kölelik koşullarını dayatan DHL işvereninin, işçilerin sendika seçme hakkına da müdahale ettiğini belirten Muharrem Yıldırım, işvereninin sendikal mücadelenin önüne geçmek için de Öz Taşıma-İş’i devreye sokarak işçilere bu sendikaya üye olmaları yönünde baskı uyguladığını ifade etti.

Yıldırım DHL’de yetki alma aşamasına gelinen bir süreçte Öz Taşıma İş’in devreye sokulmasının sendikal mücadeleyi yavaşlattığını ancak bu yöntemin başarıya ulaşamadığını belirterek “DHL işvereni, işçileri bölerek sendikadan kurtulacağını sanıyor ama yanılıyor. Sendikamız ve DHL işçileri bu oyunu boşa çıkartacaktır” dedi.

Yıldırım’ın ardından İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de DHL işçisinin yalnız olmadığını vurgulayarak sürecin takipçisi olacaklarını ifade etti.

“Atılan işçiler geri alınsın”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Birleşe birleşe kazanacağız” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde sık sık “Korsan sendika istemiyoruz” , “İşbirlikçi sendika istemiyoruz” sloganları atıldı. Eylem, yapılan konuşmaların ardından çekilen halaylarla son buldu.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top