Suriye sınırında patlama: 4’ü Türkiyeli, 10’u Suriyeli 14 ölü Reviewed by umar on . AKP'nin savaş kışkırtıcısı Suriye politikası meyvelerini vermeye devam ediyor. AKP destekli cihatçı çetelerin savaş alanına çevirdiği sınır bölgelerinden Cilveg AKP'nin savaş kışkırtıcısı Suriye politikası meyvelerini vermeye devam ediyor. AKP destekli cihatçı çetelerin savaş alanına çevirdiği sınır bölgelerinden Cilveg Rating: 0

Suriye sınırında patlama: 4’ü Türkiyeli, 10’u Suriyeli 14 ölü

AKP’nin savaş kışkırtıcısı Suriye politikası meyvelerini vermeye devam ediyor. AKP destekli cihatçı çetelerin savaş alanına çevirdiği sınır bölgelerinden Cilvegözü Sınır Kapısı’nda bombalı araçla düzenlenen saldırıda en az 14 kişi öldü.

cilvegozundeki-patlamadan-ilk-fotograf

Ajanslarda bomba yüklü aracın Suriye plakalı olduğu yönündeki tahminlere yer veriliyor. ÖSO ve El Nusra, saldırılarını Türkiye’den taşınmış bombaları Suriye plakalı araçlara yükleyerek düzenliyor.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki tampon bölgede bomba yüklü olduğu bildirilen bir araç patladı. İlk bilgilere göre olayda 5′i Türkiyeli, 7′si Suriyeli 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 30 kişinin de yaralandığı belirtildi. Daha sonra yapılan açıklamalarda ölü sayısının 14 olduğu ve çok sayıda yaralı olduğu belirtildi. Ölenlerin 4’ünün Türkiyeli, 10’unun da Suriyeli olduğu ifade edildi.

Patlama Cilvegözü Sınır Kapısı’nın yaklaşık 40 metre ilerisinde Türkiye sınırları içindeki bir araçta meydana geldi. Türkiye ile Suriye arasındaki tampon bölgede meydana gelen patlamanın ardından Sendika.Org’un ulaştığı görgü tanıkları olayda iki ayrı çok kuvvetli patlama duyduklarını, ölenlerin cesetlerinin tanınamayacak halde olduğunu aktardı.

Bölge cihatçı çetelerin kontrolü altında

Patlamanın nedeni, aracın kime ait olduğu, sınıra nasıl ve kim ya da kimler tarafından getirildiği konusunda henüz bir açıklama yapılmazken Cilvegözü’nün Suriye tarafında kontrolün cihatçı çetelerin elinde olduğu biliniyor.

Antakyalıların Sendika.Org’a aktardığı bilgilere göre cihatçı çeteler tampon bölgede plakasız araçlarla devriye geziyor. Çeteler, tampon bölgenin Suriye tarafına yakın bölümde ise araçların içinden silahlarını göstererek propagandalarını yapıyor. Gümrük polislerinin saat 19.00’dan sonra mesailerini sonlandırmaları nedeniyle bu saatten sonra Suriyeliler kesilmiş tel örgülerden Türkiye tarafına geçiyor. Bu bölgede çok sayıda insan olması nedeniyle tampon bölgede çay, yemek, su, sigara satan tezgâhlar kurulu. Bu nedenle patlamanın gerçekleştiği bölgede çok sayıda insan bulunuyor.

Cihatçılar tır yakmıştı

AKP destekli silahlı grupların Türkiye sınırlarında bulundukları, barınma, silahlanma ve mali destek gördükleri biliniyor. Bu gruplar arasında “Özgür Suriye Ordusu”nun yanı sıra El Kaide – El Nusra üyesi cihatçıların da olduğu biliniyor. Aynı sınır kapısında geçen yıl da saldırılar yaşanmış, cihatçılar Antakyalı Alevi şirket sahiplerine ait çok sayıda tırı yakmıştı.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top