Tekgıda-İş Türk-İş’in Kamu Sözleşmeleri Koordinasyonu’ndan çekildi Reviewed by evrim on . Tekgıda-İş, bir bası metni yayımlayarak  Türk-İş’in Kamu Sözleşmeleri Koordinasyonu’ndan çekildiğini duyurdu Tekgıda-İş Sendikası, Türk-İş Konfederasyonu üyesi Tekgıda-İş, bir bası metni yayımlayarak  Türk-İş’in Kamu Sözleşmeleri Koordinasyonu’ndan çekildiğini duyurdu Tekgıda-İş Sendikası, Türk-İş Konfederasyonu üyesi Rating: 0

Tekgıda-İş Türk-İş’in Kamu Sözleşmeleri Koordinasyonu’ndan çekildi

Tekgıda-İş, bir bası metni yayımlayarak  Türk-İş’in Kamu Sözleşmeleri Koordinasyonu’ndan çekildiğini duyurdu

Tekgıda-İş Sendikası, Türk-İş Konfederasyonu üyesi kamuda çalışan işçileri temsil eden 19 sendikanın oluşturduğu Kamu Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu’ndan çekildiğini ve üyesi işçiler adına devlet ile Çerçeve Sözleşme yapma yetkisini vermediğini açıkladı.

Tekgıda-İş’ten yapılan yazılı açıklamada, Türk-İş’e ne zaman devredildiği dahi belli olmayan bir yetkinin çekildiği vurgulanarak, bundan sonra hiçbir yasal dayanağı olmayan koordinasyon içinde yer alınmayacağı belirtildi. Sendika, olası bir çerçeve anlaşmasının tanımayacağını ve kamudaki işçileri adına yapılacak görüşmelerde Türk-İş’in yetkili kılınmadığını da bildirdi.

Aaçıklamada Kamu Çerçeve Anlaşması’nın Tekgıda-İş üyelerinin zararına ve aleyhine bir sonuç doğurduğu belirtilerek, “Şekilden öteye geçmeyen, gerçek fonksiyonunu yerine getirmekten uzak kalan bir yapı içinde olmanın işçilerin çıkarları açısından doğru olmayacağının altı çizildi.

Ortak protokolün bağımsız kimliğini muhafaza etmeye, hükümetin kontrol ve direktiflerinden kendisini uzak tutmaya özen gösteren sendikalar ve üyeleri açısından adaletsizlik ve eşitsizlik yarattığına da dikkat çekilen açıklamada “Hükümet tarafından adeta yandaşlık ya da sempatizanlık ödülü gibi ihsan edilen bu haklar kamu çalışanları açısından ayrımcılığa yol açmıştır” denildi.

Tekgıda-İş, bu ayrımcılığın en somut örneğinin Çaykur’da dört yıldır toplu sözleşmeden mahrum bırakılan işçilere dayatıldığını belirterek, toplu sözleşme masasında Türk-İş’in imzaladığı Kamu Çerçeve Anlaşması’nın üzerinden dört yıl geçmesine rağmen uygulanmak istendiğini hatırlattı. Öte yandan yandaş sendikaların Et Balık, Orman Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi çok sayıda kamu işletmesinde ortak sözleşmeye bağlı kalmadığı ve ödüllendirildiği de ifade edildi.

Tekgıda-İş’in konuyla ilgili olarak Türk-İş gönderdiği Sendika Başkanı Mustafa Türkel ve Genel Sekreteri Mecit Amaç imzalı yetkinin geri çekildiği belirtilen yazıda şunlara yer verildi: “Türk-İş bünyesinde oluşturulacak Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu içinde yer almayacağımızı;Çalışmaları ve bağıtladığı anlaşmalarla kendimizi bağlı saymadığımızı; Dolayısıyla kamu sözleşmelerimizle ilgili periyodik bilgi vermeye de gerek duymadığımızı ve örgütlü olduğumuz kamu işyerleri adına imzalanacak toplu iş sözleşmelerinde Konfederasyonunuzu ve oluşturulacak bir kurulu yetkili kılmadığımızı bilgilerinize arz ederiz.”

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top