Yol-İş’in taşerona karşı mücadelesi sürüyor Reviewed by alp on . Karayollarında çalışan Yol-İş üyelerinin taşerona karşı tepkileri bitmiyor. Yol-İş üyeleri Nevşehir ve Bursa’da dün taşeron sistemine karşı eylemdeydi. Yol-İş ü Karayollarında çalışan Yol-İş üyelerinin taşerona karşı tepkileri bitmiyor. Yol-İş üyeleri Nevşehir ve Bursa’da dün taşeron sistemine karşı eylemdeydi. Yol-İş ü Rating: 0

Yol-İş’in taşerona karşı mücadelesi sürüyor

Karayollarında çalışan Yol-İş üyelerinin taşerona karşı tepkileri bitmiyor. Yol-İş üyeleri Nevşehir ve Bursa’da dün taşeron sistemine karşı eylemdeydi.

Yol-İş üyeleri 16 Şubat günü Nevşehir’de Avanos yolu üzerinde bulunan Karayolları 67. Şube Şefliği önünde bir araya gelen işçiler basın açıklaması yaptı. 28 Ocak’ta Ankara’da Karayolları Genel Müdürlüğü önünde yapılan eyleme dikkat çekilen açıklamada “İşimiz ve işyerlerimiz onurumuzdur” denildi.

Basın açıklamasını okuyan Yol-İş üyesi Yusuf Erdinç “Karayolları, İl Özel İdareleri, Bayındırlık Bakanlığı, DLH ve özel şantiyeler kısaca sınıf kardeşlerimizin emek harcadığı her yer işimiz ve işyerlerimizdir. Bu işyerlerinde meydana gelen her gelişme doğrudan aşımızı, işimizi ve geleceğimizi etkilemektedir” dedi. Karayolları’nda taşeron şirketler bünyesinde çalıştırılan 5 bin işçinin kadroya alınması ve sendika üyesi olarak toplu iş sözleşmesinden yararlanması için mücadele ettiklerini belirten Erdinç güvenceli çalışma için mücadelelerinin süreceğini söyledi. Basın açıklamasının ardından eylem bitti.

Bursa’da da Yol-İş üyeleri taşeronlaşmaya karşı sokağa çıktı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nde çalışan Yol-İş üyeleri 16 Şubat’ta Bursa Yıldırım AKP ilçe binası önünden Karayolları Genel Müdürlüğü önüne yürüdü. Karayolları Genel Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasını Yol-İş Bursa 1 No’lu Şube Başkanı Muharrem Yıldız okudu.

Yaklaşık 10 bin kadrolu  işçinin kenarda bekletilerek ihale masalarında yandaş müteahhitlere satıldığını belirten Yıldız, bu ihalelerin kamu yararına olmayıp halkın zararına olduğunu söyledi.

Karayollarının adım adım yok edilmesine, geleceklerinin karatılıp pazarlanmasına, kıdem tazminatlarının üzerinde oynanılan kirli işlere, maden ve santrallerin özelleştirilmesine karşı mücadele edeceklerini belirten Yıldız, basın açıklamasında sokağa inmenin vaktinin geldiğini söyledi.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top