‘PTT’nin özelleştirilmesi, köleleştirmedir’ Reviewed by caglar on . PTT’nin özelleştirilmesi anlamına gelen Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı, Haber-Sen tarafından İstanbul, Diyarbakır ve Mersin’deki basın açıklamalarıyla protest PTT’nin özelleştirilmesi anlamına gelen Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı, Haber-Sen tarafından İstanbul, Diyarbakır ve Mersin’deki basın açıklamalarıyla protest Rating: 0

‘PTT’nin özelleştirilmesi, köleleştirmedir’

PTT’nin özelleştirilmesi anlamına gelen Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı, Haber-Sen tarafından İstanbul, Diyarbakır ve Mersin’deki basın açıklamalarıyla protesto edildi

pttPTT’nin ve PTT çalışanlarının geleceğini önemli ölçüde etkileyecek Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı, Haber-Sen üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı. Haber-Sen, İstanbul, Diyarbakır ve Mersin’de yaptığı basın açıklamalarında özelleştirmenin halka zam, çalışanlara güvencesizleştirme getireceğini ifade etti.

İstanbul

İstanbul’da Sirkeci’deki büyük PTT önünde bir araya gelen Haber-Sen üyeleri adına açıklamayı Özlem Merter okudu. PTT Hizmetleri Yasa Tasarısı’nın PTT’yi anonim şirkete dönüştürdüğünü söyleyen Merter, “Bu adım kamuya hizmet etmek yerine, sermayeye kulluk edenlerin adımıdır. Bu adım ülkeyi sata sata bitiremeyenlerin, rantçıların adımıdır” dedi. PTT emekçilerinin esnek, kuralsız, güvencesiz istihdam edilmesinin hedeflendiğinin altını çizen Merter, yağmacıları Tüpraş’tan, Petkim’den, Telekom’dan, Tekel’den tanıdıklarını, PTT emekçilerinin yasaya karşı tek vücut olacağını dile getirdi.

Açıklamaya destek veren Türk Haber-Sen Avrupa Yakası Başkanı Subutay Aydın da kapitalizmin ve faşizmin oyuncağı olmayacaklarını, KESK’in verdiği mücadeleye sonuna kadar destek vereceklerini söyledi.

Diyarbakır

Haber-Sen Diyarbakır Şubesi de Suriçi Postanesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Sait Baran, yasa tasarısının PTT’nin yağmalanması anlamına geldiğini dile getirdi. Kamu kuruluşlarının ticarethaneye, halkı müşteriye, PTT emekçilerini ise pazarlamacıya dönüştüren talan düzenine karşı hep birlikte mücadele çağrısı yapan Baran, ilk iş olarak imza kampanyasına başlayacaklarını duyurdu.

Mersin

Mersin’de de Mersin Merkez Postanesi önündeki açıklamada konuşan Şube Başkanı Kahraman Oğuz, özelleştirme politikalarının “sosyal devlet” ilkesi ile çeliştiğini kaydetti. Halkın emeği ile kazanılan kamu kurumlarının özel şirketlere satılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Oğuz, geçmiş özelleştirme deneyimlerinden örnekler verdi. Oğuz, PTT emekçilerinin bu yağma sürecine izin vermeyeceğini dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top