Üçlü Danışma Kurulu’nda taşeron toplantısı: ‘Müzakere bitti, mücadeleye devam’ Reviewed by caglar on . Taşeron çalıştırmaya yönelik düzenlemelerin ele alındığı Üçlü Danışma Kurulu’nun son toplantısından da sonuç çıkmadı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, asıl Taşeron çalıştırmaya yönelik düzenlemelerin ele alındığı Üçlü Danışma Kurulu’nun son toplantısından da sonuç çıkmadı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, asıl Rating: 0

Üçlü Danışma Kurulu’nda taşeron toplantısı: ‘Müzakere bitti, mücadeleye devam’

Taşeron çalıştırmaya yönelik düzenlemelerin ele alındığı Üçlü Danışma Kurulu’nun son toplantısından da sonuç çıkmadı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, asıl işin tamamının taşeronlaştırılmak istendiğini belirtti, mücadeleye devam edeceklerini söyledi

ucludanismaAKP’nin ve sermayenin taşeron çalıştırmanın yaygınlaşmasını ve taşeron sistemine karşı yürütülen hukuki mücadele kanallarının ortadan kaldırılmasını sağlayacak çalışmaları Üçlü Danışma Kurulu toplantısında ele alındı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda saat 10.00’da başlayan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TİSK Genel Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu katıldı.

Toplantının devam ettiği sırada İşçi Dernekleri Federasyonu, Taşeron İşçi Dernekleri Federasyonu, Kamu İşçi Dernekleri Federasyonu ve Türkiye İşçi Dernekleri Platformu temsilcileri bakanlık kapısında bir açıklama yaparak, taşeron sisteminin kaldırılmasını talep etti ve toplantı sonucunu alana kadar bakanlık önünden ayrılmayacaklarını söyledi.

‘İyileştirme bir yana, asıl işin tamamı taşeronlaştırılmak isteniyor’

csbgorusme1Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, basına ve taşeron işçi dernekleri temsilcilerine bir açıklama yaptı. Toplantıda alt işverenin tanım maddesine, muvazaanın tespiti sonucunda ortaya çıkan sonuçlara ve diğer haklara ilişkin tartışmalar yürütüldüğünü belirten Çerkezoğlu, işverenlerin ve hükümetin iyileştirmeler bir yana taşeron çalıştırmayı yaygınlaştıracak ve asıl işin hemen hemen tamamının taşerona verilmesini sağlayacak düzenlemeler istediğini belirtti. Çerkezoğlu, mevcut yasada var olan hakların uygulanmasının sağlanması ve sorunların çözülmesi konusunda bakanlığın sorumlu olduğunu söylediklerini dile getirdi.

‘Müzakere süreci bitti, mücadeleye devam edeceğiz’

Bakanın “Bir daha bir araya gelmemize gerek yok. Herkesin önerilerini, görüşlerini öğrenmiş olduk. Bu konuda bir uzlaşma söz konusu olmayacak” sözlerini aktaran Çerkezoğlu, “Bu toplantıdan bir sonuç çıkmadı. Bizim için müzakere edilecek bir şey yok. İyileştirme, hakların güvence altına alınması konuşulabilir ama bunu daha da geriye götürecek yaklaşımların karşısında olacağımızı dile getirdik” dedi.

DİSK olarak ayrıntılı bir değerlendirme ve açıklama yapacaklarını da söyleyen DİSK Genel Sekreteri, taşerona karşı mücadele ekseninde tüm konfederasyon ve emek örgütleriyle birlikte birleşik bir emek hareketi için görüşmeler yapacaklarını ifade etti.

Sendika.Org/ Ankara

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top