Bakan Avcı’ya tepki: ‘Vatandaşı dershaneye mecbur bırakan sizsiniz’ Reviewed by tuba on . Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı paralı eğitimi savundu: "Şimdi şüphesiz özellikle kayıt döneminde toplanan paraların velileri zor duruma düşürdüğünü biliyorum. Be Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı paralı eğitimi savundu: "Şimdi şüphesiz özellikle kayıt döneminde toplanan paraların velileri zor duruma düşürdüğünü biliyorum. Be Rating: 0

Bakan Avcı’ya tepki: ‘Vatandaşı dershaneye mecbur bırakan sizsiniz’

kayitparasiiMilli Eğitim Bakanı Nabi Avcı paralı eğitimi savundu:

“Şimdi şüphesiz özellikle kayıt döneminde toplanan paraların velileri zor duruma düşürdüğünü biliyorum. Benim bu tür şikayetler konusuna verdiğim cevap şu; şüphesiz hiçbir okul yönetimi, velileri isteği, arzusu dışında bir takım ödemeler, aidatlar konusunda zorlamayacak ama şimdi çocuklarımızı dershanelere gönderiyoruz. Kardeşim sen çocuğunu gönderiyor musun? Gönderiyorsun. Ne kadar veriyorsun? 100 lira veriyorsun. Peki okulun eksiği, gediği için 10 lira istemiş. Haftanın 5 günü bu okulda okuyor çocuk, senin okulun. İki günlük dershaneye 100 lira vermekten erinmiyorsun, bunu yük görmüyorsun, çocuğunun okuluna 5 liralık, 10 liralık katkıda bulunmak ağır geliyor. Her şeyi devletten beklemek anlayışımızı da değiştirmemiz lazım.”

Halkevleri Genel Sekreteri ve Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi’nden Nuri Günay ile Eğitim Sen MYK Üyesi ve Eğitim Sen Genel Merkez Eğitim Sekreteri Betül Korkut’tan Bakanın sözlerini değerlendirmelerini istedik.

‘Dershaneye mecbur bırakan da onlar, okullarda aidat alan da’

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi’nden Nuri Günay, Bakanın sözlerinin malumun ilanı olduğunu belirtti. Günay,  AKP’nin vatandaşı dershaneye mecbur bırakan  sistemin yürütücüsü olduğunu, son 10 yılda dershane sayısında görülen artıştan AKP’nin sorumlu olduğunu söyledi. Hal böyleyken, kendi kurdukları düzeneğin, veliyi hem dershaneye hem okula para vermeyi mecbur  bıraktıklarını ve bundan velilerin değil, AKP’nin sorumlu olduğunu söyleyen Günay, “Bu dershaneler uzaydan gelmedi” diye konuştu.

‘Bu 10 lira meselesi değil’

Avcı’nın ‘zorlama olmadan aidat alınabilir’ beyanını da değerlendiren Günay, Erkan Mumcu’nun bakanlığından beri aynı söylemin yürütüldüğünü ama gerçeğin bu söylemden de farklı olduğunu anlattı: “Biz onların nasıl katakullilerle aidat topladıklarını biliyoruz.  Okul yönetimlerine nasıl baskı kurulduğunu biliyoruz. Bu öğrencilerden alınacak 5-10 lira meselesi değil. Sen okullara ödenek ayırmazsan, para vermezsen, okul yönetimlerini aidat toplamaya mecbur bırakırsın.”

Eğitime ayrılan bütçenin arttığı yönündeki iktidar açıklamalarını da eleştiren Günay, bu bütçenin nerelere bırakıldığına bakılması gerektiğini söyledi. Günay, “Nitelikli eğitimin asli unsurlarına yönelik ayrılmış bir bütçe yok. Bu bütçe dönemlerinde yapılan açıklamaların ayrıntılarında kayıtlı” dedi.

‘Bakan eğitimde yıkımı sürdüreceklerini taahhüt ediyor’

Eğitim Sen MYK üyesi Betül Korkut da “Bakan değişebilir ama kafa aynı kafa” dedi. Bakanın açıklamasının kendisini şaşırtmadığını ifade eden Korkut, Bakanın sözlerinin AKP’nin piyasacı, gerici eğitim politikalarıyla uyumlu olduğunu anlattı.

Nabi Avcı’nın 4+4+4 eğitim sistemi ve 652 sayılı bakanlık teşkilatına ilişkin yasanın hazırlıklarına  fikri  düzeyde katkılarının olduğunu ve danışmanlığını yaptığını hatırlatan Korkut, bu söylemin de eğitimde yıkım projesine devam edileceğine dair bir taahhüt niteliğinde olduğuna dikkat çekti.

Paralı eğitim eğitim emekçileri için de güvencesizlik demek

Korkut, Avcı’nın söylediklerinden de anlaşılabileceği gibi, AKP’nin eğitimi tamamen paralı hale getirmek istediğini, paralı eğitim sistemini yasal güvence altına almaya çalıştığını kaydetti. Korkut, paralı eğitimin eğitim emekçilerinin güvencesizleştirilmesini de getirecek bir sistem olduğunu ekledi.

Velilerin dershanelere para ödemek zorunda kalmasından da okullarda aidat alınmasından da AKP’nin sorumlu olduğunu vurgulayan Korkut, devlet okullarında çeşitli isimler altında alınan paraların da neredeyse dershanelere verilen parayı bulduğunu söyledi.

‘Güya dersaneler kaldırılacaktı’

“Bakan paralı eğitimden taraftır. Eğitimin ticarileştirilmesinden ve piyasalaştırılmasından taraftır” diyen Korkut, “Güya sınavlar, dershaneler kaldırılacaktı. Koca bir yalan. Bakan bu sözleriyle kendi yalanlarını açık etmiştir. Onlar durmadan Kazak eğitim modeli, Finlandya eğitim modeli gibi konuları ortaya atarlarken, eğitimde yıkımı derinleştirmekteler. Çocuklarımızı yine sınavlar, paralı eğitim bekliyor. Çocuklarımızı müşterileştirmek istiyorlar. Ama buna izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top