15-16 Haziran 2013: 43 yıl sonra halk yine sokaklarda, barikatlarda Reviewed by umar on . Tayyip Erdoğan'ın 15 Haziran'daki Ankara mitinginden emri alan polis, Taksim Meydanı'na ve Gezi Parkı'na saldırdı. Polisin vahşi saldırısına karşı sokaklara dök Tayyip Erdoğan'ın 15 Haziran'daki Ankara mitinginden emri alan polis, Taksim Meydanı'na ve Gezi Parkı'na saldırdı. Polisin vahşi saldırısına karşı sokaklara dök Rating: 0

15-16 Haziran 2013: 43 yıl sonra halk yine sokaklarda, barikatlarda

Tayyip Erdoğan’ın 15 Haziran’daki Ankara mitinginden emri alan polis, Taksim Meydanı’na ve Gezi Parkı’na saldırdı. Polisin vahşi saldırısına karşı sokaklara dökülen tüm Türkiye’de halk saatlerce direndi

Başbakan Erdoğan’ın Ankara’daki mitinginde “Boşalttınız boşalttınız, güvenlik güçlerim gerekeni yapacaktır” tehdidinin ardından polis, 15 Haziran saat 20.30’da Taksim Meydanı’na saldırdı. Haftasonu çoluk çocuk engelli, parkı dolduran yüzlerce insana vahşice saldıran polis, gaz, ses bombaları ve tazyikli sularla parka girdi, çadırları parçaladı. İnsanların sığındığı otellere, revirlere, hastanelere dahi saldırdı. Gözaltılar yaptı.

Saldırının ardından Taksim çevresinde saldırıların şiddetlenerek sürdüğü 23.30 civarında bir açıklama yapan Vali Hüseyin Avni Mutlu, müdahale öncesi yapılan anonsla insanların önemli bir kısmının parkı terk ettiğini iddia etti. Parkı boğan gaz bombalarından etkilenen halktan ise hiç bahsetmedi. Marjinal grupların polisle çatıştığını iddia eden Vali, vahşi saldırı için “bu çalışmanın fevkalade düzgün, hiçbir sıkıntı oluşmaksızın kısa süre içinde tamamlanmış olması bir memnuniyet oluşturmuştur” dedi. Yaralılarla ilgili kendilerine itibar edilmesi gerektiğini belirten Mutlu, hekimler acil yardım çağrısında bulunurken ve yüzlerce yaralı haberi gelirken hiçbiri ağır olmamak üzere sadece 29 yaralı olduğunu söyledi.

Saldırı sonrası başta Taksim civarı olmak üzere on binlerce kişi sokağa çıktı, yolları kesti, sokakları bırakmadı. Direniş tüm Türkiye’ye yayıldı. Polis saldırıları da halkın direnişi de gece boyunca sürdü.

Bugün de (16 Haziran Pazar) tüm Türkiye’de insanlar sokakta, direnişte olacak. Dünden itibaren (15 Haziran) başlayan ve sabahın ilk ışıklarına dek süren İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Kocaeli, Antakya, Samsun, Eskişehir, Bursa, Adana Antalya, Çanakkale Edirne, Hopa ve Muğla’dan saldırı ve direniş haberlerini derledik, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

İstanbul:

15 – 16 Haziran’ın yıldönümü anması İstanbul’da Gezi Parkı içindeki DİSK çadırı önünde saat 18.00’de başladı. “İnadına sendika, inadına DİSK” sloganlarıyla park içinde yürüyen yüzlerce DİSK’liye yürüyüş boyunca park ahalisi alkışlarla destek oldu. Parka kurulan platformda devam eden etkinlikte öncelikle ülke çapındaki direnişte yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı. Kürsüde DİSK üyesi sendika işçileri kolkola yerini aldı. Tayyip Erdoğan’ın tabiri ile “aşırı sendikacı” DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptığı konuşmada “43 yıl önceki 15-16 Haziran direnişini bugünkü haziran direnişiyle buluşturuyoruz. Bu mücadele ağacına, kentine,1 Mayıs’ına sahip çıkanların mücadelesidir” dedi.

Erdoğan’ın tehdidinin ardından 20.30’da polisin Taksim Meydanı’nda toplananlara yönelik anonsu ile meydanda hareketlilik başladı. Meydanı terk etmeyen kitle, insan zinciri oluşturdu. Anonsun ardından TOMAlardan su sıkmaya başlayan polis meydana ses bombaları attı. Akrep ve TOMAlarla parka da girip gaz bombaları ile saldırmaya devam etti, parkı gaza boğdu. Kitlenin Divan Oteli tarafına doğru çekilmesinin ardından iş makinaları ve belediye işçileri ile parka giren polis çadırları söktü, parkı dağıttı. Revire dahi saldırdı. Basının parka girmesini engelleyerek, parka Harbiye tarafından da saldırdı. Haftasonu olması sebebi ile çoluk-çocuk, genç-yaşlı, astımlı, engelli parka gelen kalabalığı meydandan ve parktan vahşi bir saldırıyla sürükleyen polis, Taksim’e çıkan yolları da kesti. Vahşi saldırıya rağmen bölgeyi terk etmeyen halk, sabah saatlerine dek polisle çatıştı, kimi yerlerde küçük çatışmalar şeklinde de olsa gün boyu devam etti.

Taksim Tarlabaşı ve Galatasaray civarında tencere tava sesleri gece boyunca eksik olmadı. Cihangir’de halk, evlerinden kask ve gaz maskeleriyle çıkarak Taksim Gezi Parkı’na doğru yürüdü. İstiklal Caddesi Balıkpazarı’nda barikat kuruldu, ateşler yakıldı. İstiklal Caddesi’nde polis halka tazyikli su ile saldırdı. Halk, saldırıyı alkışlar, sloganlarla protesto etti. Taksim bölgesinde çatışma alanından canlı yayın yapan televizyon kanalları engellendi.

istiklalkitle

İstiklal Caddesi’nde toplanan kalabalıklar “Hükümet istifa” sloganları atıyor

 

Beşiktaş Akaretler’de kadınlar yolu kesti. “Gezi şehitleri ölümsüzdür” pankartı açıldı. Taşkışla tarafında yüzlerce kişi barikat kurdu. Nişantaşı’nda halk tencere tavalarla polis saldırısını protesto etti. Binlerce kişi de Nişantaşı’ndan Harbiye’ye doğru yürüdü. Maçka tarafında çatışmalar oldu.

Harbiye yönünde toplanan kitleye polisin saldırısı sonucu çok sayıda kişi yaraladı. Mecidiyeköy, Osmanbey bölgesinde insanlar sokakları doldurdu. Osmanbey’de halk, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atarak yürüyenlere polis, Dolapdere yönünden gaz bombaları atıyor. Kitle dağılmadan Mecidiyeköy ve Kurtuluş bölgesine geçti. Osmanbey Metro İstasyonu’nun yakınlarında barikat kurdu. Polisin yoğun bir şekilde attığı gaz bombalarına havai fişeklerle karşılık verdi. Polisin ara sokaklara da vahşice saldırmasına rağmen kitle Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Polis gaz bombası atmayı sürdürse de geri çekilmeyen kitle ara sokaklarda barikatlar kurdu. Halaskargazi Caddesi’nde polisin saldırısı ile ara sokaklara çekilip çatışmayı sürdüren kitle cadde üzerinden bir araya geldi. Osmanbey’de yediden yetmişe sokağa çıkan kitleye polis yoğun bir şekilde gaz bombası ile saldırırken jandarmanın TOMA’sı da kitleye tazyikli su sıktı. Hilton Otel’den Osmanbey’e kadar on binlerce kişi “Hükümet istifa” sloganı atarken polis bölgeye sık sık ses bombası attı. Mecidiyeköy’de polisin attığı plastik mermi ve gaz bombaları metronun içine kadar geldi, çok sayıda insan gaz bombasından etkilendi.

Polisin vahşi saldırısından kaçan ve yaralananlara civardaki pek çok ev ve işyeri kapılarını açtı. İstiklal Caddesi’nde TMMOB, Dame de Sion Lisesi, Osmanbey’deki Ramada Otel revir haline getirildi. Hilton Oteli, Alman Lisesi, Saint Pulcherie Lisesi kapılarını halka açtı. Revirlere saldıran polis, Taksim İlkyardım Hastanesi yakınlarına da gaz bombası attı, Alman Hastanesi’ne tazyikli su ile saldırdı. Hilton Otel’i basarak insanların gaz maskelerine, sağlık malzemelerine hatta sulara dahi el koydu.

Polisin parka girmesinden sonra Divan Otel’e çocuklarıyla sığınan ve revir olarak da kullanılan Divan Otel’e polis gaz bombası ve tazyikli sularla saldırdı.  Hatta otelin kapısında coplarla insanlara saldırdı. Polisin saldırısından çok sayıda çocuk da etkilendi. Divan Oteli önündeki polis Harbiye’ye yönlendirilirken, otel önüne getirilen jandarma TOMA da saldırdı. İlerleyen saatlerde Divan Otel’i basan polis tıbbi malzemelere el koydu.

Saldırının ilk anında ambulansların meydana girmesini engelledi. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu tüm hekimleri Taksim’e çağırdı. Ve ilan etti: “Hekimler olarak ilanımızdır: Taksim’de yaralanan yurttaşların tedavisini yapacağız.”

İstanbul’un dört bir yanında saldırı da direniş de sürerken Taksim Dayanışması saldırılara ilişkin dört acil talep yayımladı:

  1.  Emniyet güçlerinin bu vahşi saldırısı durdurulmalıdır. Bu gece ve yarın olacak olaylardan bütünüyle siyasi iktidar sorumludur.
  2. Basın kuruluşları açıklamalarımızın halkımıza duyurulması konusunda yardımcı olmalı, halkına savaş açan bir siyasi iktidarın dezenformasyonundan halkımızı korumalıdır.
  3. Bu sert polis müdahalesi sonucunda yaralanan yurttaşlarımızın sağlığından endişeliyiz. Gönüllü hekimlerin engellemesi durdurulmalı, 112 ambulans başta olmak üzere mevcut kamu sağlık kurumları acilen güçlendirilmelidir.
  4. İstanbul’un her yerinden on binlerce kişi Taksim’e yürümektedir. Halkımızın bu yürüyüşünün engellenmesi mümkün değildir.

Dayanışma’nın belirttiği gibi halkın yürüyüşünü engellemek mümkün olmadı. Sadece Taksim ve civarı bölgede değil, İstanbul’un pek çok mahallesinde halk sokaklara çıkarak polisin saldırısını tencere ve tavalarla protesto etti.  Taksim’e ulaşmaya çalıştı.

Kartal’da halk, polis saldırılarına karşı Kartal Meydan’da toplandı. Binlerce kişi “Tayyip istifa” sloganları ile E5′i trafiğe kapattı. İlerleyen saatlerde binlerce kişi Boğaz Köprüsü’ne ulaşarak gişelerden geçti.

Maltepe’de de sokağa çıkan binlerce kişi E5′e doğru yürüdü.

Çekmeköy’de otoyolu trafiğe kapatan halk, Sarıgazi’de otoyolu trafiğe kesenlerle birleşti.

Üsküdar’da halk tencere tavalarla sokağa çıktı.

Kadıköy’de halk Boğa’da toplanmaya başlarken onbinlerce kişi de “AKP mezara halk iktidara” sloganları ile Rıhtım Caddesi üzerinde bir araya geldi. Söğütlüçeşme’de on binlerce kişi çevre yolunu trafiğe kapattı. Vapurlarla ulaşım durdurulunca halk Boğaz Köprüsü’ne doğru yürüdü. Uzunçayır Fikirtepe arasında polis halka saldırdı, ancak insanlar geri adım atmadı. Uzunçayır Metrobüs Durağı yakınlarında polis barikatı önünde bekleyen kitle, barikatı aştı Boğaz Köprüsü’ne yürüdü. Altunizade’den Boğaz Köprüsü’ne yürüyenler karşı şeride geçerek ilerleyişini sürdürdü. Köprü girişinde kitleye gaz bombalarıyla saldıran polise rağmen kitlenin bir kısmı Boğaziçi Köprüsü’nden geçmeyi başardı. Yeni Sahra’dan Göztepe’ye doğru binlerce kişi Kadıköy’den gelen kitleyle buluşmak üzere E-5 yolu üzerinde yürüdü. Acıbadem Köprüsü yakınlarında da şiddetli polis saldırısı oldu. Köprü yakınlarında polisin sıktığı gaz bombalarından biri bir apartman dairesinden içeri girdi.

Bahçeşehir Boğazköy ve Esenkent’te halk tencere ve tavalarla sokağa çıktı. Bahçeşehir-Esenkent’ten yürüyen binlerce kişi Ispartakule gişelerinde TEM otoyolunu trafiğe kapattı.

Alibeyköy halkı, “Hükümet istifa” sloganları ile sokaklardaydı.

Sarıyer Ömürtepe’de halk, tencere tavalarla ve “Hükümet istifa” sloganları atarak Kireçburnu’na doğru yürüdü. Sarıyer sahil yolunda toplanan binlerce kişi Taksim’e doğru yürüdü.

Gazi Mahallesi’nde “Hükümet istifa” sloganı ile yürüyüşe geçen binlerce kişi, TEM’i çift taraflı trafiğe kapattı. Yüzlerce kişi Gazi Mahallesi’nin otoban girişini de trafiğe kapattı. Taksim yolunda Nurtepelilerle buluşan kitleye polis gaz bombalarıyla saldırdı. Okmeydanı bölgesinde polisin saldırılarına rağmen yürüyüşe devam etmek isteyen Gazililer polisle çatıştı. Yoğun gaz bombasına rağmen  kitle Şişli’deki Cevahir Alışveriş merkezi önüne ulaştı.

Örnektepe’de polis gaz bombası, plastik mermilerle halka saldırdı, halk çatıştı.

Okmeydanı’nda yürüyüşe geçen yüzlerce kişi Mecidiyeköy’deki kitleye birleşti Polisin burad ve Okmeydanı’nda saldırıları devam etti.

Samatya’da halk tencere tavalarla saldırıyı protesto etti. Fındıkzade’de halk tencere tavalarla sokağa çıktı

İkitelli ve Bahçelievler’de binlerce kişi yürüdü.

Halk, Bakırköy’deki İncirli Caddesi’ni trafiğe kapattı. Mahmutbey gişeleri trafiğe kapatan halk, Basın Ekspres Yolu’na doğru yürüyüşe geçti.

Unkapanı’nda halk yolu trafiğe kapatarak yürüdü.

Türkiye’deki polis saldırısının durdurulması için avaaz.org internet sitesinde bir imza kampanyası başlatıldı. 120 bin imzaya ulaşan kampanya, dünya halklarını Türkiye’deki polis şiddetini durdurmaya çağırıyor. Kampanya linki: https://secure.avaaz.org/tr/erdogan_end_the_crackdown_a/?tAXgPbb

RedHack, TBMMTV’yi hackledi. TBMMTV’ye girenler +1 TV’yi izledi.

Taksim’deki polis şiddetine karşı sadece İstanbul değil tüm Türkiye ayaktaydı. İnsanlar sokaklara döküldü, eylemler, sloganlarla saldırıyı kınadı.

Ankara

Tayyip Erdoğan’ın “Millet İradesine Saygı” diyerek Sincan’da düzenlediği mitinge karşı Ankara toplumsal muhalefeti 15 Haziran’da saat 16.00′da Güvenpark’a “Halka Saygı Mitingi” çağrısı yaptı. KESK’e bağlı sendikalar da buluşma için Mithatpaşa Köprüsü altında bir araya geldi. Ziya Gökalp Caddesi’nde önü polis tarafından kesilen KESK’liler ara sokaklardan ve alt geçitlerden Güvenpark’a ulaştı. Güvenpark’ta Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde buluşan yüzlerce kişi “Ethem yoldaş ölümsüzdür”, “Ethem’in katili AKP’nin polisi” sloganları ile oturma eylemi yaptı. Güvenpark’taki eylem, bugün saat 12.30′da Ethem Sarısülük’ü uğurlamak için çağrı yapılmasıyla sona erdi.

Keçiören’den 1500 kişi yürüdü, 16 Haziran saat 12.30′da Ethem Sarısülük’ün cenazesine katılacaklarını açıkladı.

Mamaklılar, Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya gelerek Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti. Kızılay’a yürüyen yüzlerce Kolej’e yaklaştığında polis saldırdı, çatışma başladı. Yaklaşık 45 dakika süren çatışmaların ardından Mamaklılar, Cebeci Yerleşkesi önüne çekildi, barikatlar kurdu. Yaşanan çatışmaların ardından halk, tekrar Mamak’a yürüdü.

Seyranbağları halkı Maçka Sokak’tan yürüyüşe başladı. Yaklaşık 500 kişi önce Kuğulupark’a, ardından Kennedy Caddesi’ne yürüdü.

Dikmen Caddesi’nde 2 bin kişi yürüyüşe başladı. İlker halkı 500 kişiyle yürüyüşe başladı. Dikmen, İlker ve Sokullu kortejleri birleşti. 10 bine yakın Dikmenli kol kola girmiş halde Polisevi Kavşağı’na kurulmuş polis barikatına yürüdü. Evlerden tencere tavalarla, araçlardan kornalarla insanlar yürüyüşe destek verdi. Dikmen Polisevi Kavşağı’ndaki polisler halka dağılma uyarısı yaptı ancak halk dağılmadı. Binlerce Dikmenli, Polisevi önündeki barikata yüklenince polis barikatı 50 metre geri çekmek zorunda kaldı. Polisin dakikalarca süren dağılın anonsuna rağmen kitle bekledi. Dikmen’de polis barikatı önünde yaklaşık bir saat süren eylem “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla sonlandı.

Kuğulupark’ta bir araya gelenler havai fişeklerle Taksim direnişini selamladı. Kitle “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla günlerdir polis saldırılarının yaşandığı Kennedy Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Batıkent’te Ethem Sarısülük’ük cenazesinin bulunduğu Cemevi’nde binlerce kişinin yanına semt merkezinden binlerce kişi eklendi. Kitlesel bir eylem yapılıyor. Batıkent Cemevi’ndeki 10 binden fazla Ankaralı, Taksim’deki saldırılardan sonra İstanbul Yolu’na yürüme kararı aldı. Batıkent’te 10 binden fazla kişi İstanbul Yolu’na doğru yürüyüşe geçti. Karakol önündeki 2 TOMA da harekete geçti. Binlerce Batıkentli İstanbul Yolu’nu trafiğe kapattı. İstanbul Yolu’nu yaklaşık yarım saat kapatan Batıkentliler eylemlerini tekrar Batıkent’e doğru yürüyüşe geçti.

kennedy

Kennedy Caddesi

Günlerdir polis saldırılarının yaşandığı Kennedy Caddesi’nde 10 bine yakın Ankaralı buluştu. ABD Büyükelçiliği önünde TOMA’lar, akrepler ve yüzlerce çevik kuvvet polisi kitleye dağılmaları yönünde uyarılar yaptı ancak insanlar oturma eylemine başladı. Bölgeye gelen CHP milletvekilleri TOMA ve akreplerin önünde oturdu. Kennedy Caddesi, Tunalı Hilmi’den Atatürk Bulvarı’na kadar tıklım tıklım dolduran 15 binden fazla kişi sloganlarıyla AKP faşizmine meydan okudu. Caddeyi AKP ve Tayyip Erdoğan karşıtı sloganlarla inletti. Caddenin hınca hınç dolmasının ardından olası bir saldırıda onlara destek vermek amacıyla Tunalı Hilmi Caddesi’nde de çok sayıda insan birikti. Polisin tüm tehditlerine karşın Kennedy Caddesi’nde insanlar dağılmadı. Yaklaşık 4 saat boyunca Kennedy Caddesi’ndeki polis barikatı önünde bekleyen CHP milletvekilleri polisle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeden sonra polis TOMA’ları geri çekilmeye başladı. Kennedy Caddesi’ndeki kitle çok büyük oranda dağıldı. Trafik Tunus Caddesi yönünde açıldı.

Küçükesat, Tunalı Hilmi, Kavaklıdere bölgesindeki halk Kennedy Caddesi’ne aktı. Halk barikatlar kuruyor. Küçükesat, Tunalı Hilmi caddelerinde evlerden tencere tavalarla, araçlardan kornalarla ülkenin dört bir yanında direnenlere selam gönderdi. Tunalı Hilmi Caddesi’nde bir sivil polis, yoldan geçen insanlara gaz sıkarak Bestekar Sokak’a doğru kaçtı.

Saimekadın halkı Bucak Sokak’ta buluşarak Saimekadın içerisinde yürüyüş gerçekleştirdi ve yarınki cenazenin çağrısını yaparak eylemi sonlandırdı.

İzmir

İzmir’deki Taksim’e destek direnişi 16. gününe girerken Tayyip Erdoğan’ın talimat vermesiyle Taksim Gezi Parkı’na yapılan polis saldırısını protesto etmek için binler, Gündoğdu Meydanı’ndaki Çapulcu Çadır Kampı’ndan Basmane AKP Konak İlçe Binasına yürüyüş yapıldı. Yürüyüş boyunca “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Taksim’de düşene, dövüşene bin selam”, “Diren Taksim, İzmir seninle”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Basmane Meydanı’na girişin TOMA ve çevik kuvvetle kapatılması üzerine yürüyüşe kararlı kitle, yolu trafiğe kapatarak bir süre oturma eylemi yaptı. Bir süre sonra TOMA’lar geri çekilmek zorunda kaldı ve kitle Basmane Meydanı’na giriş yaptı. Burada güvenlik şeridi oluşturuldu ve oturma eylemi yapıldı. Yapılan basın açıklamasının ardından Basmane Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yürüyüş yapıldı. Gündoğdu Meydanı’ndaki Çapulcu Çadır Kampı’nda sabaha kadar sürecek olan nöbete geçildi.

Mersin

Mersin’de Taksim Gezi Parkı’na yapılan saldırı haberi gelir gelmez halk Barış Meydanı’na yürüyüşe geçti. Yaklaşık 3 bin kişi GMK Bulvarı’nı trafiğe kapatarak yürüdü. Ardından Sahil Yolu’na inip orayı da trafiğe kapatan Mersinliler tekrar Barış Meydanı’nda toplandı.

Kocaeli

Kocaeli’de hayatını kaybeden direnişçiler için 15 Haziran’da Cumhuriyet Parkı’nda anma yapıldı. Anma sırasında Taksim Gezi Parkı’na yapılan saldırının öğrenilmesi üzerine halk sokaklara çıktı. Derince’de E5 yolu trafiğe kapatıldı. Yuvam Akarca Mahallesi’nde halk eylem yaptı. Cumhuriyet Parkı’nda devam eden eylem sabaha kadar süren oturma eylemine dönüştürüldü.

Antakya

Antakya Sevgi Direniş Parkı’nın 15 Haziran programına göre, tiyatro atölyesi ve Hatay Tabip Odası söyleşisi yapıldı. Saat 21.00’da yapılacak olan “Taksim’den Antakya’ya Direniş” söyleşisi ise Taksim Gezi Parkı’na yapılan saldırının öğrenilmesi üzerine ertelendi. Antakya halkı sokaklara döküldü. Toygarlı ve Ballıöz’den yaklaşık bin kişi Çekmece’ye doğru yürüdü. Çekmece halkıyla buluşan binlerce kişi “Her yer Taksim her yer direniş” diye sloganları ile yürüdü. Yürüyüş Sevgi Direniş Parkı’nda son buldu. Halk oturma eylemine geçti.

Samsun

Samsun’da Taksim Gezi Parkı’na 15 Haziran akşamı yapılan saldırı öncesinde alınan karar doğrultusunda saat 18.00’da Öğretmenevi önünde buluşuldu. Öğretmenevi’nden Uğur Mumcu Meydanı’na yapılan yürüyüş sırasında toplanan yüzlerce kişi Çiftlik Caddesi’ni trafiğe kapattı. Kitlenin yürüyüşü sırasında Taksim Gezi Parkı’na polisler saldırdı. Bunun üzerine tenceresini tavasını alan Samsunlular Atakum Türk-İş kavşağına döküldü. Saat 23.00’a yaklaşırken eylemciler mahalle aralarına girdi. Mahalleliler tencere ve tava çalarak destek verdi. Samsunlular, 18.00’da başlattığı eylemi gece yarısı bitirdi. Bugün (16 Haziran) saat 18.00’da Atakum Eğlence Merkezi önünde tekrar toplanılacak.

Eskişehir

 

eskiş

Eskişehirliler sokaklara döküldü

Eskişehir’de Taksim’deki saldırının ardından Espark önündeki Direniş Meydanı’nda toplanan binlerce kişi Üniversite Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Taksim’e destek için Eskişehir’in tüm sokaklarında sokağa çıkma çağrısı yapıldı. Evlerin balkonlarından mahalleliler destek verirken öğrenci apartları boşaldı. Kitlenin sayısı giderek artarken Doktorlar Caddesi’nde yaklaşık 10 bin kişi Gündoğdu Marşı söyledi. Kentin trafiği işlemez duruma geldi. Mahalleliler sokaklara döküldü. Saatler ilerledikçe artan sayı caddeleri doldurdu. Direniş Meydanı’na gelen on binlerce kişi, yürüyüş güzergahını bugün (16 Haziran) saat 19.00’da büyük halk mitinginde buluşmak üzere söz vererek bitirdi.

Bursa

Bursa’da Taksim Gezi Parkı’na yapılan saldırı öncesinde alınan karara göre birçok mahalleden 15 Haziran saat 20.00’da Heykel Meydanı’na yüründü. Teleferik, Altıparmak ve Şehreüstü’nden gelenlerin Heykel Meydanı’nda buluşmasıyla alanda binlerce insan “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı. Meydandaki eylem sırasında Taksim Gezi Parkı’na yapılan saldırı öğrenildi. Alanda konuşma yapan DİSK Güney Marmara Temsilcisi Ayhan Ekinci, “Biz 15-16 Haziran direnişlerinin çocuklarıyız. Onların ağzından çıkan sözler vermedi Taksim’i bize. Biz ellerimizle aldık. Yine alacağız ve AKP’yi kendi çukuruna göndereceğiz” dedi. Ekinci’nin ardından Bursa Baro Başkanı yaptığı konuşmada, “Bir avukat adliye içinde güvende değilse, polis tarafından gözaltına alınabiliyorsa bu ülkede artık güven diye bir şey yoktur” dedi. Saat 22.30’a yaklaştığında FSM Bulvarı’ndan yaklaşık 20 bin insan Heykel’e doğru yürüyüşe geçti. 16 Haziran sabahı saat 02.00 sıralarında alanı terk etmeyen Bursalılar, Heykel Meydanı’nda çadır kurdu. Bursalılar sabaha kadar Heykel Meydanı’nda bekleme kararı aldı. Alanda Taksim ve Türkiye’den dakika dakika bilgiler verildi.

Adana

Adana’da 15 Haziran saat 16.30’da ertesi gün Taksim Gezi Parkı direnişi ile ilgili yapılacak olan eylemin bildirilerini dağıtanlara polis saldırdı. Polisin saldırısı çevre halkının da desteğiyle püskürtüldü. Taksim Gezi Parkı’ndaki saldırıların öğrenilmesi üzerine Atatürk Parkı’nda kurulan çadır alanına saat 22.00’da toplanma çağrıları yapıldı. Atatürk Parkı’ndaki toplanmanın ardından binlerce kişi Atatürk Parkı’ndan AKP il binasına yürüyüşe geçti.

Binlerce kişinin yürüyüş yolu Kasım Gülek Caddesi’nde kurulan polis barikatıyla kesildi. Karşılıklı beklemenin ardından polis 23.00 sıralarında AKP il binasına yürümek isteyen kitleye saldırdı. Çıkan çatışmanın ardından eylemciler Atatürk Parkı’na çekildi. Baraj Yolu Mevkii’nden Atatürk Parkı’na gelen binlerce kişinin önü polis tarafından kesildi. Çatışmalar ara sokaklarda devam etti. Atatürk Caddesi’ne eylemciler barikat kurdu. Atatürk Caddesi’ne kurulan barikatlarda ateşler yakıldı. Cadde eylemciler tarafından tamamen kapatıldı. Görgü tanıklarına göre gaz bombası ve plastik mermiden yaralananların sayısı 8 oldu. 16 Haziran sabahına kadar süren çatışma sırasında polis Atatürk Parkı’na da saldırdı. Atatürk Parkı’nda kurulan çadırları topladı. Parkın içine giren polis eylemcileri TOMA, akrep ve gaz bombasıyla dağıttı. 03.00 civarında çadırları dağıtan polis saldırısının ardından çatışmalar bitti. Adana’dan aktarılan bilgiye göre 8 gözaltı var. Görgü tanıklarına göre ise 7 yaralı var. Yaralıların ikisinin durumu ağır.

Antalya

Antalya’da 15 Haziran saat 19.30’da DİSK, KESK ve toplumsal muhalefet bileşenlerinin desteklediği yaklaşık bin 500 kişilik kitle Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Aynı zamanda CHP’li Kadınlar “Çocuklarımızın yanındayız” diyerek meydanda etkinlik yaptı. Antalya Halkevi’nin Cumhuriyet Meydanı’ndaki günlük programına göre etkinlikler yapılacakken Taksim Gezi Parkı’na yapılan saldırı nedeniyle program değişti. Halkevi Gezi’ye yapılan saldırının, canlı yayınını yaptı. Meydanda binlerce kişi canlı yayını izledi. O sırada polis yolları keserek katılımı engellemeye çalıştı. Cumhuriyet Meydanı’nda binlerce kişi Çapul TV izledi. Halkevleri sabaha kadar beklemeye ve yarın 17.00’a Cumhuriyet Meydanı’nda buluşmaya çağırdı.

Çanakkale

Çanakkale’de Taksim Dayanışması’nın 15 Haziran sabahı yaptığı basın açıklamasının ardından “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” denilerek saat 19.00’da İskele Meydanı’nda toplanma çağrısı yapıldı. Saat 20.00 civarında yaklaşık üç yüz kişilik kitle Kordon Boyu’nda yürüyüşe geçti. Kordon sonundan yolu trafiğe kapatan eylemciler İskele Meydanı’na yürüdü. Meydanda toplanan eylemciler Taksim’den canlı yayın görüntülerini izledi. Çanakkale’de her gün 19.00’da İskele Meydanı’nda toplanıp yürüyüş yapan kitle Truva Atı önünde oturma eylemi yapan grupla beraber artık Kordon’da sürekli oturma eylemi yapma kararı aldı. Gece yarısını geçtikten sonra Çanakkaleliler tekrar yürüyüşe geçti. Yolları trafiğe kapatan kitle, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atarak yürüdü. Kordon yolundaki kavşakta oturma eylemi yapıldı. Kavşakta oturan kitle dört koldan yolu trafiğe kapattı. Çevik kuvvetin ve TOMAların saldırı hazırlığına karşı halk yol ortasında kol kola girerek set ördü. Bunun üzerine Çanakkale Valisi eylemcilerin yanına geldi. Vali ile görüşme sonucunda tüm polisler çekildi. Kitle Truva Atı’na doğru yürüyüşe geçti. Oturma eylemine Truva Atı önünde devam edildi. Halkevciler Truva Atı önündeki oturma eylemine destek için geceyi çadırda geçirdi.

Edirne

Edirne Zübeyde Hanım Parkı’nda toplanan kalabalık Baca yönünden gelen kitleyle birleşerek Saraçlar Caddesi’ne ulaştı. “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları ile yürüyen eylemcilerin sayısı giderek arttı.

Hopa

Hopa ve Fındıklı’da meydanda toplanıldı. Mahallelerden gelenler beklendi. “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları ile tencere tavalar çalındı. Uluslararası yol trafiğe kapatıldı.

Muğla

Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda Ethem Sarısülük için basın açıklaması yapıldı.

 

 Sendika.Org

 

 

 

 

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top