Antakya’da polis operasyonu: Çadırlar toplandı, Armutlu’da abluka, ev baskınları… Reviewed by ali on . Haziran İsyanı'nın en dinamik merkezlerinden Antakya güne geniş çaplı bir polis operasyonuyla uyandı [caption id="attachment_131103" align="aligncenter" width=" Haziran İsyanı'nın en dinamik merkezlerinden Antakya güne geniş çaplı bir polis operasyonuyla uyandı [caption id="attachment_131103" align="aligncenter" width=" Rating: 0

Antakya’da polis operasyonu: Çadırlar toplandı, Armutlu’da abluka, ev baskınları…

Haziran İsyanı’nın en dinamik merkezlerinden Antakya güne geniş çaplı bir polis operasyonuyla uyandı

antakya-operaqsyon-ve-toma

Sabah 4.45’te başlayan polis operasyonunda TOMA’lar ve zırhlı araçlar da kullanıldı.

4.45’te Antakya, Samandağ, Serinyol, Ekinci ve Harbiye’de düzenlenen operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

“Antakya Belediyesinin şikayeti üzerine”  direnişin merkezlerinden Sevgi Direniş Parkına da aynı saatlerde baskın düzenlendi. Baskın sonucunda çadırlar sökülerek belediye ekipleri tarafından el konuldu. Direnişte yitirilenler anısına dikilen çınarların bir kısmı yerinden söküldü, Abdullah Cömert müzesi dağıtıldı. Polis, Cömert’e ait kıyafetlere, diğer aksesuarlara ve Cömert için açık tutulan anı defterine el koydu.

sevgi-direnis-polis-isgali

Sevgi Direniş Parkı girişinde zırhlı araç.

Hatay Emniyet Müdürlüğü’nün parka yönelik operasyona ilişkin açıklaması ise ilginç: “Burası bir park ve biz parkı halka açtık!” Halka açıldığı söylenen parkı abluka altına alan polis zırhlı araçlarla bekliyor. Halkın parka girişine izin verilmedi.

Güvenlik şube polisleri tarafından parktan gözaltına alınanların isimleri şöyle:  Hatay Halkevi üyelerinden Özge Sapmaz, Ümit Yoğun, Sezai Bulgurcu, İbrahim Kocak ve Ali Sözbilir; Edip Alparslan, Mustafa Alparslan, Eser Askeri, Mehmet Yüce, Yılmaz Gün, Sait Güneri, Soner Akçam, Fırat Mişli, Yücel Aslan, Serdar Hasırcı.

Polisin büyük yığınak yaptığı Armutlu Mahallesi de ablukaya alındı.

cihan-cicekin-kapisi

Polis Hatay Halkevi yöneticisi Cihan Çiçek’in evine, kapının camını kırarak girdi.

Ayrıca “terörle mücadele” polisleri tarafından çok sayıda eve baskın düzenlendiği ve 10’un üzerinde gözaltı olduğu öğrenildi. Evleri basılanlar arasında Halkevleri, ESP, TÖPG, SODAP, SDP, Mücadele Birliği ve AKADER üyeleri var.

Ev baskınlarında gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilebilenler:

Hatay Halkevi yöneticisi Cihan Çiçek, AKA-DER Şube Başkanı Sinem Badem, TÖP-G üyeleri Sevinç Dok, Mahmur Durkal, Mithatcan Türetken, Devran Çağlar, KALDIRAÇ okurları Hakan Güngör ve Ali Şahin Çayırcı, ESP üyesi Ozan Uğur Taş, SODAP üyesi Umut Anıl Işık. Değirmenyolu’ndan Yasin Yiğitdöl de gözaltında.

Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu, Hatay Tabip Odası başkanı Selim Matkap ve CHP ilçe başkanı Mevlüt Yeşildağ’dan oluşan heyet gelişmeleri takip etmek üzere Hatay Emniyet Müdürlüğü’ne gitti.

Abdullah Cömert’in abisi Zafer Cömert ve Ali İsmail Korkmaz’ın abisi Gürkan Korkmaz gözaltına alınan direnişçilerin yanına gitti.

Tayyip Erdoğan dün (21 Temmuz) AKP İl Başkanları’nın düzenlediği lüks iftar programında “İşte bakın Hatay’da hala kaşıyorlar, duymuyorlar. Ama biz bu yanlışları yapanlara gereken cevabı vermek zorundayız” diyerek operasyonun sinyalini vermişti.

Antakya,  polis operasyonlarına karşı sokağa çıkıyor. Esnaf kepenk kapatacak, akşam Uğur Mumcu’da toplanılacak. İlgili haber için tıklayın.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Sendika.Org / Antakya

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top