Teleferik için ağaçların kesilmesine karşı çıkan Yenimahallelilere polis saldırdı Reviewed by caglar on . Seçim yaklaştıkça ulaşım planlarını yeniden ortaya çıkaran Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı için Yunus Emre Parkı'ndaki ağaçlar Seçim yaklaştıkça ulaşım planlarını yeniden ortaya çıkaran Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı için Yunus Emre Parkı'ndaki ağaçlar Rating: 0

Teleferik için ağaçların kesilmesine karşı çıkan Yenimahallelilere polis saldırdı

Seçim yaklaştıkça ulaşım planlarını yeniden ortaya çıkaran Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı için Yunus Emre Parkı’ndaki ağaçları katletmeye başladı. Halk, parkına sahip çıkınca polis gaz bombalarıyla halka saldırdı

ymahalle23temmuz2Melih Gökçek başkanlığındaki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardan bu yana her yerel seçim öncesi gündeme getirdiği Ankara Ulaşım Ana Planı kapsamında Yenimahalle-Şentepe arasına yapılmak istenen teleferik çalışması direnişle karşılaştı. Teleferik çalışmaları için Yenimahalle’deki Yunus Emre Parkı’nda 40-50 yıllık ağaçlar katledilmeye başlandı.

Ağaçların kesilmek istenmesine karşın iki günden bu yana parkta buluşan Yenimahalleliler, bu akşam kitlesel bir buluşma gerçekleştirdi. Saat 21.00 sularında Yunus Emre Kavşağı’nda bir araya gelen halk, akşam saatlerinde tahta paravanla kapatılmak istenen alanın üzerine pankartlar astı.

Eylemin bölgede ses getirmesi ve katılımın her geçen dakika artması üzerine çevik kuvvet polisleri ve TOMA’lar halkın karşısına dikildi. Saat 22.50’de polis halka eylemin yasadışı olduğunu ve dağılmaları gerektiği yönünde anonslar yapmaya başladı. Halk da megafonlarla polise eylemin meşru bir hak olduğunu, polisin müdahalesinin hukukdışı olduğunu haykırdı.

ymahalle23temmuz6

Polis saldırdı, halk direndi

Yaklaşık 20 dakika süren gerginlikten sonra iki TOMA ve bir akreple saldırıya geçti. Tazyikli sular ve gaz bombalarıyla yapılan saldırılara halk yanıt verince çatışma çıktı. Saldırıda gaz bombaları nedeniyle fenalaşanlar ve bayılanlar oldu. Çatışma ile birlikte polis parkın içine girdi ve alanı işgal etti. Halk ise polise “Polis simit sat, onurlu yaşa”, “Polis defol parklar bizimdir”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla karşılık verdi.

Saat 00.10 sularında Yenimahalleliler, ertesi gün tekrar buluşmak üzere bölgeden ayrılmak üzereyken Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı yıkım ekipleri tekrar parka geldi. Ekibin gelmesine tepki gösteren halka polis ikinci bir saldırı gerçekleştirdi.

24 Temmuz 21.00’da yeniden buluşulacak

Polis saldırılarına karşı direnen halk, 24 Temmuz Çarşamba saat 21.00’da 202 numaralı Yenimahalle otobüslerinin son durağında ve parkta buluşmak üzere eylemine son verdi.

Sendika.Org/ Ankara

ymahalle23temmuz7

ymahalle23temmuz1

ymahalle23temmuz3

ymahalle23temmuz4

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top