TÜVTÜRK işçisi toplu sözleşme ile yüzde 32 zam aldı Reviewed by caglar on . TÜMTİS, araç muayene şirketi TÜVTÜRK'te sözleşme imzaladı. Ücretlere yüzde 32 oranında zam yapıldı Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS), araç muaye TÜMTİS, araç muayene şirketi TÜVTÜRK'te sözleşme imzaladı. Ücretlere yüzde 32 oranında zam yapıldı Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS), araç muaye Rating: 0

TÜVTÜRK işçisi toplu sözleşme ile yüzde 32 zam aldı

TÜMTİS, araç muayene şirketi TÜVTÜRK’te sözleşme imzaladı. Ücretlere yüzde 32 oranında zam yapıldı

??????????Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS), araç muayene şirketi TÜVTÜRK’te, yüzde 32’ye varan ücret artışı sağlayan başarılı bir toplu iş sözleşmesi imzaladı. Sendika Genel Merkezi tarafından bugün yapılan açıklamayla duyurulan sözleşmeye göre fazla mesai ücreti ve sosyal haklarda da önemli kazanımlar elde edildi.

TÜVTÜRK’le TÜMTİS arasında imzalanan 1.Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin “Genel üye  toplantıları yapılarak ve üyelerimizin tamamına yakınının onayı alınarak imzalandığı” TÜMTİS tarafından açıklanırken, imza töreninde sendika adına Genel Başkanı Kenan Öztürk, Genel Sekreter Gürel Yılmaz, Mersin Şube Başkanı Savaş Gürkan ve Şube Yönetim Kurulu üyesi M.Yaşar Aktekin ve Av.Cüneyt Durnaoğlu ve işveren temsilcilerinin hazır bulunduğu belirtildi.

Ücretlere yüzde 32 zam ve ikramiyeler

Buna göre 1. yıl; araç muayene uzmanlarına yüzde 27, müşteri kabul görevlisi destek personeli ve eksoz emisyon teknikerlerinin ücretlerine yüzde 24 oranında zam yapılacak. Ayrıca sözleşmenin 1. ve 2. yıllarında 1 net maaş, 3. yılında ise 2 net maaş tutarında ikramiye ödenmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Toplam ücretlere net olarak yüzde 32 ile yüzde 32.8 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

Fazla mesaiye yüzde 70 zam, tüm üyelere 350 lira ödeme

Yapılan sözleşme ile fazla çalışma ve mesai ücretinin yüzde 70 zamlı ödenmesi imza altına alındı. Ayrıca, ulusal ve dini bayramlar ile hafta tatilinde TÜMTİS üyelerinin çalıştırılması durumunda 2 yevmiye tutarında fazla mesai ücreti yüzde 100 zamlı ödenecek. Bunun yanı sıra, tüm üyelere 350 TL ödenecek. Sosyal haklar kapsamında da yıllık izinlerde iyileştirmeler yapılırken; çocuk, eğitim, yakacak ve giyim yardımını içeren maddelerde anlaşmaya varıldı.

2007 yılında özelleştirilerek işletme hakkı 20 yıllığına Doğuş Holding, TÜVSÜD ve Bridge Point tarafından oluşturulan üçlü konsorsiyuma (şirketler birliği) devredilen 200’den fazla Araç Muayene İstasyonunda 3 bine yakın işçi çalışıyor. Birçok bölgede iş ortağı adı altında 46 ayrı alt işverenin çalıştırdığı Araç Muayene İstasyonlarının her biri ayrı birer işletme gibi çalışmaktadır. TÜMTİS araç muayene istasyonlarında ısrarlı bir örgütlenme çalışması sonucunda, 26 Aralık 2012 tarihinde TİS yetkisi almıştı. Sendikayla işveren arasında 14 Ocak 2013 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmeleri 164. gününde anlaşmayla sonuçlanmış oldu.

Üçlü konsorsiyuma devredilen 200’den fazla araç muayene istasyonunda 3 bine yakın işçi çalışıyor.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top