“Pasoyu İETT vermedi biz kazandık!” Reviewed by alp on . İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dershane öğretmenlerine indirimli ulaşım hakkını tanıyan kararın arkasında güvencesiz öğretmenlerin 2010’dan bu yana yürüttükler İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dershane öğretmenlerine indirimli ulaşım hakkını tanıyan kararın arkasında güvencesiz öğretmenlerin 2010’dan bu yana yürüttükler Rating: 0

“Pasoyu İETT vermedi biz kazandık!”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dershane öğretmenlerine indirimli ulaşım hakkını tanıyan kararın arkasında güvencesiz öğretmenlerin 2010’dan bu yana yürüttükleri paso hakkı mücadelesi var.

paso-kazanimi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, dershane öğretmenlerinin indirimli seyahat etmelerine olanak sağlayan bir karar aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararı almasındaki temel nedense güvencesiz öğretmenlerin 2010 yılında başlattıkları mücadeleydi. Dershanelerde, kurslarda çalıştırılan güvencesiz öğretmenler bu karar öncesinde İETT’ye göre “öğretmen” sayılmıyordu. Güvencesiz öğretmenler adına Duygu Semiz, paso kazanımının ardından “Pasoyu İETT vermedi biz kazandık!” başlıklı bir açıklama yaptı.

Pasoyu İETT vermedi, biz kazandık!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, dershane öğretmenlerine indirimli seyahat hakkı verilmesine olanak sağlayacak bir karar aldı. Karar yayınlanmadığı için içeriğini tam olarak bilemiyoruz. Basına yansıyan açıklamalardan ise bu düzenleme ile kurs ve dershane öğretmenlerinin bu haktan yararlanabileceği anlaşılmaktadır. Bu düzenleme elbette bizlerin hayata geçmesini istediğimiz bir değişikliktir.

Bundan önce dershane öğretmenlerinin, paso alabilmesi mümkün değildi. Yaptığımız başvurular İETT tarafından, İndirimli Seyahat Yönetmeliği’ne göre, dershane öğretmenleri öğretmen değildir denilerek reddedilmekteydi. Bu haksız uygulamanın kaldırılması gerektiğini ifade eden bizler, “Aday Değil Öğretmeniz Paso Bizim de Hakkımız” diyerek 2010-2011 eğitim-öğretim yılı boyunca yürüttüğümüz kampanya kapsamında 30 Mayıs 2011’de İstanbul’da yüzlerce dershanede çalışan binlerce öğretmenin dilekçesiyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunduk. Belediyeye yaptığımız başvuruda bu haksızlığın giderilmesini, yönetmelikte gerekli değişikliklerin yapılarak, dershane öğretmenlerinin paso hakkının tanınması gerektiğini ifade ettik. Şunu önemle vurgulamak istiyoruz, belediyeye yapılan binlerce başvuru reddedilmiştir. Belediye bu binlerce başvuruyu reddederken, bunun yapılan haksızlığın devamı anlamına geldiğini vurgulamamıza rağmen bu tavrından geri adım atmamıştır.

Bu haksızlığa karşı, hukuk yollarına başvurma kararı aldık. Dershane öğretmeni olan arkadaşımız Çiğdem Gülüm, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “dershane öğretmenlerine paso hakkı vermemesine” karşı İstanbul İdare Mahkemesine dava açmıştır. Açılan davada İstanbul İdare Mahkemesi 30 Aralık 2011’de, Çiğdem Gülüm’ün talebini kabul etmemesine karşın yüksek mahkeme olan Danıştay 30 Ocak 2013 tarihinde Çiğdem öğretmenin talebini haklı bularak, belediye tarafından kendisine paso verilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

İETT’ye teşekkür etmiyoruz!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bugün aslında yıllara yayılan, binlerce dershane öğretmenin mücadelesi ile zaten kazanılmış olan bir hakkı kendisinin sağladığını iddia etmektedir. Belediyenin aldığı karar, yıllar öncesinde hukuka ve hakkaniyete uygun olarak alınması gereken geç kalmış bir karardır.

Çiğdem arkadaşımız şahsında dershane öğretmenlerine paso vermemek, yargı kararlarını uygulamamak için bin bir türlü yola başvuran belediyenin aldığı kararın takipçisi olacağız, bu karar dershane öğretmenlerinin özlük haklarını alması için verilen mücadelenin sadece bir parçasıdır. Özel eğitim sektöründe çalışan öğretmenler olarak insanca yaşam, güvenceli çalışma şartlarını kazanana kadar mücadelemiz devam edecektir.

Bu yüzden belediyeye teşekkür etmiyor, 2010 yılından beri yürüttüğümüz mücadele sayesinde alınan kararın biran önce uygulamaya geçmesini istiyoruz.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top