Alevilerden CHP’ye Mansur Yavaş tepkisi Reviewed by caglar on . Alevi örgütleri, CHP’nin Ankara adaylığı için sağcı Mansur Yavaş ile görüştüğü iddialarına tepki gösterdi [caption id="attachment_155229" align="alignright" wid Alevi örgütleri, CHP’nin Ankara adaylığı için sağcı Mansur Yavaş ile görüştüğü iddialarına tepki gösterdi [caption id="attachment_155229" align="alignright" wid Rating: 0

Alevilerden CHP’ye Mansur Yavaş tepkisi

Alevi örgütleri, CHP’nin Ankara adaylığı için sağcı Mansur Yavaş ile görüştüğü iddialarına tepki gösterdi

mansur_yavas

Sağcı olduğunu söylemekten çekinmeyen Mansur Yavaş’ın adı yaz aylarında da AKP ile anılmıştı.

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için geçtiğimiz dönem MHP’nin Ankara Büyükşehir adayı olarak gösterdiği eski Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile görüştüğü iddiası Alevi örgütlerinin tepkisini çekti. Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevilik Araştırmaları Merkezi, Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği ve Hüseyin Gazi Derneği’nin de aralarında bulunduğu Alevi örgütleri, Maraş Katliamı’nın 35. yılı sebebiyle yaptıkları açıklamada Mansur Yavaş iddialarını eleştirdi.

Maraş Katliamı’nın acısının aradan geçen 35 yıla karşın sürdüğünü söyleyen Alevi örgütleri, faillerin halen yakalanmadığını, yargılanmadığını, cezalara çarptırılmadığını ve adaletin yerini bulmadığını hatırlattı.

Maraş Katliamı’ndaki faillerin MHP çevresi olduğunun mahkeme tutanaklarında da yer aldığının altını çizen Alevi örgütleri, isim vermeden CHP’nin Mansur Yavaş ile görüştüğü iddialarına da tepki gösterdi:

Aydınlığın anahtarı demokratik, sol, halkçı bir siyasal anlayışı yerel yönetimlerde hakim kılmaktır. Var olan zalim ve vicdansız iktidarın karanlığından kurtuluşun yolu asla sağcı, geçmiş ve şimdiki siyasal kimliği ile Alevilerin yarasını kanatacak olan adaylarla seçimlere gitmek olamaz. Sağdan oy almak demek, sağcılığı tescilli şahsiyetleri meydana sürmek demek değildir. Türkiye’nin başkentinde MHP liderliğine soyunmuş, bu kimliği koruyan bir şahsiyetin CHP merkezinde aday olarak konuşuluyor olması bile son derece vahim bir durumdur, acıdır ve Alevi toplumunu acıtmaktır. Tek seçenek yüzünü halka ve gerçeğe dönmektir.

Sendika.Org/ Ankara

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top