Hava İş Genel Kurulu polis ve AKP kuşatması altına başladı Reviewed by ali on . Atilay Ayçin'in açılış konuşmasında AKP'yi eleştirmesi üzerine "Reform Grubu" adlı rakip liste üyeleri ayağa kalkarak kapılara yöneldi. Delegeler arasında kısa Atilay Ayçin'in açılış konuşmasında AKP'yi eleştirmesi üzerine "Reform Grubu" adlı rakip liste üyeleri ayağa kalkarak kapılara yöneldi. Delegeler arasında kısa Rating: 0

Hava İş Genel Kurulu polis ve AKP kuşatması altına başladı

Atilay Ayçin’in açılış konuşmasında AKP’yi eleştirmesi üzerine “Reform Grubu” adlı rakip liste üyeleri ayağa kalkarak kapılara yöneldi. Delegeler arasında kısa süreli arbede çıktı. Otel önünde 5 çevik kuvvet aracı ve otel içinde de üniformalı polisler var

havais-genel-kurul

Türk İş’e bağlı Hava İş sendikasının yeni dönem yönetimini belirleyeceği Genel Kurul toplantısı, Topkapı Holiday Inn Otel’de başladı. AKP’nin özel ilgi gösterdiği Genel Kurul polis kuşatması altında gerçekleşiyor. Otel önünde 5 çevik kuvvet otobüsü, otel içinde de üniformalı polisler var.

Genel Kurul’da Atilay Ayçin başkanlığındaki mevcut yönetim AKP’nin, THY yönetiminin ve Türk İş yönetiminin desteklediği “Reform Grubu” ile karşı karşıya.

Gökkuşağı Grubu ise Genel Kurul öncesinde aday liste çıkarmayacaklarını belirterek çekildiğini açıkladı.

Sendikal Güç Birliği Paltformu’ndan Tek Gıda İş, Deri İş, Kristal İş, TGS başkanları ile DİSK’ten Genel Sekreter ve Dev Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu Genel Kurul’a konuk olarak katıldı.

Son yıllarda Türk Hava Yolları’na ait işletmelerdeki mücadelesinde doğrudan AKP hükümetini karşısında bulan sendikada, THY ve AKP yeni yönetimin belirlenmesinde de etkili olmak istiyor.

Divan başkanı Faruk Büyükkucak

Genel Kurul Divanı seçiminde “Reform Grubu”nun adayı olan Türk İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak divan başkanlığına seçildi. Bu, Türk İş merkez yönetiminin “Reform Grubu”na açık desteği olarak yorumlandı.

Türk İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Genel Başkanı Pervul Kavlak’ın Genel Kurul öncesi “Reform Grubu” adına çalışma yürüttüğü belirtiliyor.

Mevcut yönetimin divan başkan adayı ise Petrol İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın oldu. Bu da THY grevi sırasında sınırlı bir dayanışma sergileyebilen Sendikal Güç Birliği Platformu’nun Genel Kurul sürecinde Hava İş’e daha güçlü bir destek sunmasının işareti olarak yorumlanıyor.

Türk İş içindeki mücadeleci sendikaların oluşturduğu Sendikal Güç Birliği Platformu ile Türk İş Genel Merkez yönetimi arasında son birkaç yıldır tırmanan gerilim Hava İş Genel Kurulu’na da yansımış görünüyor.

“Reform”cuların kırmızı çizgisi AKP

Genel Kurul açılış konuşması için kürsüye çıkan Hava İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, sözlerine AKP iktidarının baskılarına karşı mücadele ettiklerini söyleyerek başlayınca “Reformcu” delegeler ayağa kalkarak kapılara yöneldi. Bu arada iki grup delegeleri arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Ayçin konuşmasının devamında sendika üyelerinin işten çıkarılması ve grev sürecinde kendilerini yalnız bırakan Türk İş Genel Merkezi’ni sermaye işbirlikçiliğiyle suçladı.

Ayçin’in ardından konuklar söz aldı. Konuk konuşmalarının ardından da önce grevden, daha sonra da işten çıkarılan 305 işçinin yürüttüğü direnişten iki işçi söz aldı. Konuşmalar sırasında salondaki işçiler gözyaşlarını tutamadı. Salon “Yer gök direniş, onurlu Hava İş” sloganlarıyla yankılandı.

hava-is-genel-kurul11

Ayçin’in konuşmasından sonra DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu konuştu. AKP’nin, Hava-İş’in iradesini teslim almaya çalıştığını ancak Hava-İş’in AKP’nin ve sermayenin saldırılarına teslim olmadığını belirtti. “İnsanca bir yaşam, güvenli bir iş, güvenceli bir gelecek için verdiğimiz mücadelede birbirimizden güç aldık. Dileğimiz bundan sonra da bu yolda aynı inanç ve kararlılıkla birlikte yürümektir” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

genelkurula

Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Hava-İş’in grev hakkının gasp edilmesine karşı, işten çıkarmalara karşı eyleme geçtiği için kötü gösterilmeye çalışıldığını aktardı ve  Hava-İş’in mücadelesini selamladı.

Büyükkucak’a eleştiri

Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Türk-İş İstanbul Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak’ın AKP’lilerin önerdiği divan başkanlığını kabul etmesini eleştirdi.

‘Sendikalar, işçi sınıfından talimat alır’

CHP Milletvekili Musa Çam da bir süre önce AKP’nin eleştirilmesine bile tahammül edemeyerek salonu terk eden delegelerin salona çağrılmasını istedi. Çağrılara rağmen delegeler gelmedi. Musa Çam bunun üzerine salonu terk eden üyelerin başka yerden talimat aldığını söyledi. Çam, konuşması sırasında kazağını çıkarıp “THY’de işten çıkarmalar son bulsun” yazılı tişörtle kaldı. Büyük alkış alan Musa Çam, sendikaların patrondan değil, iktidardan değil işçi sınıfından talimat alması gerektiğini belirterek genel kurulu selamladı.

Direnişçiler konuştu

THY’de grevlerini sürdüren işçilerden Sevda Bozbey, THY grev süreci hakkında bilgi verdi. İlk günden itibaren grevi yasa dışı göstermek için THY’nin davalar açtığını ancak davaların Hava-İş lehine sonuçlandığını aktardı. Sevda, davaların Hava-İş lehine sonuçlanması nedeniyle THY’nin reddi hakim talebinde bulunduğunu bu talebin de reddedildiğini ifade etti. Sevda grevlerini kazanana kadar sürdüreceklerini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Grev yasağına karşı çıktıkları için işten çıkarılan ve 555 gündür direnişlerini sürdüren 305 havayolu işçisi adına direnişçi Deniz Eralp söz aldı. Deniz, Hava-İş’te ortaya çıkan muhalif hareketlere seslenerek “19 aydır neden yanımıza gelmediniz, neden desteklemediniz?” diye seslendi. Deniz’in konuşması uzun süre alkışlandı.

Son olarak 2009’da direnişe geçen İSG işçilerinden Reyhan Kadıhan bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından öğle yemeği arası verildi. Öğle yemeğinden sonra genel kurul sürecinin diğer gündemleri görüşüldü.

Hava-İş’in 27. Genel Kurulu 8 Aralık günü yapılacak seçimlerle son bulacak.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top