İsmail Dede’nin ıhlamur ağacı ve 3. Havalimanı’nda acele kamulaştırma kararı Reviewed by tuğçe on . 3. Havalimanı bölgesinde bulunan 6 köye acele kamulaştırma kararı Bakanlar Kurulu'ndan geçti. "30 yıllık birikimim, bedelini ödeyemezler" diyen ve 2 gün önce öl 3. Havalimanı bölgesinde bulunan 6 köye acele kamulaştırma kararı Bakanlar Kurulu'ndan geçti. "30 yıllık birikimim, bedelini ödeyemezler" diyen ve 2 gün önce öl Rating: 0

İsmail Dede’nin ıhlamur ağacı ve 3. Havalimanı’nda acele kamulaştırma kararı

ismail amca2 (1)3. Havalimanı bölgesinde bulunan 6 köye acele kamulaştırma kararı Bakanlar Kurulu’ndan geçti. “30 yıllık birikimim, bedelini ödeyemezler” diyen ve 2 gün önce ölen Hacı İsmail Kurtuluş’un köyü de kamulaştırma alanı içinde kalıyor

Kuzey Ormanları Savunması tarafından 12 Ocak Pazar günü, 3. Havalimanı bölgesinde bulunan Ağaçlı, Odayeri, Akpınar ve Yeniköy köylüleri ve muhtarlarıyla mega projelerin kuzey ormanlarını üzerindeki etkileri konusunda sohbet etmek üzere yapılan köy ziyaretleri sırasında, Yeniköylü 80’lik İsmail dede, (Hacı İsmail Kurtuluş), eşiyle birlikte otuz yıldır elleriyle kurdukları çiftliğin bahçesinde bulunan ıhlamur ağacını gösterip, “bunu bana ödeyemezler, bunun değerini bana ödeyemezler” diyor ve ekliyordu: “İlk giren dozeri vuracağım”. 

Hacı İsmail dede, aylardır evinin kapısına asılı duran pankartta da “yetkililerden istirham ediyorum,  30 yıllık birikimimi yıkacaksınız yapmayın, gidecek hiçbir yerim yurdum yok, Allah’tan korkun peygamberden utanın” diyordu.

Hacı İsmail Kurtuluş, İstanbul’un kuzey köylerinin bugüne kadarki tek geçim kaynakları olan hayvancılık ve tarım mega projeler ve hafriyat kamyonları tarafından boğulduğu için arazilerini yok pahasına 3. Havalimanı kamulaştırmalarında satmaya zorlanan ve düşük rayiç bedeller karşısında isyan ederek dava açma yoluna giden yüzlerce bölge köylüsünün belki en kocaman yürekli, cesur kalpli olanıydı.

kos

Ama ne yazık ki, kalbi belki gerilime, belki yılların yorgunluğuna dayanamadı, Hacı İsmail Kurtuluş, eşiyle birlikte ıhlamur ağaçları dikerek yaşadığı, pankartlar asarak korumaya çalıştığı evinde, Kuzey Ormanları Savunması gezisinden iki gün sonra vefat etti. Bahçesindeki ıhlamur ağacı öksüz kaldı.

ismaildedejpgKuzey Ormanları Savunması, İsmail dedeyle yapılan son sohbetin video görüntülerini yayımlarken, Bakanlar Kurulu’nun 2 Ocak 2014 tarihinde aldığı bir “acele kamulaştırma kararı”, 17 Ocak Cuma gecesinin ilk saatlerinde Resmi Gazete’ye düştü. Bakanlar Kurulu’nun soğuk, barbarca, kısa ve net cümleleriyle:

“17 Ocak 2014 tarihli Resmi Gazete… Sayı 28885… Bakanlar Kurulu Kararı… Karar Sayısı : 2014/5768

İstanbul İli, Arnavutköy İlçesi, İmrahor, Tayakadın ve Yeniköy köyleri ile Eyüp İlçesi, Ağaçlı, Akpınar ve İhsaniye köylerinde yer alan, ekli haritada sınır ve koordinatları gösterilen alan içerisindeki taşınmazların, İstanbul 3. Havaalanı Projesi kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılması; 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 2/1/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır. İmzalar: Abdullah Gül Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan Başbakan…”

İsmail Dede’nin ıhlamur ağacı İstanbul halkına miras kaldı.

pankart

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top