‘Başçalan’dan yeni kayıt: ‘Başyargıç’ın yargıya müdahaleleri Reviewed by caglar on . Başçalan hesabından Tayyip Erdoğan’a ait olduğu ileri sürülen ses kayıtlarına bir yenisi eklendi. Kayıtlarda Erdoğan’ın yargı kararlarına müdahalesi, yargı mens Başçalan hesabından Tayyip Erdoğan’a ait olduğu ileri sürülen ses kayıtlarına bir yenisi eklendi. Kayıtlarda Erdoğan’ın yargı kararlarına müdahalesi, yargı mens Rating: 0

‘Başçalan’dan yeni kayıt: ‘Başyargıç’ın yargıya müdahaleleri

Başçalan hesabından Tayyip Erdoğan’a ait olduğu ileri sürülen ses kayıtlarına bir yenisi eklendi. Kayıtlarda Erdoğan’ın yargı kararlarına müdahalesi, yargı mensuplarının fişlenmesi ve yargı alanındaki kadrolaşma çalışmaları yer aldı

sadullah_tayyipRüşvet ve yolsuzluk operasyonlarında doğrudan Tayyip Erdoğan’ı hedef alan “Başçalan” adlı Twitter hesabı Tayyip Erdoğan ve Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen “para kurtarma” ve “Fenerbahçe” gündemli kayıtların ardından bu defa da Tayyip Erdoğan’ın dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin aracılığıyla yargı kararlarına nasıl müdahale ettiğini ortalığa döktü.

Aydın Doğan’a yakından takip
Ses kayıtlarında Tayyip Erdoğan ve Sadullah Ergin’in arasında geçtiği öne sürülen iki görüşme yer alıyor. İlk görüşmede Erdoğan, Aydın Doğan ile ilgili dosyanın yakından takip edilmesini istiyor ve “Görünen şey onunla ilgili çok ağır bir şey olacak, o bakımdan önem arz ediyor” diyor.

‘Hakimin Alevi olduğu yönünde bir bilgi…’
İkinci görüşmede ise Erdoğan’ın Ergin’e “ilgilenilmesini” istediği davanın geçtiği ve Aydın Doğan hakkında beraat kararı çıktığı anlaşılıyor.

Ergin, “Mahkeme hakiminin Alevi olduğu yönünde bir bilgi de vardı” diyerek yargı mensuplarını nasıl fişlediklerini açıkça ortaya koyarken, Erdoğan ise SPK’nin karar nedeniyle şokta olduğunu söylüyor.

‘Yargıtay’da hallederiz’
Bundan sonraki süreçte ne yapabileceklerini konuşan ikili, Yargıtay’a gidecek olan dosyaya Ceza Genel Kurulu’nda müdahale edebileceklerini belirtiyor.

Sadullah Ergin “Pek bir sorun olmaz orada, orada sorun olmaz Sayın Başbakanım” sözlerini sarf ederek güvence vermeye çalışırken, Erdoğan ise “Yani SPK’nın bu konudaki şeyi bayağı hassas, kesinlikle diyor bunların mahkûm olması lazım” sözleriyle durumun ciddiyetini hatırlatıyor.

2 bin yeni transfer
İkili konuşmalarının sonunda yargıdaki kadrolaşmaya değiniyor. Ergin, yeni stajları biten 370-380 civarında hakim-savcının kürsüye yollandığını söyledikten sonra sözlerini şöyle sürdürüyor:

Yok bunlar yeni mezunlardan, avukatlıktan gelen 500 kişi. 200 kişi de idari yargı var. 700 kişi, ocak ayında onlar başlayacaklar. Zaten daha önce başlatmıştık bir 500 kişi, ekimde de 600 kişi ayrıca alıyoruz bu ekimde efendim. Avukatlıktan gelen yaklaşık 2 bine yakın arkadaşımız transfer oluyor sisteme.

Aydın Doğan’a beraat çıkmıştı
Erdoğan ve Ergin’e ait olduğu ileri sürülen ses kayıtlarında adı geçen Aydın Doğan, gazete kağıdı ve baskı malzemelerinin ithalatını yurtdışındaki off-shore şirketleri üzerinden gerçekleştirerek SPK’ye muhalefet etmek iddiasıyla yargılanmıştı.

Davada “Alevi” olarak fişlenen hakim Abuzer Kaya; 2 yıl 8 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapisleri istenen Aydın Doğan, Vasfiye Hanzade Doğan Boyner, İmre Barmanbek ve Ali Rıza Temuz hakkında ayrı ayrı beraat kararı vermişti.

‘Alevileri fişleyen, Alevilerden oy isteyecek’
23.15’te yayımlanan Erdoğan ve Ergin’e ait olduğu iddia edilen ses kayıtları sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. #HepimizAleviyiz hashtagi sadece birkaç dakikada TT listesine girerken, pek çok kişi Alevileri fişlediği öne sürülen dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Antakya’da nasıl oy isteyeceğini sordu.

Yine sosyal medyada Alevileri fişlemeye yönelik çabanın sadece AKP cephesinde değil, Gülen Cemaati cephesinde de olduğu belirtildi ve Tuzluçayır’da gaz bombaları eşliğinde hayata geçirilen Cami-Cemevi Projesi sık sık hatırlatıldı.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top